Як з'явилася математика: основи та історія розвитку науки. Роль математики в житті та цікаві факти
Опубликованно 07.08.2018 09:36
Математика – точна дисципліна, яку називають царицею всіх наук. Прийнято вважати, що перші числа з'явилися тисячі років тому, разом з промовою. З цього приводу Ф. Енгельс писав, що найдавніший джерело математичних знань – це пальці рук. Серед найдавніших математичних документів, які дійшли до наших днів, вважають запису вавилонян. За оцінками вчених, вони зроблені більше восьми тисяч років тому. Математичні записи зустрічаються і в інших народів. Так як з'явилася математика, і хто її придумав?
Історія
Ніхто точно не може сказати, як з'явилася математика. Відомості про неї містяться в різних літописах у різних народів. Найдавніші відомості, що дійшли до наших днів – клинописні таблички.
Знайдені артефакти епохи Вавилона показують, що навіть шість тисяч років тому люди вели підрахунки домашніх витрат, торгових угод, вирішували математичні задачки. Пізніше вавілоняни почали вирішувати складні алгебраїчні задачі, кубічні і квадратні обчислення.
А як з'явилася математика з дробами, коли це було? Такі складні дії люди навчилися обчислювати не відразу, проте вже в Давньому Єгипті вміли проводити обчислення з дробами, у яких числительном була одиниця. Десяткові дроби з'явилися завдяки самаркандського математику Д. бо-Самосуд аль-Каші п'ятсот років тому. Через майже два століття фламандський математик Стівен ввів їх в Європі.
Навіть сьогодні в математиці відбуваються різні відкриття. Це пов'язано з тим, що математика – наука, яка не стоїть на місці, а постійно рухається вперед.
Становлення науки
З тих пір, як з'явилася математика, люди стали більш розумними. У давні часи рахунок був потрібен для заняття всіма видами діяльності. Математику застосовували в скотарстві, торгівлі. Щоб було зручніше користуватися рахунком, застосовували частини тіла: пальці рук, ніг. Про це свідчать стародавні наскальні малюнки, які зображують числа у вигляді певної кількості зображених пальців рук. Перші відкриття
Багато хто вчені намагаються розгадати загадку історії – як з'явилася математика. Проте точну дату виникнення науки ніхто не може назвати.
Серед всіх існуючих відкриттів, найважливіше – винахід самого числа і чотирьох основних дій: складання, віднімання, множення та ділення. Серед геометричних понять, першими досягненнями стали пряма і коло. Далі величезний внесок у розвиток науки внесли вавілоняни і єгиптяни приблизно три тисячі років тому. Виходячи з цього, відповідаючи на питання, де з'явилася математика, можна сказати, що вона зародилася у Вавилоні, а потім в Єгипті. Збереглися таблички показують, які обчислення проводилися в ті часи.
Наука у Вавилоні і Єгипті
У Вавилоні, звідки з'явилася математика, постійно розроблялися дослідження, в яких застосовувалися одиниці і десятки. Саме вавилонські вчені придумали градуси, розроблялися системи числення. Однак у вавилонській системі не було нуля, з-за чого позначення деяких чисел було складним.
В Єгипті числа позначалися у вигляді ієрогліфів.
До сімнадцятого століття математика вважалася наукою, яка вивчає числа, геометричні фігури, величини. Її застосовували в торгівлі, астрономії, архітектурі, при проведенні земляних робіт. І тільки з вісімнадцятого сторіччя вона почала свій бурхливий розвиток. Історія математики
Вчені все ще задаються питанням, в якій країні з'явилася математика. Є свідчення, що показують, що прості вимірювання проводилися у інків. Цей народ розробив особливу вузликову систему рахунку, яка дозволяла вести підрахунки прибутків і витрат.
З Давнього Єгипту до нас дійшли тексти вирішення завдань. Єгиптяни знали дроби, проводили розрахунки площ, об'ємів. Одного з документів більше чотирьох тисяч років – це папірус Рінда.
З бібліотеки Ашшурбаніпала до нас дійшли глиняні таблички. Межиріччя вважалося високорозвиненим. Тут навіть математика була більш високого рівня, ніж в інших країнах.
Не малий внесок у розвиток науки зробили стародавні греки. Близько трьохсотого року до нашої ери, Евклидий створив манускрипт, присвячений геометрії. Пізніше вклад в науку внесли інші вчені.
У Китаї, приблизно в двохсотий році до нашої ери, вивчали математику за «Арифметиці в дев'яти розділах». Це письмо було складено на основі попередніх записів.
Цікаві факти
Нижче наведено короткий зміст, як з'явилася математика, які з нею пов'язані цікаві факти. Виявляється, що ця наука ще складніше, ніж здається. Вся наука математики уміщається в 100 000 книг. Перша жінка-математик – Гипатія, яка жила в Стародавній Візантії ще за 500 років до нашої ери. Саме загадкове число, з яким пов'язано не тільки безліч математичних відкриттів, але і релігійних писань – 666. У парламенті Європи є крісло з номером 666, яке завжди порожнє. По всьому світу всі об'єкти, які потрапляють під номер 666, замінюються на інші цифри. Так, в світі не існує трас з номером 666, маршруток, кодів телефонів. Перші знайдені математичні свідоцтва були виявлені у Свазіленді. На кістки бабуїнів вибиті рисочки. Вік цієї знахідки понад 40 000 років. У кожного народу є своє забобонне число. У Росії – це 13, а в Китаї – 4, причому, у китайців немає квартир з цим номером, в ліфті немає четвертого поверху. В Італії не люблять 17. Найщасливіші і популярні цифри за результатами опитування – це 7 і 3. Такі результати не дивні, адже у древній релігії з числом 7 пов'язана позитивна енергетика. Найбільше число в світі – це центилион. У нього на кінці 600 нулів. Саме мале число, відоме вченим, навіть не отримало назву. Це десятковий дріб, у якому після коми перед одиницею коштує сто мільйонів трильйонів трильйонів нулів. Ця цифра не використовується математиками, але застосовується астрономами при розрахунках імовірності формування нової Всесвіту з атома.
Математика в житті
Щодня люди застосовують математику і навіть не здогадуються, що з цією наукою пов'язано багато цікавого.
Колись в Англії жив учений А. де Муавром. Його зацікавив факт збільшення тривалості сну. Вчений зауважив, що його сон збільшується на п'ятнадцять хвилин. Як математику, йому стало цікаво, до чого це може призвести. Учений підрахував, коли його сон буде займати 24 години. Ця дата випала на 27 листопада 1754 р. – дату його смерті.
У російських школах число нуль не вважається натуральним, а от у західних – воно належить до множини натуральних чисел.
Математики завжди намагаються виконувати з цифрами різні дії, навіть граючи в казино. Виявляється, якщо скласти всі цифри рулетки, то сума буде 666.
В історії багато цікавих математичних фактів. Наприклад, число пі почали використовувати ще в шостому столітті до нашої ери, квадратні рівняння з'явилися в Індії в VI столітті нашої ери. Давньогрецькі вчені писали праці, присвячені математиці, на десятки томів. Їх роботи досі використовуються вченими. Автор: Р. В. М. 7 Липня 2018
Категория: Студентам