Артерії м'язового типу, артеріоли й капіляри


Опубликованно 06.07.2018 01:04

Артерії м'язового типу, артеріоли й капіляри

Тканини організму пронизує величезна кількість капілярів, у яких здійснюється безпосередній обмін метаболітами і киснем. Кров до капілярах приносять артеріоли, до яких її направляють більш великі артерії м'язового типу. Разом з перехідними і еластичними судинами вони складають артеріальний русло системи кровообігу.

Типи артеріальних судин

В організмі людини представлено кілька типів артерій, які розрізняються будовою стінки посудини. Еластичні артерії, аорта, клубові, сонні, підключичні і ниркові артерії витримують найсильніший тиск і переносять кров зі швидкістю близько 60 см/сек. За рахунок феноменальних еластичних якостей їх стінка відмінно передає пульсову хвилю, згенеровану серцевим викидом.

Поступово зменшуючись у діаметрі, еластичні артеріальні судини переходять у м'язово-еластичні. У їх середній оболонці зменшується кількість еластичних волокон, збільшується число м'язових клітин. Ці судини вважаються перехідними від еластичного типу до м'язового і розташовані між ними. Їх завданням є підтримка артеріального тиску на деякій відстані від серця, що при зменшенні діаметра вимагає наявності м'язових клітин у середній оболонці артеріальної стінки.

Перехідні артерії, такі як стегнові, плечові, брижові, внутрішні і зовнішні сонні, черевний стовбур і інші схожі по діаметру, поступово переходять у м'язові. Точніше, чіткої межі між ними немає, просто в їх середній оболонці значно зростає кількість гладком'язових клітин. Необхідні вони для того, щоб підтримувати послаблену пульсову хвилю і проштовхнути кров з таким же артеріальним тиском, як і в еластичних артеріях. Структура артеріальної стінки

Всі артерії м'язового типу, а також еластичні судини і капіляри мають тришарову структуру. Зсередини вони вистелені одношаровим епітелієм, внутрішньою оболонкою, розташованої на сполучнотканинної мембрані. Остання обмежує внутрішню оболонку від середньої, в якій є еластичні волокна або м'язові клітини. Поверх середньої оболонки розташовується ще один сполучнотканинний шар, що забезпечує механічну міцність артерії. У великих судинах, наприклад, в артеріях м'язово-еластичного типу або в аорті, зовнішня оболонка дуже міцна, а в легеневих капілярах практично відсутня. Гістологічна структура

Всі оболонки артерій м'язового типу зберігають загальний план будови кровоносних судин. Зокрема, зсередини розташовується одношаровий епітелій на сполучнотканинної мембрані. Її застеляє середня оболонка з великою кількістю м'язових клітин і рідкісними еластичними волокнами. Зовні розташований сполучнотканинна оболонка, помірно виражена в судинах даного типу. І в кожному із зазначених шарів знаходяться однакові клітини, що і у випадку з еластичними артеріями або капілярами. Різниться лише міцність посудини, його калібр і наявність пір в ендотелії.

Всі артерії м'язового типу, а також еластичні та перехідні судини мають цільну ендотеліальну вистилку. Це означає, що внутрішній епітелій, що вистилає стінку зсередини в місці безпосереднього контакту з кров'ю, складається з тісно дотичних між собою клітин. Але в капілярах між епітеліальними клітинами є проміжки, через які здійснюється перехід лейкоцитів у тканини і назад, відбувається транспорт речовин та газообмін. Це означає, що артерії м'язового типу, артеріоли і судини більшого діаметра потрібні не для безпосереднього обміну речовинами, а лише для транспорту.

Артеріоли

Артеріолами називаються тонкі артерії м'язового типу. Це невеликі по калібру кровоносні судини, від яких відходять численні капіляри. Це одні з найбільш віддалених від серця ділянок артеріального русла, з-за чого забезпечення пульсації і високого рівня артеріального тиску досягається за рахунок м'язових клітин середньої оболонки. Приміром, приносить артериола нефрона здатна підтримувати показник тиску на рівні 120 mmHg, незважаючи на те, що пульсація від серця на неї практично не передається. Пульс така артерія породжує сама за рахунок симпатичної іннервації, а не розтягування і стиснення, як це спостерігається у судинах еластичного і перехідного типу.

Основи судинних патологій

Ймовірність попадання певних речовин під внутрішню оболонку є, тоді як зворотний повернення в порожнину судини практично виключений. Тому потрапляння холестерину під ендотелій в еластичних і перехідних судинах, а також в артеріях м'язового типу викликає хронічне макрофагальну запалення з розвитком атеросклерозу і стенозу. В капілярах і артеріолах подібний процес виключено, так як ці судини швидко регенерують, а з-під їх ендотелію речовини можуть видалятися або в межтканевую рідина, або безпосередньо в кров. Автор: Дмитро Дорожко 5 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам