Артерія - це кровоносна судина, що живить тканини. Головні артерії організму


Опубликованно 17.07.2018 06:06

Артерія - це кровоносна судина, що живить тканини. Головні артерії організму

Організм людини складається з біологічних тканин, пронизаних масою кровоносних судин. Вони відповідають за харчування клітин і відведення метаболітів, підтримуючи їх життєдіяльність. Артерії – це тип кровоносних судин, по яких здійснюється безпосередня доставка крові до капілярного руслу. Від них по міжтканинної рідини розчинені речовини отримують всі клітини організму.

Морфологія

Артерією називається анатомічна структура у вигляді еластичної трубки, що має стінку і просвіт. Вона проходить в порожнинах тіла або сполучнотканинних прожилках паренхіматозних органів, де постійно віддає дрібні гілки для живлення навколишніх тканин. Артерія – це посудина, який постійно проводить пульсову хвилю.

У великих судинах її поширення досягається переважно за рахунок еластичних якостей стінки, а в дрібних – завдяки м'язового скорочення. Як і серце, артеріальні судини постійно перебувають у тонусі і переживають періоди розтягування і стиснення. М'язова стінка також чергує періоди скорочення з розслабленням.

Гістологічна структура

Будь-яка артерія – це утворення з багатошаровою стінкою, яка складається з переплетених між собою еластичних волокон і вбудованих між ними м'язових клітин. Так влаштована середня стінка судини, яка зсередини покрита сполучнотканинною оболонкою. На ній базується ендотеліальний шар, звернений всередину посудини. Він являє собою одношаровий найпростіший епітелій, клітини якої щільно прилягають своїми краями з метою недопущення тромбоцитарных клітин до сполучнотканинної оболонки. Остання містить рецептори адгезії тромбоцитів, що є основою механізму утворення тромбу при пошкодженні ендотеліального шару.

Зовні середньої оболонки, представленої гладком'язовими клітинами, вплетеними в еластичну мережа, розташований ще один шар сполучної тканини. Вона служить для забезпечення механічної міцності артерії. Що це таке з точки зору гістології? Ця оболонка є міцною мережею з колагенових волокон з вбудованими поодинокими клітинами. Вона з'єднана з більш пухкою адвентіціальной оболонкою, що з'єднує артерію з стромальной тканини паренхіматозних органів. Регуляція артеріального тонусу

Всі артеріальні судини організму мають свою кровообіг, так як харчуватися від знаходиться в їх просвіті крові може тільки ендотелій. Ці судини і нерви проходять зовнішньої сполучнотканинної оболонки і кровоснабжают середній шар – м'язові клітини. До них також йдуть дрібні нерви вегетативної системи. Вони передають симпатичні імпульси, які прискорюють проведення пульсової хвилі при збільшенні частоти скорочень серця.

До того ж, артерія – це гормонально залежна структура, яка розширюється або звужується залежно від наявності гуморальних факторів: адреналіну, дофаміну, норадреналіну. За допомогою них організм регулює тонус всієї судинної системи. Головна мета – це швидко збільшити кровотік в м'язах, розширюючи кровоносні судини периферії у разі надпорогового стресу. Це еволюційний механізм порятунку життя організму шляхом втечі від небезпеки. Головні артерії організму

Найбільшою артерією, витримує максимальне тиск, є аорта – магістральний посудину, від якого відходять регіональні гілки. Аорта бере початок у лівому виносному тракті відповідного шлуночка. У нижньому виносному тракті серця бере свій початок легенева артерія. Ця система демонструє поділ кіл кровообігу: аорта виносить кров у велике коло, а легеневий стовбур – малий. Обидва зазначених судини, що відводять кров від серця, а вени доставляють її до нього, де здійснюється перехрест системи кровообігу.

Серед найважливіших артерій організму слід виділити ниркові, сонні, підключичні, брижові, клубові артерії і судини кінцівок. Окремо стоять нехай і не найбільші, але надзвичайно важливі для організму коронарні артерії. Що це означає і чому вони є особливими? По-перше, вони живлять серце і утворюють два взаємно перпендикулярних кола кровообігу цього органу. По-друге, вони є особливими з тієї причини, що це єдині артеріальні судини, наповнення яких відбувається в шлуночкову діастолу до розвитку пульсової хвилі висхідного відділу аорти. Автор: Дмитро Дорожко 11 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам