Утворення прикметників та їх ступенів російською мовою


Опубликованно 10.07.2018 01:30

Утворення прикметників та їх ступенів російською мовою

В російській мові існує три розряди прикметників: якісні, відносні та присвійні. З них тільки одна група може позначати ознака предмета в різних ступенях і порівнюватися з іншими предметами. Зараз ми спробуємо з'ясувати, що таке утворення ступенів прикметників у російській мові, і розберемося, як правильно та якими шляхами їх утворювати.

Які ступені порівняння прикметників існують?

У нашому російською мовою виділяють дві загальноприйняті ступені порівняння: порівняльна ступінь; чудова ступінь.

До того ж обидві діляться ще на дві форми: просту (як ще інакше її називають – синтетичну) і складену (аналітичну). Деякі виділяють ще й позитивну ступінь, тобто звичну нам ніяк не змінену форму прикметника: красивий, холодний, маленький і так далі. Позитивна ступінь – це така ступінь, яка ніяк не змінюється і ні з чим не порівнюється. Порівняльна ступінь прикметника

Порівняльна ступінь в російській мові застосовується для того, щоб позначити якесь порівняння і утворюється двома різними шляхами: гарніше (не забувайте: наголос на І, наголос на Е буде вважатися неправильним), більш красивий, холодніше, більш холодний.

Давайте розберемо кожен спосіб утворення ступенів порівняння прикметників у порівняльному ступені більш докладно.

Порівняльна проста ступінь

Як утворюється проста порівняльна ступінь? Існує два способи: Додавання до прилагательному суфіксів -її, -їй, -е, -ше: краще, вище, красивіше, миліший, смачніше. Утворення прикметників у порівняльній простий мірою також може здійснюватися з допомогою приставки (префікса) пре - і суффиса -ше: краще, смачніше, гірше. Зазвичай це використовується і допускається у розмовної мови.

Іноді у ряду слів можуть спостерігатися чергування приголосних, коли остання приголосна кореня змінюється на іншу літеру: чистий – чистіше, солодкий – солодший.

Утворення прикметників з використання простої порівняно ступеня робить прикметники незмінними, а в реченні найчастіше грають роль сказуемых.

Незважаючи на те, що якісні прикметники мають особливістю змінюватися за ступенями, не всі прикметники з розряду якісних здатні змінюватися у порівняльній простий ступеня. Це прикметники зі значенням кольору (рожевий, блакитний), деякі давні слова (лівий, старий) або слова, які були утворені шляхом переходу відносного прикметника чи дієслова в якісне за допомогою суфіксів -ськ, -ів, -н, -л (засмаглий, людський).

Порівняльна складова ступінь

Складова порівняльна ступінь утворюється простіше і тільки одним єдиним шляхом. Щоб зробити освіту прикметників, використовуючи складову порівняльну ступінь, потрібно скористатися службовими словами "більше" або "менше" і поставити їх перед самим словом: більше гарний, кольоровий, більш широкий, менш насичений, менш зелений. Чудова ступінь прикметника

Ця ступінь існує для того, щоб показувати перевагу якого-небудь неживого або одушевленого предмета над іншими. Зазвичай має значення "кращий" або "гірший" – ці слова, до речі, також є прикметниками найвищого ступеня.

Як і в порівняльної ступеня, у чудовій дві форми: просту і складену. Спробуємо як слід розібрати обидва з них.

Чудова проста ступінь

Проста форма найвищого ступеня утворюється двома різними шляхами. З допомогою додавання суфіксів -айш, -ейш до кореня слова: красивий, наймудріший, найвищий. Додавання префікса -наи і суфіксів -ш, -ейш, -ойш: найкращий, наиумнейший, найсмачніший. При цьому створюється деяке посилення найвищому ступені.

Слід зазначити, що суфікс -айш змінює такі звуки, як р, х і до на букву ж: строгий – найсуворіший, дорогий – дражайший. Чудова складова ступінь

Тут існують два способу утворення прикметників у найвищому порівняльної ступеня, які варто знати: Додавання службового слова "самий" до початкової формі прикметника: самий кращий, самий добрий, самий розумний. Є й інші слова, які допомагають утворювати дану ступінь: "найбільш" та "найменш". Додавання слова "всіх" до порівняльної простий ступеня: краще всіх, гірше за всіх, розумніші за всіх, добрішими всіх і так далі. Автор: Королева Софія 5 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам