Комунікативна завдання: поняття, характеристика, мета та рішення


Опубликованно 03.08.2018 04:48

Комунікативна завдання: поняття, характеристика, мета та рішення

Для того щоб зрозуміти сутність технології педагогічного спілкування, важливо проаналізувати таке поняття, як «комунікативна завдання». Вона є фоном, передбачає етапи рішення: аналіз ситуації, підбір декількох варіантів, вибір оптимального, комунікативний вплив, аналіз отриманих результатів.

Визначення

Комунікативна завдання – це педагогічна задача, яка переведена на мову спілкування. Саме тому при організації будь-якого виховного дії потрібно продумувати способи спілкування між його учасниками.

Комунікативна завдання – це можливість встановлення і розвитку відносин між школярами, що особливо важливо на першому етапі формування дитячого колективу (в групі дитячого саду, в початковій школі). Види

Виділяють групи комунікативних завдань. Загальні групи припускають попереднє планування. Поточні завдання з'являються у рамках педагогічної взаємодії. Рішення комунікативної задачі – це основне завдання вихователя (класного керівника).

Перша група зводиться до повідомлення певної інформації, а також спонукання дітей до конкретних дій.

Варіанти оповіді

У такому разі загальна комунікативна задача характеризується наступними видами: розповіддю; найменуванням; повідомленням; перерахуванням; оголошенням; відповіддю.

Вирішуючи завдання комунікативної діяльності, вчитель реалізує дві головні цілі: передає певну інформацію підростаючому поколінню, спонукає дітей до активних дій.

Їх можна розглянути як спосіб вирішення навчальної задачі в рамках уроку (позаурочного заходу). Комунікативні дії вчителя

Виділяють чотири варіанти: стимулюючі; коригувальні та оціночні (реагують); організуючі; контролюючі.

Реалізація комунікативних завдань в рамках нових федеральних освітніх стандартів здійснюється при викладанні будь-якої навчальної дисципліни.

Педагог повинен свідомо і диференційовано добирати типи комунікативних дій, які сприяють активізації пізнавального інтересу дитини, сприяють його соціалізації.

Етапи вирішення

Комунікативні завдання з ФГОС передбачають поетапний процес. Спочатку здійснюється моделювання планованого спілкування. Процес супроводжується наступними діями: усвідомлення вчителем стилю спілкування зі своїми учнями (вихованцями); уявне відновлення специфіки взаємовідносин в даному колективі (комунікативна пам'ять); уточнення стилю спілкування в оновлених комунікативних умовах. Залучення уваги

На цьому етапі соціально-комунікативні завдання передбачають: вербальний мовний контакт зі школярами, в рамках якого педагог робить паузу для залучення їх уваги; використання наочних посібників, таблиць, символів, знаків.

Для того щоб закріпити встановлені взаємини, вчитель вловлює ступінь готовності дитини до продуктивного спілкування.

Вербальне спілкування

Основні комунікативні завдання педагог вирішує з застосуванням засобів, які підвищують ефективність комунікативного співробітництва: ініціативність; мобільність; міміка, жести, пантоміміка; управління спілкуванням; зміна інтонації при передачі важливої інформації. Організації зворотного зв'язку

Що ще дозволяють вирішувати комунікативні завдання? Мета педагога – встановлення з дитиною (класом, групою) зворотного емоційного і змістовного зв'язку. Для цього він використовує наступні методи та прийоми: оперативний індивідуальний і фронтальний опитування; постановку запитань для з'ясування усвідомлення і аналізу виконаних завдань.

Від професіоналізму педагога залежить мікроклімат всередині класного колективу (групи).

Форми роботи з суб'єктами освітньої діяльності

Існує безліч форм встановлення контакту між педагогом і учнями. Зупинимося на деяких ефективних формах: фасилітація передбачає пошук та створення комфортних умов для самореалізації підростаючого покоління; взаєморозуміння передбачає встановлення максимально осмислених відносин між колективами, соціальними групами, окремими людьми; взаємовплив пов'язано з впливом один на одного (взаємовпливом культур).

Неможливо вирішувати комунікативні завдання при відсутності у педагога наступних якостей: доброзичливості до дітей; автентичність (природність у взаєминах з оточуючими людьми); конкретності, яка проявляється в готовності вчителя чітко і швидко відповідати на виникаючі у школярів питання; заради стабільності; безпосередності в діалозі.

Функції фасилітатора

Педагог виконує не тільки функцію вчителя, але і обов'язки класного керівника. Фасилітатори в зарубіжних школах – це професіонали, які сприяють особистісному зростанню дитини. Такі педагоги створюють оптимальні умови для успішної соціалізації кожного вихованця.

Особливість фасилітатора в тому, що він не «заганяє» дитини в певні рамки, щоб управляти його психікою, а заохочує його творчість і бажання самореалізації. Технологія педагогічного спілкування

Під ним мається на увазі характер взаємодії вчителя і його підопічних. Стиль є стійкою системою прийомів, способів, які проявляються в залежності від конкретної ситуації.

Докладніше розглянемо етапи педагогічного спілкування, які реалізують у вигляді техніки спілкування (сумі комунікативних умінь слухати і говорити). Для роботи педагог використовує такі засоби: проблемні ситуації, цікаві відомості, емоційну і образну мову, історичні аспекти, уривки з літератури.

Прогностичний етап полягає в моделюванні майбутнього спілкування в рамках підготовки педагога до заходу або уроку.

Для того щоб спілкування було максимально результативним, потрібно враховувати конкретний клас, налаштовуватися на позитив у спілкуванні до дитячим колективом. Вчитель підбирає стиль спілкування у відповідності з тими завданнями, які ставить перед ним держава за новим федеральним освітнім стандартам.

Педагог повинен уникати психологічних стереотипних установок у відношенні дітей, намагатися відчувати плановану на уроці атмосферу. Тільки в цьому випадку можна розраховувати на успіх.

Для «комунікативної атаки» важливо уточнити стиль в оновлених комунікативних умовах.

На етапі управління спілкуванням в рамках педагогічного процесу педагог оперативно реагує на початковий контакт з класом, переходить від організаційних моментів (привітального моменту, усадки) до особистісного та ділового спілкування.

Відмінні риси педагогічних стилів

Демократичний стиль спілкування передбачає розгляд учня в рамках рівноправного партнера у спілкуванні, колеги у взаємодії. Педагог залучає дітей до планування, постановці питань, враховує їх думку, стимулює самостійність судження. При такому педагогічному підході учням спокійно і комфортно.

При авторитарному стилі влада заснована на насильстві і страху. Дитина розглядається як об'єкт педагогічного впливу, він не є повноправним партнером. Педагог при прийнятті рішення використовує власні права, не враховує бажання і можливості дітей. Серед можливих наслідків авторитарного стилю психологи відзначають втрату часу на страх і переживання, заниження самооцінки школярами, відсутність ініціативності, ентузіазму, трату часу на виправдання, спроби приховати негативні результати роботи.

Ліберальний стиль передбачає відхід від педагога ухвалення важливого рішення. Він передає такі повноваження в руки своїх вихованців, виконує роль стороннього спостерігача. Серед проблем, які з'являються при ліберальному педагогічному спілкуванні, особливо небезпечний хитливий мікроклімат в колективі, поява конфліктів між однокласниками.

Педагог повинен бути прикладом для дітей у всьому: постановці цілей і завдань, що дозволяють мобілізувати класний колектив; у зовнішності та поведінці (бути підтягнутим, охайними, зібраними, чуйним, доброзичливим, активним); у застосуванні і невербальних мовних засобів взаємодії (активно включати міміку, контактувати з дітьми очима); в усвідомленні ситуативної внутрішньої настроєності школярів, передачі цього розуміння школярам.

Важливим моментом є аналіз використаної технології спілкування. Метою даної стадії є діагностика та корекція. Педагог співвідносить поставлені цілі з отриманими результатами, оптимальність вибраних засобів, методів спілкування. Кінетичні засоби спілкування

Американським психологом Р. Бердвистлом запропонований термін «кінетика», використовуваний для розгляду спілкування з допомогою аналізу рухів тіла. Вивчення кінетики є величезною областю досліджень у психології, культурології, педагогіки. Найбільш вивченими на даний момент є такі елементи кінетичної структури, як пози, жестикуляція, міміка, візуальний контакт, погляд.

Виразність мовлення вчителя пов'язана з його вмінням застосовувати ці елементи кінетичної структури. Вони впливають на зоровий канал дитячого сприйняття, надають взаємин певні нюанси.

По міміці педагог може дізнатися про свого учня досить багато цікавого. Міміка самого педагогіка повинна бути зрозумілою школяреві. В іншому випадку дитина буде боятися «страшного» вчителя, а процес навчання не принесе бажаних результатів.

Саме тому в рамках оновлення змісту вітчизняної освіти у всі навчальні дисципліни були введені ФГОС. Вони ґрунтуються на особистісно-орієнтованому підході до виховного та освітнього процесу.

В системі гуманістичного підходу до виховання пред'являються серйозні вимоги до міміки вчителя, його умінням вибудовувати позитивні взаємини з іншими людьми. Для того, щоб у повній мірі виконувати завдання, поставлені суспільством перед сучасною школою, педагоги повинні використовувати сучасні методи і прийоми роботи, зокрема, вирішувати комунікативні завдання з допомогою міміки і жестів. Позитивний настрій вчителя, його щире бажання "навчити вчитися" принесе бажані результати, допоможе виховати молодь, яка має активну громадянську позицію. Автор: dgyzi 1 Серпня, 2018


banner14

Категория: Студентам