Куфічний дирхем: мандрівка в просторі і часі


Опубликованно 14.07.2018 00:48

Куфічний дирхем: мандрівка в просторі і часі

З моменту заснування ісламської релігії в країнах, які прийняли мусульманство, почалося створення арабо-мусульманської держави халіфат.

Халіфат розростався в арабських країнах стрімко, охоплювані території були величезні, міста - великі, в них жили ремісники і торговці, функціонувала значна армія. Для розвитку економіки нової держави потрібно було робити чимала кількість грошей.

Перші десятиліття нової держави не було своєї валюти, в Халіфаті користувалися візантійськими солидами і перськими драхмами, які мусульмани захоплювали у війнах і брали в якості податку у Візантії і перських сасанідів.

Халіфату потрібні гроші, багато грошей

Але старі гроші, які були в обігу в країнах халіфату, поступово втрачали свою цінність, адже на них були викарбувані християнських і зороастрійських символи. А халіфат був мусульманським. Положення старих грошових одиниць в новій державі стало нелогічним.

Треба зауважити, що в ті часи ще не винайшли паперові гроші, держави чеканили монети з золота, срібла і міді.

Виникла необхідність у мусульманській валюті. Нею став куфічний дирхем.

Передумови виникнення дирхема

В ті часи гроші були не тільки головним предметом товарообігу, але і знаряддям політичної пропаганди, і своєрідним історичним документом. На золотих і срібних монетах в обов'язковому порядку карбували портрети діючих правителів.

Грошову реформу провів Абдул Малік ібн Марван, дев'ятий халіф Дамаського халіфату. Він був розумним правителем і досить ризиковим людиною. Абдул Малік зумів відновити єдність халіфату, який ледь не почав занепадати після смерті Язида Муавія ібн, другого халіфа з династії Омейядів.

Не мудруючи лукаво, Абдул Малік вирішив скопіювати дизайн монет візантійського соліди з точно такою ж вагою.

Цей маневр був проведений для того, щоб люди звикали до нової валюти поступово, до того ж гроші карбували ті ж майстри, що виготовляли соліди, у них була набита рука під виготовлення візантійської монети.

На монетах була повністю відсутня християнська символіка і був текст з Корану: «В ім'я Аллаха, немає Божества, крім Аллаха, а Мухаммед – пророк Його». Також був викарбуваний мусульманський символ — колона з кулею нагорі. Спочатку цю монету називали «динар». Історія про монетну війні

Коли Абдул Малік вступив на престол, перед ним постало завдання усунути самозванця Абдулли ібн-аз Зубайра, який претендував на посаду халіфа і був небезпечним і агресивним воїном. Для цього Абдул Малік попросив допомоги у візантійського імператора Юстиніана 2. Що вже саме по собі було принизливим і доставило халіфу чимало моральних мук.

Юстиніан погодився, але призначив ціну: 1 000 золотих солідів в день. На монетах неодмінно повинні бути зображення.

Умова Юстиніана було хитрим, він сподівався, що схожість монет дозволить йому уникнути витрат на карбування грошей у себе в імперії. Одним словом, він вирішив оптимізувати витрати на виготовлення валюти.

Абдул Малік віддав належну суму, але в динарах. Характер імператора Візантії був дуже вибуховим і непередбачуваним. Природно, Юстиніана обурив цей демарш, адже він вважав, що халіфат — це тимчасово, а молода релігія іслам тоді вважалася єретичною. Коли ці єретики принесли свої гроші, імператор відмовився їх приймати.

Абдул Малік саме цього і домагався: він-то своє зобов'язання виконав і заплатив, а те, що візантійці не захотіли приймати борг, це були вже не його проблеми, як говориться.

Юстиніан вирішив помститися, але мстити треба було хитрим способом: де-юре Абдул Малік був правий, адже він намагався виплатити данину, а де-факто, це був просто хитрий маневр щодо неповернення боргу. Тепер черга хитрувати була за візантійським імператором.

Взагалі, факт, що в халіфаті наважилися карбувати свої гроші, натякав імператору - халіф претендує на автономність і самостійність. Цього Візантії не хотілося, адже землі, на яких розташувався халіфат, належать їй.

І він наказав викарбувати соліди з зображенням Христа Пантократора і написом: «Ісус Христос, Цар царів, Господь панів». На зворотному боці монети був портрет самого Юстиніана 2 і напис: «Перемога імператора».

Треба зауважити, що ім'я халіфа означало «Раб Царя». Тобто, на монетах було написано фактично образу: «Я — Юстініан, цар, а ти — Абдул, мій раб»

Халіф не образився, тому що у мусульман найголовніший цар — Аллах, а бути його рабом не тільки не соромно, але й почесно.

Однак натяк був сприйнятий з розумінням і вимагав адекватної відповіді. Переможець безкровної війни

Тому халіф наказав викарбувати ще один динар із зображенням себе з мечем у руці і з цитатою з Корану. На звороті колона з кулею і напис: «В ім'я Аллаха цей динар карбували в 74 році».

У відповідь Юстиніан наказав карбувати нову монету, яка в точності нагадувала монету халіфа, але на ній були присутні християнські символи: сходи на Голгофу з одного боку і портрет Абдула Маліка, але без меча і з хрестом за плечима.

Халіфу це все набридло, і він наказав карбувати монету взагалі без зображень, на ній були тільки цитати з Корану, написані куфическим листом — спеціальним каліграфічним стилем, яке використовували для написання Корану.

Візантія не могла більше зображати християнську символіку на монетах без зображень, і Халіфат здобув перемогу в цій монетної війні.

Пізніше у монети з'явилася назва «куфічний дирхем». У цієї валюти змінювався шрифт, деякі елементи декору і зображення. Наслідування куфическому дирхему на Русі

До кінця першого тисячоліття валюта халіфату активно використовувалася на Русі. Це сталося завдяки міжнародним контактам київського двору з Візантією, Хорезмом і Західною Європою, де куфічний дирхем був звичною легальної валютою.

Так як Русь теж розширювала свої території, дирхем був вже не в змозі задовольнити потреби населення в грошах — їх просто катастрофічно не вистачало. Княгиня Ольга прийняла рішення про перехід з куфического дирхема на власну валюту.

Перехід на російську монету теж виконувався поступово: на аверсі був зображений мисливський сокіл і хрест. На реверсі - куфічні письмена.

Під час правління Володимира Святославовича стали карбувати не тільки золоті монети, але і срібні.

На аверсі срібних монет зображували портрет самого князя Володимира, а на реверсі — лик Ісуса Христа, це була пряма відсилання до візантійському соліду.

Про історію розвитку середньовічної нумізматики докладно написано в книзі Гоглова «Про северянське подражаниях куфическим дирхемам». Дирхеми у сучасної нумізматики

Середньовічні дирхеми добре збереглися і дійшли до наших днів, їх часто знаходять шукачі скарбів. Наприклад, у 1972 році на Нарі було абсолютно випадково розкопано 227 куфічних дирхемів саманідів.

Знаходять скарби в Москві і Підмосков'ї, на Оці і в прилеглих басейнах, недалеко від Зарайска, в Калінінградській області, Самарканді, багатьох інших областях Східної Європи, де використовувалася ця валюта.

Цінність і вартість куфічних дирхемів на ринку нумізматів не дуже висока, іноді можна купити оригінальний дирхем навіть за 1 000 рублів.

Тому набагато цікавіше їх не купувати, а шукати самостійно. Пошук скарбу завжди був захоплюючим пригодою. Головне — пам'ятати: не буває куфічних дирхемів без написів. Автор: Галина Рута 11 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам