Що значить "ні цвяха, ні жезла": значення і походження
Опубликованно 22.07.2018 16:40
Коли ми вирушаємо в подорож на машині, то дуже переживаємо. Ще б, шлях належить неблизький, а каверз на дорогах дуже багато. І тоді близькі бажають нам удачі, щасливої дороги і ні цвяха, ні жезла.
Остання фраза може здивувати того, хто вперше про неї чує. Поговоримо про її значення в статті. Звідки слівця? З дороги
Як можна здогадатися, настільки своєрідне побажання - це привіт від автолюбителів. Хто з них виявився з гарною фантазією, історія замовчує. Проте фраза швидко розлетілася серед автомобілістів і простих пішоходів. Стала схожа побажанням "ні пуху, ні пера".
Чому, відправляючи близького в автомобільну подорож, бажають ні цвяха тобі, ні жезла, ні поломки на дорозі? Це свого роду побажання удачі, тільки більш цікаве за значенням.
А чи знаєте ви, що прийнято відповідати? "До даішника" - кричать автомобілісти. Зовсім вже дивно виходить, чи не правда? Причому тут даішники, цвяхи і жезли? Зараз розберемося.
За аналогією
Не дарма ми згадували вище про фразу "ні пуху, ні пера". Сучасний варіант про жезли і цвяхи - "правнук" звичного. Що значить "ні цвяха, ні жезла?". Побажання гарної дороги.
Звідки пішло це побажання - "ні пуху, ні пера"? І чому прийнято відповідати на нього "до біса"?
Раніше люди вірили в лісових духів. Ці духи були дуже шкідливими створіннями і норовили образити людину. Особливо мисливців вони не любили. І, проводжаючи чоловіка або сина на полювання, жінки тихенько шепотіли "ні пуху, ні пера". Тобто бажали повернутися з порожніми руками. Для чого це робилося? Вважалося, що лісові духи знають про тих, хто зібрався провідати їх територію. І зроблять так, щоб людина вже точно нічого не здобув, а ще й у лісі заблукав. Але є у лісових безтілесних один нюанс: вони все роблять навпаки. Піде "непідготовлений" мисливець в ліс, вони його без здобичі залишать і закрутять. А якщо йому хтось поганий полювання забажає, тоді духи зло бажаючому наженуть повний ліс видобутку.
Навіщо відповідати "до біса"? Щоб вже напевно без здобичі не повернутися з лісу.
Повернемося до того, що значить "ні цвяха, ні жезла".
Легкої дороги, щоб і шини не проткнути, і даішника не зустріти, і доїхати спокійно, без поломок і пригод.
Брід і вода
З фрази автомобілістів розібралися. Поговоримо також про добре відомій приказці "не знаєш броду - не лізь у воду".
Що це означає? Якщо не знаєш, як правильно що-небудь робити, краще не берися. Порадься з більш досвідченими людьми, не посоромся. Краще запитати ради, ніж зробити абсолютно не так, як потрібно.
Як правильно: "не знаєш броду - не лізь у воду" або "не знаєш броду - не лізь у воду". Перший варіант вірний.
Звідки прийшла приказка? Зі старих часів. Якщо не знаєш, дрібна або глибока річка, не знаєш, як її перейти, де потрібне для цього місце, годі лізти. Потонеш від власної хоробрості. Резюмуємо
Ми розповіли читачам, що значить "ні цвяха, ні жезла". Це побажання автомобілісту вдалої дороги. Також розглянули значення приказки "не знаєш броду - не лізь у воду". І поговорили про значення фрази "ні пуху, ні пера".
Висновок
Тепер ми знаємо, що значить "ні цвяха, ні жезла". Не варто дивуватися, почувши цю фразу. Якщо є близький автолюбитель, то йому буде приємно почути таке напуття на дорогу. Автор: Катерина Гордєєва 3 Липня, 2018
Категория: Студентам