Блакитне пляма мозку: будова та функції


Опубликованно 09.07.2018 15:42

Блакитне пляма мозку: будова та функції

Головний мозок - найскладніша і цікава структура людського організму. Саме завдяки йому ми розмовляємо, думаємо, мислимо, дихаємо, загалом, живемо. Однією з його складових є маленька за розмірами, але більша за важливістю субстанція - блакитне пляма.

Блакитне пляма: що це таке?

Блакитне пляма мозку - це утворення, розташоване в стовбурі мозку, а саме, в мосту. Міст - це серединна частина стовбура, розташований між середнім і довгастим мозком. Описуване освіта є складовою більшої структури ретикулярної формації. А вона, в свою чергу, - основний регулятор сну і бадьорості.

Блакитне пляма мозку отримало свою назву завдяки наявності меланіну, який і надає йому синє забарвлення.

Анатомія

Блакитне пляма середнього мозку розташоване в задній частині мосту, поблизу четвертого шлуночка. Над ним знаходиться покришка середнього мозку.

Хоча це освіта і займає дуже малу частину стовбура головного мозку, його відростки розходяться далеко за межі стовбура: до мозжечку, таламусу, корі, миндалевидному тілу.

Саме ж блакитне пляма мозку складається з чітких відділів, в кожному з яких нервові клітини виконують певну функцію. Організацію цієї структури досліджували за допомогою ряду експериментів. В різні зони кори вводився спеціальний реагент, здатний до світінням на знімках і ретроградному переміщення, тобто від кори до нижніх структурам. Робилося два уколи реагенту: один в моторну зону кори, а місце іншого змінювалося. Локалізація залежала від того, яку ділянку піддавався вивчення. Дослідники з'ясували, що лише мала частина нервових клітин мала проекції в обидві ділянки. Крім того, біоелектрична активність окремих груп нейронів була різною, що залежало від місця проекції їх довгих відростків (аксонів). Це і підтвердило складну структуру блакитного плями.

Основні функції

Блакитне пляма в мозку людини є головним джерелом норадреналіну або норадреналіну - нейромедіатора, який виконує безліч важливих функцій в людському організмі. Тому дана структура входить до складу норадренергической системи.

Завдяки наявності здатності синтезу названого речовини можна виділити наступні функції блакитного плями: Регуляція сну і неспання - забезпечується генерацією імпульсів різної частоти. Так, під час підвищеної активності організму описуваний ділянку мозку здатний генерувати імпульси з більш високою частотою, а під час сну його активність поступово знижується практично до повної відсутності. Регуляція уваги. Крім власне норадреналіну, в цьому процесі також беруть участь холінергічні клітини. Регуляція поведінкових реакцій. Регуляція запам'ятовування, а отже, і навчання. Вплив ззовні

Блакитне пляма дійсно грає величезну роль в нормалізації повсякденній діяльності цілого організму. Воно впливає практично на кожен орган і систему. Проте і саме блакитне пляма піддається впливу ззовні.

Значні для людини події змінюють роботу цієї структури. Вони здатні як активувати, так і пригнічувати його дію. Дані зміни можуть мати місце тривалий час. А зі зміною в роботі блакитного плями змінюються і структури головного мозку, пов'язані з ним.

Схема роботи

Приблизно схему взаємодії блакитного плями і структур, пов'язаних з ним, можна описати наступним чином.

Припустимо, людина сфокусував увагу на певному об'єкті. Після того, як нервовий імпульс прийшов у блакитне пляма, він поширюється далі розташовані вищі відділи головного мозку, які беруть участь у мисленні і поведінці. Це такі відділи, як префронтальна кора і мигдалеподібне тіло. Норадреналін впливає на ці структури, змінюючи їх активність. І наша увага фокусується на певному предметі.

Але й структури, на які вплинуло блакитне пляма головного мозку, також можуть чинити на нього вплив. Сфокусувавши свою увагу на одному предметі, ми можемо ігнорувати інші імпульси. Так, людина, сфокусувавши увагу на читанні тексту, ігнорує гул машин з вулиці. Зміни активності

Активність блакитного плями, як і всієї норадренергической системи в цілому, може бути знижена, так і підвищена.

При підвищеній активності людина відчуває такі емоції, як страх, тривогу, агресію, недолік сну, непосидючість, високу збудливість. Якщо ж норадренергическая активність знижена, людина відчуває апатію, постійне бажання спати, труднощі мислення, загальмованість.

Патологія блакитного плями

Активність норадренергической системи постійно змінюється, і це нормально. Змінюються умови зовнішнього середовища, самого людського організму, мінлива і активність блакитного плями. Однак якщо ці зміни постійні і надмірні, то у людини можуть виникати психічні та розумові розлади.

Так, при дуже високій активності блакитного плями можуть розвинутися такі патологічні стани: посттравматичні стресові розлади; напади паніки; маніакальні напади.

Такі психічні розлади, як депресія і шизофренія мають більш складне походження. Хоча депресія в основному асоціюється з пригніченістю і апатією, вона також може проявлятися безсонням і тривогою. Тому цей стан виникає при різній активності блакитного плями.

З усієї цієї інформації можна зробити висновок, що, незважаючи на свій малий розмір, блакитне пляма мозку виконує надзвичайно важливі функції в людському організмі, регулюючи в ньому всі основні процеси. Автор: Олександра Гоптарь 6 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам