Земна поверхня: основні форми і види
Опубликованно 29.07.2018 02:38
Земна поверхня формується під впливом численних зовнішніх і внутрішніх процесів, які діють на неї з різною швидкістю і силою. В результаті вона отримує самі різноманітні і несхожі один на одного форми – від найвищих гірських хребтів і незначних пагорбів, до глибоких розломів, западин і ущелин. Що являє собою земна поверхня? Які структурні елементи вона включає? Давайте це з'ясуємо. Земна поверхня
Земля утворилася приблизно 4,5 мільярда років тому, з тих пір її вигляд постійно змінюється та перетворюється. Раніше вона являла собою розплавлене кулясте тіло, але потім його верхня частина затверділа, утворивши кору товщиною від 5 до 150 кілометрів. Вона зазвичай і називається земною поверхнею.
Велика частина кори знаходиться під водою, інша її частина формує сушу планети у вигляді материків і островів. На Світовий океан припадає приблизно 70% земної поверхні. Під ним кора складається всього з двох шарів, вона набагато тонша і молодше, ніж на суші. Дно океанів має форму ложа, яке плавно знижується від берегів континентів.
Суша охоплює приблизно 30% поверхні планети. Її кора складається з трьох основних шарів і досягає в середньому 40-45 кілометрів в товщину. Великі ділянки суші називають материками. Вони неоднаково розподілені на Землі - 67% їх загальної площі знаходиться у Північній півкулі.
Земна кора не суцільна і складається з декількох десятків щільно прилягають тектонічних плит. Вони постійно рухаються відносно один одного, зміщуючись кожен рік на 20-100 мм Слабкі рухи ніяк не відчуваються в повсякденному житті, але сильні зіткнення можуть супроводжуватися землетрусами та іншими природними катаклізмами. Межі плит є своєрідними «гарячими точками» планети. У цих місцях нерідко відбуваються виверження вулканів, утворюються тріщини і розломи. Основні форми земної поверхні
Тверда оболонка нашої планети постійно відчуває на собі дію внутрішніх і зовнішніх сил. Рух гарячої магми і тектонічних плит, сонячне тепло, вітер, опади – все це впливає на неї і створює різні нерівності, які притаманні як континентальній корі, так і морському дну.
Існує кілька класифікацій видів земної поверхні, у відповідності з їх особливостями. Так, в залежності від того вони опуклі або увігнуті, вони діляться на позитивні або негативні. За розміром і масштабом території, яку вони охоплюють, виділяють: Планетарні форми – материки, океанічне ложе, геосинклинальные пояси і серединно-океанічні хребти. Мегаформы – гори, рівнини, улоговини і плато. Макроформи – хребти й западини в межах однієї гірської країни. Мезоформы – яри, долини річок, барханные ланцюга і печери. Мікроформи – гроти, карстові воронки, вибоїни, колодязі і берегові вали. Наноформи – невеликі борозенки і купини, складки і поглиблення на барханах.
В залежності від процесів, які вплинули на їх походження, форми земної поверхні поділяються на: тектонічні; вулканічні; льодовикові; еолові; карстові; водно-ерозійні; гравітаційні; берегові (під дією морських вод); флювиальные; антропогенні та ін. Гори
Гори – сильно розчленовані підняті ділянки поверхні планети, висота яких перевищує 500 метрів. Вони розташовуються в зонах підвищеної активності земної кори і утворюються в результаті руху тектонічних плит або виверження вулканів. Гірські хребти і масиви, які знаходяться поруч, об'єднують в гірські системи. Вони займають 24% земної поверхні, найбільше вони представлені на території Азії, менше всього – в Африці.
Анди-Кордильєри – найдовша гірська система в світі. Вона простягається на 18 тисяч кілометрів, і тягнеться вздовж західних узбереж Південної та Північної Америки. Найвищою горою в світі вважається гімалайський Еверест, або Джомолунгма, з висотою 8850 метрів. Правда, якщо рахувати не абсолютну, а відносну висоту, то рекордсменом буде гавайський вулкан Мауна-Кеа. Він виростає з дна океану, від підніжжя до вершини його висота становить 10203 метра.
Рівнини
Рівнини – це великі ділянки місцевості, головною відмінністю яких є невеликий ухил, незначне розчленування рельєфу і коливання висот. Вони займають близько 65% земної поверхні. Вони формують низовини біля підніжжя гір, ложе долин, рівні або слабохвилясті плато і плоскогір'я. Вони можуть утворюватися в результаті руйнування гірських порід, розливу і охолодження лави, а також завдяки нагромадження осадових відкладів. Найбільша рівнина на планеті – Амазонська низовина займає площу в 5 млн км2 і знаходиться в Бразилії.
Гори і рівнини – одні з найпоширеніших форм рельєфу. Тепер давайте розглянемо основні генетичні типи земної поверхні. Флювиальный рельєф
Вода виконує величезну геологічну роль, змінюючи і перетворюючи навколишні ландшафти. Постійні і тимчасові водотоки руйнують гірські породи в одному місці і плином відносять його до іншого. В результаті утворюється два типи рельєфу: денудационный і акумулятивний. Перший пов'язаний з руйнуванням порід, його прикладами є балки, борозни, яри, каньйони, уступи і меандри. Другий належить до накопичення геологічного матеріалу і проявляється у вигляді дельт, мілин, шлейфів.
Класичний приклад флювиального рельєфу – річкова долина. Води знову утворився струмка течуть і проробляють собі шлях, формуючи русла, заплави і тераси. Вигляд річки, її долини залежить від сили потоку і властивостей порід під ним. Так, у м'якому глинистому грунті часто утворюються звивисті і широкі водотоки. Серед твердих порід виникають річки з вузькими долинами, які перетворюються в глибокі ущелини і каньйони. Один з найкрасивіших і найбільших у світі є Великий Каньйон Колорадо, досягає в глибину близько 1600 метрів. Еоловий рельєф
Еолові форми земної поверхні створює вітер, за допомогою перенесення дрібних частинок пилу, глини або легких порід. Так, в пустелях з'являються піщані горби – бархани, висота яких сягає сотні метрів. По берегах річок утворюються дюни, в інших місцях виникають кучугури, леси і рухливі піски.
Повітряні потоки можуть не тільки накопичувати, але і руйнувати. Видуваючи дрібні частинки, вони сточують гірські породи, чому утворюються корозійні ніші, скелі з отворами і «кам'яні стовпи». Яскравим прикладом такого явища служить масив Демерджі у Криму. Карстовий рельєф
Ця форма рельєфу утворюється там, де поширені породи, які відносно легко розчиняються у воді. Під дією поверхневих або підземних джерел в покладах гіпсу, солі, крейди, мармуру, доломіту, вапняку з'являються різні отвори, тунелі, галереї.
Карстові форми представлені печерами, воронками, улоговинами, жолобами, каррами, шахтами та жолобами. Вони широко поширені у світі, особливо в Криму і на Кавказі. Свою назву цей тип рельєфу отримав від словенського плато Карст, розташованого в Динарських нагір'я. Техногенний рельєф
Чималий внесок у зміну поверхні Землі привносить і людина. В ході розробки цінних родовищ з надр планети вилучається величезну кількість корисних копалин, ґрунту і примешанных порід. У місцях активної розробки з'являються порожнечі і улоговини у вигляді кар'єрів і шахт. Тонни невикористаного матеріалу нагромождают окремо, формуючи насипу і відвали.
Одним з найбільших кар'єрів у світі вважається Бінгем-Каньйон в штаті Юта в США. Він служить для видобутку мідної руди. Найглибші свердловини кар'єра простягаються на 1,2 кілометра вниз, а його максимальна ширина сягає 4 кілометрів. Щорічно в ньому видобувають більше 400 тонн породи. Автор: Антон Савчук 19 Липня, 2018
Категория: Студентам