Історія Університету шляхів сполучення в Санкт-Петербурзі


Опубликованно 10.07.2018 05:08

Історія Університету шляхів сполучення в Санкт-Петербурзі

Попередником Університету шляхів сполучення в Санкт-Петербурзі був «навчальний корпус» Департаменту водяних комунікацій, організований в 1798 році. У 1809 році на його базі був відкритий Інститут корпусу інженерів шляхів сполучення. Створення університету стало яскравим прикладом орієнтованості керівництва країни на продовження технологічної гонки з країнами Європи, розпочатої ще Петром Великим.

Історія створення

Величезною континентальної імперії, якою тоді була Росія, потрібна розгалужена і якісна мережа шляхів сполучення. В першу чергу, на початку XlX століття мова йшла про будівництво доріг, просік і облаштування річкових магістралей.

Для обслуговування, проектування і створення такої мережі потрібно велика кількість добре підготовлених спеціалістів, так як значні перешкоди для транспорту створювали погодні умови. Наприклад, судноплавство на російських річках припинялося взимку, а рух проти течії потребувала допомоги бурлаков.

У перші роки свого існування, майбутній Університет шляхів сполучення Санкт-Петербурга мав статус кадетського корпусу, тобто був тісно пов'язаний з такими навчальними та науковими закладами, як Академія наук, Головне інженерне училище, а також Петербурзький університет, створений дещо пізніше.

Рання структура інституту

Першим головою новоствореного інституту був Августин Августинович Бетанкур, мав посаду генерального інспектора. Саме при ньому в навчальному закладі була створена перша механічна лабораторія і організований музей, відомий сьогодні як Центральний музей залізничного транспорту.

Спочатку Університет шляхів сполучення в Санкт-Петербурзі був закритим навчальним закладом з військово дисципліною, а його випускники навіть отримували звання поручників і підпоручиків. Термін навчання при такій системі, включаючи гімназичні класи, досягав восьми років.

Проте всі расширявшаяся мережа транспортних шляхів вимагала більшого числа обслуговуючого персоналу і в 1820 році була створена трирічна школа, обучавшая майстрів і техніків. Таким чином, про процес спеціалізації освіти можна говорити вже з 1820 року.

Перші залізні дороги

У 1835 році в науковому журналі інституту вийшла стаття «Про підготовку залізниць» за авторством професора Матвія Степановича Волкова. З цього моменту в навчальному закладі почалася регулярна підготовка інженерів для будівництва та регулярної експлуатації залізниць.

Всі лекції, які читаються в той час, ділилися на три частини: верхня будова залізничної колії, тяга локомотивів, рухомого складу залізниць. Існував в інституті і курс по складанню проектів майбутніх залізниць. Таким чином, були створені всі передумови для активного розвитку мережі доріг.

Інститут став своєрідним майданчиком для популяризації ідеї будівництва нового виду транспортної інфраструктури, так як самі прогресивні дослідники та інженери бачили в цій технології вражаючі перспективи для російської економіки. Прикладом, зрозуміло, служила Великобританія, в якій також активно будувалася розгалужена мережа залізниць.

Крім інженерних вишукувань, в університеті активно розвивалася і академічна теоретична наука. Наприклад, школа нарисної геометрії, сформована в університеті, довгий час залишалася однією з найбільш впливових у світовій науці.

Сучасний стан

У XXl столітті якісний розвиток і обслуговування транспортних шляхів не втратили своєї актуальності. Чим більш складними стають технології, що забезпечують транспортну зв'язність величезної країни, тим більш якісну освіту потрібно від випускників вузів.

В даний час наступні факультети Університету Шляхів Сполучення в Санкт-Петербурзі здійснюють підготовку фахівців: Автоматизації та інформаційних технологій; Відділення транспортного будівництва; Транспортних і енергетичних систем; Управління перевезеннями і логістика; Промислового та цивільного будівництва; Економіки і менеджменту; Безотрывных форм навчання; Довузівської підготовки.

Крім власне освітньої діяльності в університеті ведеться також і активна наукова і дослідницька активність. В освітньому закладі працюють декілька наукових лабораторій, в яких студенти з перших курсів отримують можливість долучитися до наукової діяльності.

Крім того, університет активно співпрацює з великими російськими підприємствами, що займаються транспортуванням вантажів, що створює необхідні передумови для працевлаштування і включеності випускників в активну економічну діяльність. Петербурзький державний університет шляхів повідомлення вважається одним з кращих інженерних вузів країни.

Університет донині залишається широкопрофільним навчальним закладом, у якому викладаються різні дисципліни, а можливість міжфакультетських зв'язків забезпечує по-справжньому університетський рівень викладання. Автор: Євгенія Мар 4 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам