Чим відрізняється викладач від вчителя - визначення, особливості професійної діяльності
Опубликованно 24.07.2018 17:16
Ви помічали, що педагоги, які працюють у вищих навчальних закладах, ображаються, якщо почують на свою адресу слово «вчитель»? Людині, далекій від освітньої системи, часто не зрозуміло, в чому різниця вчителя і викладача? Але поспішаємо вас запевнити, що ці поняття, хоча і схожі, але не ідентичні. Чим відрізняється викладач від вчителя і в чому відмінності їх професійних обов'язків, розповімо нижче. Хто такий педагог?
Вчитель, викладач, педагог - для багатьох це слова-синоніми, так як використовуються для визначення працівників освітньої сфери. Але якщо глибше поглянути в їх суть, то різниця стає очевидною. Вчитель і викладач - різні посади в навчальних закладах різного рівня. До цим фахівцям пред'являються різні професійні вимоги, в тому числі і відмінний один від одного рівень підготовки. Але для початку давайте з'ясуємо значення найбільш загального поняття – «педагог».
Слово «педагог» прийшло у нашу мову з давньогрецької і дослівно перекладається як «провідний хлопчика». Справа в тому, що в Стародавній Елладі педагогом називали раба, який «вів», навчав і супроводжував за життя хлопчиків з досягнення ними 6 років.
Сучасна педагогіка - це наука про виховання і навчання людини.
Відповідно, педагог сьогодні - це людина, яка має відповідну педагогічну освіту і володіє навичками, необхідними для здійснення професійної діяльності з виховання, навчання та освіти інших людей.
Також педагог, згідно з енциклопедичним словником, - це людина, яка займається науковим вивченням проблем педагогічної теорії і практики.
Як бачимо, «педагог» - це збірне значення, що застосовується до всіх працівників освітньої сфери.
Тепер розберемося, чим відрізняється викладач від вчителя. Визначення поняття «вчитель»
Учитель – це фахівець, який закінчив педагогічний ВУЗ і приступив до виконання професійних обов'язків у навчальних закладах початкової, основної загальної і середньої загальної освіти.
Вчитель займається вихованням і навчанням підростаючого покоління. Це відповідальна професія, представників якої пред'являються суспільством величезні вимоги. Це пов'язано з тим, що вчитель є прикладом для наслідування, людиною, який значно впливає на процес соціалізації і становлення особистості дитини. В. А, Сухомлинський так висловився про цю професію:
Вчитель - скульптор людських душ.
Багато хто вважає, що вчителювання - це не професія, а покликання. Адже далеко не кожен випускник педагогічного Внз здатний спати воістину «Учителем з великої літери. Посадові обов'язки
Основними функціональними обов'язками вчителя є такі положення: У роботі він підпорядковується безпосередньо директору навчального закладу та його заступникам. Педагогічна діяльність здійснюється у відповідності з основними законами держави. Вчитель навчає і виховує дітей у відповідності з державними освітніми стандартами. В обов'язки також входить сприяння соціалізації вихованців, позитивний вплив на становлення їх особистості, формування у дітей загальної культури й загальнолюдських цінностей. Вчитель повинен створити умови для забезпечення безпеки життєдіяльності учнів під час НВП.
Визначення поняття «викладач»
Викладач - це людина, яка має вищу педагогічну освіту, часто науковий ступінь і викладає предмети в середньоспеціальних або вищих навчальних закладах. Суть роботи викладача
У своїй професійній діяльності викладачі мають справу з більш дорослим контингентом учнів. Тому в обов'язки такого фахівця не входить навчання предмету як таке. Його робота полягає в викладання, підношення матеріалу студентам. Згідно вікової психології, особливістю юнацького віку є приставка «само-» до дієсловам - самонавчання, саморозвиток, самовиховання. Тому і більшу частину знань, що такий фахівець підносить на своїх заняттях, студенти повинні вивчити самостійно.
Крім викладацької діяльності, в посадові обов'язки викладача, згідно з Федеральним законом «Про вищому і післявузівському професійну освіту», входить обов'язкове здійснення наукової діяльності та залучення до неї студентів. Це ще одна особливість, чим відрізняється викладач від вчителя. До наукової діяльності відносяться: проведення лекційних, практичних та семінарських занять; розробка навчальних програм; складання навчальних посібників і методичних рекомендацій; проведення наукових досліджень; участь у наукових і науково-практичних конференціях, семінарах і т. д.
Справедливості заради варто відзначити, що до наукової діяльності нерідко долучені і вчителі. Особливо сьогодні, коли в силу вступили нові освітні стандарти, що вимагають долучати до самостійності і частково-пошукової діяльності дітей з самого раннього віку.
Нерідко можна зустріти вузівського викладача в школі. З-за низької оплати праці педагоги часто поєднують роботу в різних навчальних закладах. Але варто пам'ятати, що приходячи до школи, викладач повинен враховувати методи, прийоми і технології навчання і виховання, характерні для шкільних вчителів. Так як специфіка загальноосвітніх шкіл та їх учнів, значно відрізняється від середньо-спеціальних і вищих навчальних закладів.
Висновок
Так чим відрізняється викладач від учителя? Викладач і вчитель - це педагоги, які працюють у навчальних закладах різного рівня. Однак між ними є суттєва відмінність. Особливість вчителя в тому, що він вчить, "вбиває", виховує. Викладач - викладає свій предмет, ділиться знаннями зі студентами, займаючись при цьому науковою роботою. Все досить просто.
Сподіваємося, ви отримали відповідь на питання «У чому різниця вчителя і викладача». Автор: Марина Головіна 8 Липня, 2018
Категория: Студентам