Географічне положення Ставропольського краю - особливості та цікаві факти


Опубликованно 26.07.2018 05:26

Географічне положення Ставропольського краю - особливості та цікаві факти

Головною особливістю географічного положення Ставропольського краю є те, що він знаходиться в центральній частині Передкавказзя і на північному схилі Великого Кавказу, що розкинулася між Чорним і Каспійським морями. З адміністративної точки зору Ставропольський край вважається частиною Північно-Кавказького федерального округу, а його столицею є місто Ставрополь.

Загальна географія Ставропольського Краю

Розташований на півдні європейської частини Росії Ставропольський край межує з такими її регіонами, як Карачаєво-Черкесія, Північна Осетія, Кабардино-Балкарія, Дагестан, Інгушетія, Калмикія, Ростовська область і Краснодарський край. З кількості сусідів і їх різноманітності можна зробити висновок про великому етнічному багатстві і культурної неоднорідності регіону, у якому знаходиться регіон.

З півночі на південь край простягнувся на 285 кілометрів, а із заходу на схід - 370 кілометрів. Тектонічна будова цього регіону обумовлює різноманітність форм рельєфу і багатство природних ресурсів. Фізико-географічне положення Ставропольського краю тісно пов'язане з геологічною історією цього регіону.

Рельєф краю. Рівнинні та гірські райони

На території краю можна знайти велику різноманітність форм рельєфу. В той час, як на півночі розташовані переважно рівнинні райони, на південно-заході і півдні рельєф починає повільно підвищуватися спочатку до рівня гір-лакколітів в районі Мінеральних Вод, потім до рівня Пасовищного Скелястого хребта, а потім переходить в Бічний хребет, найвищою точкою якого є гора Ельбрус.

Якщо говорити коротко, географічне положення Ставропольського краю визначається його розташуванням в центральній частині Ставропольської височини. Східна частина регіону складається з Терсько-Кумской низовини, а схід краю характеризується наявністю Кумо-Маничською западини.

Геологічний режим Скіфської платформи

Більш широкий контекст для визначення географічного положення Ставропольського краю становить молода Скіфська платформа, що об'єднує всю північну частину краю. Геологічний режим і тектонічна активність сприяли руйнуванню невисоких гір на цій території ще в період мезозою. Утворилася тоді рівнина повільно затоплювалася морем, на дні якого накопичувалися відклади. В даний час товща осадових порід на території цього суб'єкта федерації становить від тисячі до півтори тисячі метрів.

Однак, у зоні Прикаспійської низовини товщина відкладень різко збільшується до десяти кілометрів. Ця частина краю стійка і малорухлива, її рельєф відрізняють як піднесені, так і низовинні рівнини.

Рекреаційні та лікувальні ресурси

Особливий ландшафт південній частині краю, де розташовані Кавказькі Мінеральні Води, сформований геологічною та глибинної вулканічною активністю, які в сукупності формують унікальні гідромінеральні ресурси.

Різноманітність мінеральних джерел дозволяє регіону спеціалізуватися на рекреаційної діяльності, відмінною особливістю якої є цілорічний режим функціонування об'єктів. Фахівці вважають, що за кількістю, різноманітністю і мінеральному складу води краю не мають аналогів на всій території Євразії. Крім мінеральних вод, активно лікувальної діяльності використовуються також бруду і глини.

Цілющі властивості місцевих джерел були широко відомі вже в далекій давнині і залишили слід у міфології більшості місцевих народів, а також кочових племен, шляхи міграції яких проходили через територію Кавказу. У нартском епосі напій згадується "богатирський напій", який прийнято асоціювати з водою Нарзан.

Коротка характеристика клімату

Географічне положення Ставропольського краю обумовлює кліматичний режим і режим влагораспределения. Клімат Ставропольського краю характеризується як помірно-континентальний з помірно холодною зимою, тривалою весною повертаються з заморозками і жарким літом. Сукупна тривалість теплого періоду, коли температури перевищують 10 градусів тепла, дорівнює приблизно сім місяців у році.

У деяких районах краю річна амплітуда екстремальних температур досягає вісімдесяти градусів, а зволоженість скорочується з півдня на північ і з заходу на схід. При цьому кількість літніх опадів перевищує кількість зимових майже в два рази. Сама м'яка зима спостерігається в центральній частині Ставропольської височини, де температура рідко опускаються нижче -6 градусів.

Водні ресурси краю

Різноманітність кліматичних умов, сильна пересеченность місцевості і різкі перепади висот на території краю стали причиною вкрай нерівномірного розподілу водних ресурсів по території краю.

Опис фізико-географічного положення Ставропольського краю було б неповним без згадки тієї ролі, яку відіграють у формуванні його клімату і водного режиму льодовики і снігові поля, розташовані на схилах кавказьких хребтів.

Оскільки найбільш великі річки беруть свій початок у високогірних льодовиках, то й багаті водними ресурсами насамперед гірські райони краю, в той час, як рівнинні райони можуть відчувати явну нестачу води в спекотні літні місяці.

Найбільшою річкою, яка є головним джерелом води в краї, вважається річка Кубань, яка зароджується у високогірних льодовикових полях Ельбрусу. Найбільш повноводним припливом Кубані є річка Великий Зеленчук. Водами Кубані харчується понад 60% території Ставропольського краю.

Східна частина регіону надзвичайно бідна водними ресурсами, і єдиним великим джерелом цілющої вологи там є річка Кума, від якої відведено кілька каналів, що живлять маловодні річки і водосховища, що мають важливе господарське значення. Уздовж берегів цих каналів і маленьких річок активно розвивається зрошуване землеробство.

В дев'яти кілометрах на південний схід від П'ятигорська розташоване солоне безстічне озеро Тамбукан, що має овальну форму, і служить джерелом цінної сульфідної мулової грязі. Лікувальна грязь Тамбукана використовується в медицині і косметології з 1886 року і користується великою популярністю завдяки унікальному складу і багатства інгредієнтів.

Природні зони і краю биомы

Географічне положення Ставропольського краю характеризується великою кількістю ковилово-типчакових степів з різнотрав'ям, а також степів і лісостепів, що розкинулися в передгір'ях і гірських районах. Північно-схід і схід краю покривають обширні злакові, полинові і солянковые трав'янисті комплекси.

Ліси займають не більше 3% від загальної площі краю, зате їх якість дуже високо. Зустрічаються як хвойні, так і широколистяні ліси, що складаються з дубів, бука, ялини і сосни.

В цілому, клімат і якість грунту, а також досить тривалий вегетативний період сприяють веденню сільського господарства. Майже сімдесят відсотків всіх доступних територій краю розорано. Відмінною особливістю Ставропольської височини є найвища якість ґрунтового шару, який складається здебільшого з південних і звичайних чорноземів, а також з світло-каштанових і каштанових земель.

Однак, широке освоєння грунтових ресурсів краю, економіко-географічне положення Ставропольського краю та інтенсивне сільське господарювання мають і негативні наслідки, серед яких - значне збіднення тваринного світу краю.

Природа і ресурси

Тваринний світ Ставропольського краю вкрай бідний з-за високої розораності земель. Дикі звірі зустрічаються, головним чином, у незайманому степу, але їх кількість невелика, а видове різноманіття залишає бажати кращого.

Дикий світ представлений, головним чином, дрібними гризунами, що живуть в степу, плазунами і птахами. Рідко можна зустріти вовка, лисицю, сайгака або ласку.

Все вище зазначене допомагає зробити висновок про те, що Ставропольський край не надто багатий корисними копалинами, але зате перспективний у плані розвитку рекреаційного туризму. Яскравим прикладом вигідного розташування може служити фізико-географічного положення п. Иноземцево Ставропольського краю, який розташований в міському окрузі Залізноводська. Околиці населеного пункту славляться джерелами мінеральних вод. Примітно, що до основи поселення причетні шотландці, які приїхали в ці краї займатися місіонерською діяльністю. Автор: Євгенія Мар 4 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам