Сльоза - це... Значення і синоніми слова. Звідки з'являються сльози?


Опубликованно 06.07.2018 09:00

Сльоза - це... Значення і синоніми слова. Звідки з'являються сльози?

Сльоза – це такий «предмет», з яким стикався в житті кожного. Всім нам відомі сльози немовлят, сльози матері, що переживає за свою дитину, і навіть «скупа чоловіча сльоза». Але так однозначно це слово? Виявляється, існують не тільки ті, що капають з очей. Детальна інформація про те, що це – сльоза, буде викладена в даній статті. Звернемося до словника

Згідно з визначеннями, даними в словнику значення слова «сльоза» можна визначити, як: У множині це слово трактується як безбарвна рідина з солонуватим смаком, яку виділяють очі представників класу ссавців, а також птахів, земноводних і плазунів. А в однині – це одна з крапель описаної рідини. Світлана повільно хитала головою, і сльози нечутно текли по її обличчю. Одна з сльозинок затрималася на її раскрасневшемся личку і виблискувала в лучике сонця, пробивавшемся через віконце. Картина була дуже зворушливою. У поетичному сенсі – це крапля будь-який інший вологи, а не тільки тієї, що виділяють очі різних особин. Вид ранкового саду заворожував своєю ніжною красою: витончені обриси улюблених дівчиною орхідей чудесного рожевого відтінку проглядали крізь сльози роси. В переносному сенсі сльози можуть означати смуток, горе. Ця жінка відрізнялася надзвичайною стійкістю натури, навіть у важкі моменти від неї не можна було дочекатися ні скарг, ні сліз, вона лише блідла більше звичайного і погляд її ніби завмирав. Походження

Розглянувши, що означає «сльоза» у словнику, для кращого засвоєння цього питання перейдемо до її етимології. Це слово походить від праслов'янського sleza, sledza, при цьому вчені схиляються радше до першого варіанту, від якого, зокрема, утворилися: давньоруське і старослов'янська – сльза; українське - сльоза; болгарське – сълза; сербохорватської – суза; словенське – s?lza; чеське і словацьке – slza; польське – ?za; верхнелужское – sylza; нижнелужское – ?dza.

«Сльоза» є словом, спорідненими словами «слиз», «склизкий», (походить від старослов'янського, що утворився з праслов'янської і позначає слизьку, тягучу масу), а також словами з таких мов, як: средненижненемецкое – sl?k (слиз); нововерхненемецкое – schlickern (проливати); средневерхненемецкое – sl?ch (іл); давньоісландське – sl?kr (гладкий); грецьке – ?????? (торкаючись поверхні); древнеирландское - sligim (мара).

З наведених прикладів видно, що значення слова «сльоза» пов'язано з повільним рухом цього об'єкта, а також з його гладкою поверхнею. Тобто спочатку описувалися дію та якість, а потім з'явилося і позначення самої субстанції як такої. Синоніми

«Сльози» мають чимало близьких за змістом слів. Наприклад: Секрет. Виділення. Рев. Виття. Ридання. Вогкість. Сльозка. Сльозинка. Пхикання. Плач. Мокрота. Рідина. Фразеологізми, прислів'я та приказки

Досліджуване нами слово є досить популярним в плані його використання в стійких словосполученнях і у фольклорі. Наведемо кілька найбільш відомих прикладів такого використання. Заливатися гіркими сльозами. Довести до сліз. Весь закінчився сльозами. Проливати пекучі сльози. Крокодилячі сльози. Облитися сльозами. Сльози радості. Сльози матері. Скупа чоловіча сльоза. Сльоза дитини. Сміх крізь сльози. Чистий, як сльоза. Прозорість сльози.

Наведемо декілька пропозицій, які входять прислів'я та приказки зі словом «сльози»: «Зверни увагу, донька, що дорога життя не усипана квітами, а «Москва сльозам не вірить», тому тримайся до останнього», – суворо повчала Ганна Сергіївна уезжающую Марину. Наташа втішала сестру, як могла: «Що сталося, те сталося – переживемо, не плач, будь ласка, не засмучуй і мене, тим більше що «сльозами горю не допоможеш». «Ну що, отримав здачі, так тобі і треба, а я тебе попереджала, що «віділлються кішці мишкін слізки», – злорадствовала Катерина.

Розглянувши семантичний аспект досліджуваного об'єкта, перейдемо до біологічного і дізнаємося, звідки беруться сльози. Що таке плач?

Відомо, що сльози з'являються, як правило, під час плачу. Тому доцільним буде розібратися в природі цього явища. Що являє собою людський плач?

Плач належить до психофізіологічних відповідей організму на певні внутрішні чи зовнішні впливи. Ця реакція супроводжується різко підвищеним виділенням з очей особливої рідини, що носить назву секреції, а простіше кажучи, сліз.

Плачу також супроводжують: різка зміна кров'яного тиску, дихання, мимовільне скорочення м'язів, розташованих біля очей і над бровами, а також напруга м'язів, що належать до шийно-плечового відділу.

Сльози – це реакція на психічне переживання, що є досить сильним і одномоментним. А також вони можуть виділятися і в результаті тривалого напруження нервової системи. При цьому дії можуть носити і негативний, і позитивний характер.

У дітей до певного віку поява плачу представляє собою ще і рефлекторну реакцію на больові відчуття. Однак у міру того як дитина дорослішає, даний рефлекс поступово слабшає, а в результаті пропадає зовсім. Плач і сльози

Згідно з однією з гіпотез, сенс виведення з очей сльози – це захист судин ока від зайвого тиску. Однак противники цієї гіпотези стверджують, що це не так. Адже кров'яний та очний тиск не пов'язані один з одним безпосередньо. А сльози є продуктом слізних залоз, не здатних до швидкого виведення з організму значної кількості рідини.

За припущенням Ч. Дарвіна, плач відбувається рефлекторно, за рахунок судомного тиску, що чиниться коловими м'язами століття на очну поверхню. А це, в свою чергу, призводить до розширення судин всередині очей. Коли людина плаче, відбувається позбавлення його слізних залоз від зайвої рідини, що накопичилася в оці. Таким чином очні судини не надуваються і не відбувається набряк очного яблука.

Ознайомившись з інформацією, звідки з'являються сльози, перейдемо до розгляду досліджуваного слова в одному з його переносних значень. Чорний камінь

Так називається камінь, вмонтований у стіну Кааби – мусульманської святині, яка має вигляд будови кубічної форми, знаходиться у дворі, Заповідної Мечеті. За свою яйцеподібну форму, що нагадує краплю, він названий «Сльоза Аллаха».

Камінь розташований у східному кутку святині, на висоті півтора метра, будучи ув'язненим в оправу з срібла. За ісламським переказами, колись Чорний камінь, що знаходився в раю. Його видима поверхня приблизно дорівнює площі 16,5*20 див. До складу каменю входять кілька уламків, які мають червонувато-чорний колір, вмонтованих в темну основу. Усього видно близько 7-8 шматочків цього каменю.

З приводу походження «Сльози Аллаха» існує безліч версій. У мусульманській традиції вважається, що камінь був принесений з раю під час Всесвітнього потопу і охоронявся Ангелами. Потім пророку Мухаммеду його доставив ангел Джебраил в той час, коли будувалася Кааба. Спочатку він був яхонтом білого кольору, але з часом почорнів, так як просочився гріхами людськими. Автор: Ольга Стрєлкова 5 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам