П. А. Циганков, "Теорія міжнародних відносин": опис, відгуки
Опубликованно 23.07.2018 04:46
«Теорія міжнародних відносин» Циганкова є знаковим науковою працею в своїй області. Які особливості цього посібника, і в чому полягає його унікальність і значимість для академічної спільноти? Ці та деякі інші питання будуть розкриті в даній статті.
Брак спеціальної літератури
Під назвою "Теорія міжнародних відносин" були випущені дві книги, що доповнюють один одного - підручник і хрестоматія. Обидві ці роботи мають схожі розділи. Тому студентам, які вивчають теорію міжнародних відносин з ним, не потрібно витрачати зайвий час на пошуки матеріалів у різноманітних джерелах.
Незважаючи на те що в нашій країні вже довгий час існують численні заклади, що готують фахівців у галузі міжнародних відносин, дефіцит посібників для студентів цих вузів сьогодні відчувається досить сильно. Чому в Росії так мало таких підручників, як «Теорія міжнародних відносин» Циганкова?
Справа в тому, що, незважаючи на довгу історію викладання цього предмета, в даний час видано дуже мало підручників і хрестоматій, в яких розглядаються праці найзначніших дослідників, які працювали в цій області. Вивчення міжнародних відносин у Радянському союзі
В СРСР протягом декількох десятиліть існували такі інститути, як МДІМВ, інститут Дружби народів, а також підготовкою фахівців у цій галузі займався Московський державний університет і деякі інші навчальні заклади. Тим не менш теорія міжнародних відносин викладалася в ту епоху досить однобоко. Політична, соціальна, культурна й інші сторони питання залишалися, як правило, поза зоною уваги. Міжнародні відносини розглядалися лише з історичної точки зору. Буржуазна література
Також в радянський час майже не видавалися такі хрестоматії, в яких були б представлені найважливіші праці вчених-міжнародників, якою є «Теорія міжнародних відносин» Циганкова. Особливість цієї книги полягає в тому, що в ній, на відміну від інших подібних посібників минулих років, було опубліковано багато робіт вчених, які раніше вважалися «буржуазними». Тобто, їх творці яких дотримувалися політичних поглядів, які керівництво визнавало чужими для нашого народу, або прямо чи завуальовано критикували дії уряду Радянського союзу. Публікація таких творів стала можливою тільки в дев'яності роки двадцятого століття, після завершення перебудови.
До цього часу багато книги провідних фахівців з міжнародних відносин не тільки не перекладалися на російську мову, а й були недоступні навіть в оригіналі відвідувачам найбільших бібліотек країни. Розширення кругозору
Відомо, що в теорії міжнародних відносин існує кілька напрямків або шкіл, вчення яких іноді докорінно відрізняються один від одного. Можна назвати як приклад такі з них, як реалізм, неореалізм, ідеалізм, транснаціоналізм і так далі. У радянський період розвитку вітчизняної науки про відносини між народами і державами основним і єдино правильним перебігом вважався реалізм. Цей напрям спирається у своїх дослідженнях в основному на історичні дані про таких глобальних процесах, як війни, політичні кризи, революції і так далі.
Говорячи про теоріях напрямків міжнародних відносин, Циганков розглядає не тільки роботи представників цієї течії, але і праці вчених, які є прихильниками інших великих шкіл. Такий розгляд різноманітної літератури з даного питання збагачує кругозір студентів, дозволяє їм поглянути на сформовану міжнародну обстановку з різних точок зору.
Таке різнобічне вивчення питання є також корисним не тільки для майбутніх фахівців, які планують вести дослідницьку роботу в цій області, але також і для викладачів. Воно корисне і для тих людей, які здійснюють практичну діяльність у сфері міжнародних відносин: дипломатів, політиків і так далі. Інформаційне суспільство
Циганков П. А. у «Теорії міжнародних відносин» наводить уривки з праць вчених, що належать до різних наукових угруповань. Необхідність такого підходу до складання посібника можна усвідомити, розглянувши такий приклад. В даний час, за словами деяких економістів і соціологів, багато країн світу піднялися на новий щабель розвитку. Вони перейшли від індустріального етапу існування суспільства до інформаційного.
При такій соціальній формації більшість людей зайнято не виробництвом матеріальних цінностей, а створенням і переробкою інформації. Це зміна не могло не вплинути на такі глобальні процеси, як війни, революції і так далі. Крім збройних конфліктів, зараз вже існують і інші, наприклад, інформаційні. У реалістичному напрямі теорії міжнародних відносин ці сучасні віяння майже не беруться до уваги, тоді як представниками інших шкіл вони розглядаються. Думка автора
Циганков у «Теорії міжнародних відносин» критерії відбору літератури пояснює наступним чином. Автор наводить важливий історичний факт: перші праці в даній галузі були написані англійськими вченими на початку двадцятого століття. Після цього Англія протягом декількох років зберігала провідні позиції за кількістю публікацій на цю тему. З часом це першість перейшла до Сполученим Штатам Америки. Пояснюється це низкою причин.
Головною з них є велика зацікавленість уряду даної країни в теоретичних дослідженнях у галузі міжнародних відносин. Один з вчених сказав, що гарна теорія завжди має велике практичне значення. Мабуть, американський уряд дотримується подібних міркувань, виділяючи значні кошти на дослідження.
Тому складання «Теорії міжнародних відносин» Циганкова (хрестоматій) в основному вироблено з використанням англійської та американської літератури. Сам автор говорить про те, що допускає можливість критики такого вибору. За його словами, деякі представники наукового співтовариства, безсумнівно, будуть говорити про необхідність включення до хрестоматії і праць вчених, які не належать до представників англійської та американської шкіл. Але, на його думку, правильніше говорити не про національну приналежність того чи іншого автора, а про актуальність його роботи в даний час.
Циганков у «Теорії міжнародних відносин» стверджує, що існує багато літератури на цю тему, яка вважається безумовною класикою. Але значна її частина втратила свою актуальність через того, що багато проблем, які розглядалися в ній, в даний час є вирішеними. Звичайно ж, ці праці можуть бути включені до хрестоматії, але тільки як частина історії даної галузі знань. Вітчизняна наука
У нашій країні теорія міжнародних відносин в її сучасному варіанті є порівняно молодою дисципліною. Формування окремих наукових шкіл у її рамках перебувати тільки на початковій стадії. А між тим, завершення такого процесу необхідно для розвитку теорії і практики міжнародних відносин. Тим більше що сьогодні інститути, що займаються підготовкою фахівців в даній області, існують не тільки в Москві та Санкт-Петербурзі. Їх налічується кілька десятків по всій країні. А значить, неможливо переоцінити значення «Теорії міжнародних відносин» Циганкова та іншої подібної літератури.
Потреба у великій кількості фахівців цієї сфери стала відчуватися набагато сильніше, коли зв'язок з іншими державами стала здійснюватися не тільки на загальнонаціональному, але й на регіональному рівні. Разом з цим з'явився ряд питань, багато з яких до сьогоднішнього дня залишаються відкритими. Наприклад, в «Теорії міжнародних відносин» Циганкова поняття цієї дисципліни не сформульована однозначно.
Замість цього в даній книзі наводяться кілька точок зору на цей рахунок, кожна з яких належить прихильникам якої-небудь наукової парадигми. Так, наприклад, прихильники реалістичного напряму вважають, що міжнародні відносини - це тільки зв'язки між державами, а не між народами. Інші вчені вважають, що це поняття в останні роки стало охоплювати також і деякі елементи внутрішньої політики країн. Універсальний і національний підхід
Хрестоматія «Теорія міжнародних відносин» під редакцією професора Циганкова часто критикується через переважання в ній матеріалу, написаного англомовними авторами. Сам упорядник цієї книги говорить про те, що кожен подібний працю приречений на такі нападки. Адже будь-який вибір кількох творів з усього різноманіття світової літератури неодмінно здасться комусь невиправданим і суб'єктивним. Найбільш часто професора Циганкова дорікають у недостатній увазі до досягнень вітчизняної науки.
Однак у підручнику професор розглядає та ситуацію в Росії. У тому числі він наводить наступні факти.
У нашій країні між вченими часто ведуться напружені суперечки про те, чи варто в теорії міжнародних відносин відкривати універсальні принципи, які можуть бути застосовані до всіх країн світу, незалежно від їх політичних, релігійних, культурних та інших особливостей. Деякі дослідники дотримуються думки, що ці індивідуальні характеристики кожної держави неодмінно повинні бути відображені і в наукових теоріях.
Розгляду цих двох точок зору присвячена глава підручника «Теорія міжнародних відносин» Циганкова.
Дана обставина можна зарахувати до достоїнств книги, оскільки важливість культурних чинників у сфері зовнішньої політики усвідомлювали деякі видатні люди ще в період середньовіччя. Відомо, що Чингісхан трепетно ставився до традицій і звичаїв підкорених ним народів. За свідченням літописців того часу, він зазначав свята підвладних йому держав. Особливості «Теорії міжнародних відносин» Циганкова
У вступній статті до хрестоматії професор Лебедєва дає таке її опис.
Книга складається з трьох частин. У першій з них представлені статті найвизначніших представників різних напрямів у теорії міжнародних відносин. Реалізм, неореалізм, ідеалізм і транснаціоналізм вивчаються в ньому на прикладі класичних праць кожної школи. У другому розділі упорядник помістив праці, що висвітлюють історію розвитку даної наукової дисципліни.
У третій частині хрестоматії Циганкова «Теорія міжнародних відносин» можна знайти матеріали, присвячені огляду ситуації на міжнародній політичній арені в різні роки, а також аналізу описуваних подій. Таким чином, читач по мірі вивчення змісту цієї книги просувається від розгляду загальних питань до більш конкретних.
У підручнику частина глав присвячена розгляду основних понять та особливостей напрямків у теорії міжнародних відносин. В інших розділах мова йде про проблеми війни, миру, культурних взаємодій і так далі. Тобто показується прикладне значення теорії.
Така концепція допомагає отримати достатньо повну картину знань по даному предмету. Книга може бути корисна як політологам, так і фахівців інших галузей, для яких міжнародні відносини входять у сферу їх професійних інтересів. Так, ця допомога може виявитися цікавим для науковців, які розробляють проблеми філософії, психології, історії та деяких інших наук. Вивчення теорії міжнародних відносин Циганкову робить досить комфортним ту обставину, що кожен з вміщених у підручнику і хрестоматії матеріалів забезпечений коментарями упорядника, які сприяють кращому розумінню цих творів.
Тому на різноманітних сайтах, присвячених навчальній літературі, часто можна знайти позитивні відгуки про «Теорії міжнародних відносин» Циганкова. Про автора
Павло Опанасович Циганков - професор МДУ.
Він є одним із засновників кафедри соціології міжнародних відносин у цьому навчальному закладі. У наступному році виповниться тридцять років з моменту її відкриття. Двадцять з них кафедру очолював Павло Опанасович Циганков. За цей час він був науковим керівником при написанні більше двох десятків кандидатських дисертацій і двох робіт на здобуття докторського ступеня. Також професор читав лекції в багатьох навчальних закладах за кордоном.
За свою діяльність учений не раз удостоювався вітчизняних і зарубіжних нагород і премій, в тому числі і за свої навчальні посібники з міжнародних відносин.
Книга, якій присвячена ця стаття, заслуговує інтерес читачів не тільки з-за значної за обсягом добірці яскравих статей, що дозволяють простежити розвиток цієї галузі, але і завдяки містким коментарями упорядника. Вони допомагають зрозуміти місце кожного окремого матеріалу в контексті всієї дослідної діяльності того чи іншого автора.
Дане видання вийшло багатотисячним тиражем. Ця подія, безумовно, є великим досягненням вітчизняної освіти. Адже останнім часом при все зростаючому кількості вищих навчальних закладів, де викладається теорія міжнародних відносин (зараз їх більше чотирьохсот), гостро відчувається брак такої літератури. Деякі книги по цій дисципліні виходять лише малими тиражами в місцевих видавництвах. Часто викладачі змушені рекомендувати студентам для вивчення книги, які були видані декілька десятків років тому. Такі підручники, безумовно, є застарілими, оскільки були випущені в світ в епоху, коли в країні панувала соціалістична ідеологія.
З її позицій і розглядаються всі закономірності та поняття теорії міжнародних відносин в таких посібниках. Крім хрестоматії Циганкова, студентам можна рекомендувати до прочитання і статті автора, які регулярно виходять в наукових журналах. У 2018 році побачили світ дві його роботи, присвячені проблемам світопорядку. У них автор аналізує найбільш значущі праці вчених-міжнародників, присвячені цій темі. Одна зі згаданих статей була опублікована в журналі «Росія в глобальній політиці», а друга - у віснику Томського державного університету. Висновок
В даній статті було представлено короткий опис підручника та хрестоматії Циганкова П. А. "Теорія міжнародних відносин. Цей посібник є одним з найпопулярніших в своєму роді. У ньому даються основні поняття з означеної в заголовку навчальної дисципліни, а також наводяться витяги з найбільш значущих праць дослідників, які працювали в цій області. Автор: Лаев Олексій 11 Липня, 2018
Категория: Студентам