Арго - це... Значення, історія походження "таємної мови", приклади


Опубликованно 11.07.2018 09:22

Арго - це... Значення, історія походження

Після шкуродерні мантулю в дымогарке на угольці. Мого напарника, мужика-кирюху, трюманули за махаловку і оборотку совком по бестолковке одній тварині з блудой, він у нього з шарівки дряпнув антрацит.

Що це було? - запитаєте ви. Деякі називають такі речі злодійським жаргоном, сленгом, ненормативною лексикою і так далі. Але правильніше сказати, що це приклад арго. Чи Часто вам доводилося чути це поняття? Можливо, що ні. Але повірте, ви зустрічаєтеся з ним кожен день і навіть не замислюєтеся про те, що володієте азами таємного мови. Що таке "таємний" мова арго?

Арго - від фр. argo't, пор. р. Арго - це особливий, "таємний" мову, який характерний для вузької соціальної чи професійної групи. Він складається із специфічного словника, в який входять елементи, взяті з іноземних мов (циганського, німецької, англійської). Арго є широко розповсюдженим явищем в злодійському світі (злодійське арго), у середовищі офенею-коробейників і ремісників-заробітчан.

Арго - це мова, що відрізняється нестабільністю словника, швидкою мінливістю слів і їх значень. У зв'язку з цим у середовищі філологів питання про первісне походження арго і донині є дискусійним. Походження

Визначити, коли саме зародився цей мову, неможливо. Точно так само, як важко датувати поява будь-якої мови, тим більше що арго - це досить своєрідний мовний феномен. Існує дві основні теорії його походження: Моногенетична теорія. Її відстоював англійський письменник і мандрівник Джордж Борроу. На користь його поглядів говорить той факт, що у всіх європейських мов арго зустрічаються схожі з письма і вимови слова, що позначають одні й ті ж предмети. Зокрема: lenza, arto, bisto у значенні "вода", "хліб" і "священик". Це пояснюється місіонерською діяльністю священиків, які з часів Великих географічних відкриттів побували практично в усіх куточках планети і залишили там знання про причастя і християнському вченні. Полигенетическая теорія. Її відстоював італійський лінгвіст Грациадио Ісайя Асколі. Саме теорія полигенеза арго більшою мірою поширилася в середовищі пізніх дослідників. Так як термінологія цієї мови змінюється з надзвичайною швидкістю і непередбачуваністю під впливом іноді абсолютно випадкових подій, походження окремих слів визначити досить важко.

Арго та жаргон: в чому різниця

Слід відразу сказати, що різниця між ними все-таки є. Але чому їх плутають? І жаргон і арго - це різновиди соціолекту. Етимологія обох слів сходить до французької мови. І жаргон і арго відрізняються від загальноприйнятого мови наявністю специфічної лексики та експресивністю словникових обертів. Разом з тим вони різні за своїми функціями: Мета жаргону - співвіднести себе з вузькою соціальною групою, визначити до неї свою причетність допомогою мови. Тобто жаргон лише показує належність до того чи іншого прошарку суспільства (жаргон програмістів, шоферів, молодіжний жаргон тощо). Мета арго - зберегти таємницю в спілкуванні, відгородивши себе від оточуючих. Хоча в цьому є деяка умовність. Припустимо, злочинне арго прекрасно відомо тим, хто так чи інакше втягнутий в цю середу, тобто слідчих і криміналістів. І тим не менш збереження певної таємниці, бажання зробити свої слова зрозумілими лише для вузької групи, відрізняють арго від жаргону.

Приклади арго

А тепер знову розглянемо уривок із тексту, який, швидше за все, залишився незрозумілим для більшості.

Після шкуродерні мантулю в дымогарке на угольці. Мого напарника, мужика-кирюху, трюманули за махаловку і оборотку совком по бестолковке одній тварині з блудой, він у нього з шарівки дряпнув антрацит.

Балдаев та ін, 1992, с. 325-327

Досить складно, так? Неосвіченій людині дуже важко зрозуміти, про що йде мова. Це уривок з побутового життя ув'язненого, і якщо перевести його на зрозумілу нам мову, вийде приблизно наступне:

Після лікарні працюю в кочегарці. Мого напарника, укладеного, що не належить до злодійському світу, посадили через бійку в карцер. Він рушив совковою лопатою по голові шахраєві (той був з ножем), який поцупив з його куртки хліб.

Переклад Д. С. Балдаева

Так набагато зрозуміліше, чи не правда? Але якщо задуматися, то і ми з вами володіємо арго на мінімальному рівні, навіть не замислюючись про це. Переконайтеся в цьому в таблиці. Поняття: барахло по блату липовий опустити

дати

на лапу у промові: особисті речі по знайомству, зв'язків підробка, фальшивий поставив на місце, принизив передбачає дати хабар, дати гроші у арго: (те ж) (те ж) (те ж) додати найнижчий статус через гомосексуальне насильство

у арго "лапа" - і є хабар, тобто вживається: "дати на лапу"

Багато слова, що належали спочатку до аргоизированному мови, перекочували і в нашу лексику. При цьому деякі з них зберегли своє первісне значення, а деякі його поміняли. Автор: Олена Іванова 6 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам