Свинцева руда: види, родовища і застосування


Опубликованно 27.07.2018 08:58

Свинцева руда: види, родовища і застосування

Свинцева руда володіє досить складною структурою. Її тривалий час піддають обробці і після плавлення поліметалічних руд отримують свинець. Судячи з археологічним дослідженням, способи видобутку свинцевої руди і сам метал відомі ще з давніх часів. Найдавніша знахідка виявлена в похованні віком 6000 років. Форма артефакти – жезл, його рукоять була дерев'яною, проте мала свинцевий наконечник.

Властивості свинцю

Чистий свинець відомий, але це надзвичайно рідкісне явище. Блакитно-сірий метал, свежесрезанная поверхня якого має яскравий металевий блиск і швидко окислюється при дії повітря. У хімічній таблиці стоїть під номером 82. М'який, може бути подряпаний цвяхом і залишає чорну смугу на папері. Питома вага металу становить 11,40. Він плавиться при 325 °С і кристалізується при повільному охолодженні. Має невелику міцність і не може бути витягнуть в дріт, але тим не менш легко прокочується або пресується в тонкі листи.

На його властивості істотно впливає присутність невеликих кількостей чи домішок. Свинець дуже легко витягується з сполук і розчинний в ослабленій азотній кислоті. Він утворює декілька сполук, що мають комерційне значення. Наприклад, свинцевий глет і червоний свинець є оксидами, білий свинець є основним карбонатом. Види свинцевої руди

Найчастіше з цинковими або срібними рудами асоціюється галеніт. Свинець, отриманий з останніх називають, «жорстким», а з руд вільних від срібла – «м'яким». У верхніх частинах відкладення галеніту окислюються на численні оксисоли. Таким чином, основними мінералами свинцю є: церуссит, англезит, пироморфит, миметит, ванадинит, крокоит і вульфенит.

Як правило, галеніт лежить в глибокозалягаючих жилах, які не піддавалися окислення. У тих випадках, коли жили окислюються і вивітрюються, в якості продуктів зміни виникають англезиты. Цей мінерал нестійкий порівняно з церусситом і перетворюється в останній при впливі карбонизированных вод. Там, де розчини в зоні окислення перетинають фосфатні породи, розвивається пироморфит. У тих випадках, коли галеніт містить срібло, в результаті окислення виникають срібні мінерали.

Деякі з найбільш важливих срібних руд у світі сформовані саме таким чином. Численні мінерали зустрічаються разом з галенитом в жилах свинцевої руди, одним з найпоширеніших з них є сфалерит. Найбільш важливими з інших пов'язаних мінералів вважаються кальцит, доломіт, сидерит, пірит, халькопірит, барит і флюорит. Техніка видобутку і виробництва

У свинцево-цинкової обробці є 3 основних процесу: дроблення, подрібнення і збагачення. Для виробництва свинцю, приміром з галеніту або церуссита, руда спочатку частково обпалюється або прожарюється, а потім плавиться в ревербераційних або доменних печах. Більшість свинцевих руд містять срібло. Цей метал отримують шляхом купірування або іншими способами. Сфалерит часто асоціюють з галенитом, але плавильні заводи рідко беруть свинцеві руди, що містять більш як 10 відсотків цинку, оскільки його присутність викликає труднощі у виплавці. У таких випадках вдаються до механічного поділу двох мінералів (збагачення). Іноді під час цього процесу відбуваються значні втрати як свинцю, так і цинку.

Коли мінерали свинцю нагріваються тільки на деревному вугіллі, вони покриваються сірчано-жовтою скоринкою. При нагріванні иодидом калію і сірої вони створюють блискучу жовте покриття. Обпалення з карбонатом натрію і деревним вугіллям створює металевий свинець, який проявляється у вигляді свинцевого сірого кульки, яскравого, коли гарячий, але тьмяного в холодному стані. Якщо сурма пов'язана з галенитом, руда часто плавиться без обробки, безпосередньо для виробництва антимониального свинцю. Області застосування

Металевий свинець використовується у вигляді листів, труб і т. д. Його застосовують для виготовлення ваг, куль і шроту. Також є складовою частиною різних сплавів, таких як припій (свинець і олово), гарт (свинець і сурма) і низкоплавкие сплави (свинець, вісмут і олово). Невелика кількість свинцю використовується у вигляді основного карбонату, який відомий як свинцеві білила і дуже цінний як забарвлюючого пігменту. Оксиди свинцю, глету та сурику використовуються при виготовленні скла чудової якості, глазурі для глиняних виробів і у вигляді фарбувальних пігментів. Хромати свинцю використовуються як жовтих і червоних фарб. Ацетат свинцю, відомий як свинцевий цукор, важливий у різних галузях.

Завдяки багатому свинцевому і цинкового елементу свинцево-цинкова руда володіє відмінною здатністю до розробки. Вона широко використовується при виробництві електротехніки, машинобудуванні, військовій промисловості, металургії, легкої, фармацевтичної і хімічної промисловості. Крім того, метал цинковий має широке застосування в атомній та нафтової індустрії. Родовища руди

Відкладення свинцю обробляються в трьох різних класах, відповідно до того, що з них добувають: тільки свинець, свинець і цинк, свинець і срібло. В останні роки свинцеві срібні руди були найбільшим джерелом металу. Велике значення серед інших має південно-східний район Міссурі.

Галеніт зустрічається як в шарах, так і в жилах. Метасоматичні свинцеві і цинкові жили зустрічаються в контактних метаморфічних відкладеннях у вапняку. Це Дербішир, Флинтшир, Камберленд в Англії; Салі в Швеції; Райбл і Блейберг (Карінтія), Лидвилле (Колорадо), Юті, Вісконсині та ін.

Гідротермальні первинні жили – ще один важливий спосіб прояву галеніту. Це відноситься до сфалериту, пірит, кварцу і бариту: родовища Кардігана, Мінера, острова Мен, Корнуолла, Дербишира, Аспена і Ріко (Колорадо), Брокен-Хілл (Новий Південний Уельс) і Фрайберг (Саксонія). Сполучені Штати Америки колись забезпечували близько 90 % світового виробництва свинцевої руди. Останнім часом було випущено значно менше. Країни Іспанії, Австралії, Німеччини, Польщі та Мексики також виробили значну кількість свинцю. Слідом йдуть Великобританія, Росія, Франція, Канада, Греція та Італія.

Підрахунки потенційних запасів свинцю в Росії ставлять її на друге місце у світі, однак за обсягами видобутку країна посідає лише сьоме. Найбільші родовища свинцевих руд розташовані на території Східної Сибіру, все ж їх 68. Автор: Василевська Олена 21 Липня 2018


banner14

Категория: Студентам