Підводний човен С-80: опис, пристрій, історичні факти, фото
Опубликованно 13.08.2018 14:50
Радянський підводний човен С-80 складалася на озброєнні військово-морських сил СРСР у 1950-х роках. У 1961-му році човен затонув у Баренцевому морі при загадкових обставинах. У статті розглядається влаштування цієї човна і різні версії її загибелі. У 2000-х роках в Іспанії почали будівництво нових іспанських підводних човнів S-80 (Ісаак Peral). Це своєрідний прототип радянського судна, якому також відведена роль в даній статті. Пристрій і озброєння радянської човни
Підводний човен С-80 була сконструйована в 1950-му році, а в 1957-му році на ній були проведені деякі роботи по модернізації й удосконалюванню. Довжина її становила 76 м, ширина - 6,6 м, занурюватися вона могла на глибину до 230 м, а рухатися під водою зі швидкістю 10 вузлів. Дизельний підводний човен С-80 в рух наводилася 6 двигунами: 2-ма дизельними і 4-ма електричними. «Підводний човен» мала сучасної на той час системою навігації, що носила назву «Ліра».
До складу бойового арсеналу підводні човни входили торпеди і крилаті ракети (4 торпедних і 2 ракетні установки). Човен С-80: трагічні події, її підйом на поверхню та офіційна версія загибелі
Трагедія підводного човна С-80 трапилася 26 січня 1961 року, коли він затонув у Баренцевому морі. За офіційною версією причиною трагічної події стало попадання води в човен із-за неправильних дій і недбалості екіпажу. Зазначимо, що у своє останнє плавання вирушили 68 офіцерів і матросів. Підводний човен С-80, човен-привид, отримала своє негласне містичне назву через те, що після краху її знайшли тільки через 7 років, тобто в 1968 році, а операція з підйому на поверхню відбувалася протягом червня-липня 1969 року. Цією операцією керував Сергій Мінченко (капітан першого рангу).
Аналіз стану піднятою підводного човна С-80 дозволив віртуально реконструювати відбулися трагічні події. Виконуючи військові навчання в 1961 році в Баренцевому море, човен йшла на перископной глибині, а потім почала йти під воду і в неї почала потрапляти вода. Відповідний клапан не спрацював внаслідок його зледеніння. Далі в офіційній версії загибелі підводного човна йдеться про те, що машиніст переплутав маховик, який повинен був закрити відсік, куди почала потрапляти вода. Після цього екіпаж здійснив ще кілька помилок, і човен пішла на дно, повністю втративши свою швидкість.
Згідно з даними реконструкції подій, в човні стався сильний гидровоздушный удар, в результаті якого люди, що знаходилися в 2-му, 3-му і 4-му відсіках, загинули миттєво, частина екіпажу в 6-м і 7-м відсіках спробувала вибратися з підводного човна. Вони планували використовувати призначені для цього апарати «ІДА-51», але не встигли цього зробити через швидке затоплення відсіків. Найдовше матроси жили у 1-му відсіку, який повністю затопило лише через кілька днів.
Причина аварії
Як було описано вище, однією з причин, яка призвела до стрімко розвивається катастрофи підводного човна С-80, човни-примари, став ряд помилок матросів і офіцерів, які в ту трагічну ніч стояли на вахті. Зазначимо, що з 68 осіб, що перебували на борту човна, 7 осіб були переведені на неї недавно. Серед цих 7 чоловік і був той машиніст, який переплутав напрямок закриття запорки, оскільки на його попередньої човні вона закривалася в іншу сторону, ніж на С-80.
Але що послужило поштовхом до виникнення катастрофи? Оглядаючи човен, рятувальники помітили, що кермо на ній був повернутий максимально вліво, наче вона здійснювала екстрене зміну свого курсу руху, щоб не зіткнутися з чимось або кимось. Ніяких рифів в районі загибелі човна немає, тому припускають, що це міг бути чужий корабель, який був помічений членами екіпажу занадто пізно.
Цим чужим кораблем міг виявитися корабель НАТО, оскільки інтерес до радянської субмарині, що має сучасне на той час обладнання та озброєння, у військових сил США був величезний. У 1976 році на озброєння військово-морського флоту США надійшли нові човни «Лос-Анджелес». Пізніше було відзначено наявність деяких систем навігації підводного човна С-80 в «Лос-Анджелесі». Звідки вони там взялися? Відповідь на це питання залишається загадкою до цього дня.
Вилучення тіл загиблих
Після того як човен була піднята на поверхню, існувала небезпека того, що при осушенні відсіків в ній від перепаду тиску можуть вибухнути торпеди, які перебували на цій субмарині. Тому пропонувалося просто підірвати човен і не з'ясовувати причину її загибелі.
Однак після попереднього огляду було встановлено, що побоюватися вибуху торпед не потрібно. Відсіки були осушені, і ті люди, які зайшли в неї першими, побачили, що дизельний підводний човен С-80 – «автономка» мертвих, оскільки в кожному її відсіку у всіх місцях були мертві офіцери і матроси. Одні з них до останнього боролися за своє життя – про це свідчить той факт, що весь можливий кисень на субмарині був витрачений. Інші ж не витримали болісної смерті. Наприклад, був знайдений мічман, який тримався за оголений провід, або матрос, який лежав у своєму ліжку з петлею на шиї.
Після того як з підводного човна С-80 дістали тіла загиблих, відзначили дивовижну річ: ті тіла, які були фізично здоровими, створювали враження, що ці люди загинули зовсім недавно, а не 7 років тому. Справа в тому, що щоки у них були рожеві, а кров ще не встигла згорнутися. Звичайно ж, цей факт має просте пояснення, адже у крижаній воді на великій глибині будь-біологічне тіло знаходиться практично в законсервованому стані.
Сьогодні, після багатьох років після загибелі радянської субмарини, зроблений об'єкт з аналоговим назвою. Це іспанська підводний човен, яка розробляється в даний час під кодовою назвою S-80 (читається З-80). Деяка інформація про завдання іспанських підводних човнів і їх будівництві
Головною особливістю нових підводних човнів S-80 є створена з використанням передових технологій система двигунів і можливість тривалий час існувати і виконувати свої завдання в автономному режимі під водою. Нові підводні човни призвані у збройні сили Іспанії для виконання наступних завдань: нанесення ракетних ударів по берегових цілях; ведення морських боїв; захист кораблів під час вантаження і вивантаження; захист морських одиниць військової техніки.
На початку розвитку програми по конструюванню іспанських підводних човнів S-80 була витрачена сума в 1,8 млрд євро, в 2014 році ця сума збільшилася до 3 млрд євро, витрати в 2018 році оцінюються в 3,6-3,9 млрд євро. В даний час будується 4 одиниці човнів класу «Ісаак Peral». Перша з них повинна бути спущена на воду до 2020 року, а до складу збройних сил надійде в 2022 році. В перші дві субмарини S-80 не буде внесена технологія воздухонезависимой системи руху. Будівництво 3-ї та 4-ї човнів почалося в 2009 і 2010 роках відповідно. У разі необхідності фірма «Навантия» може взятися за будівництво ще 2 човнів цього класу.
Історична довідка
В останні 40 років іспанські військово-морські сили мали у своєму розпорядженні 4-ма субмарина класу «Дельфін» (S-60), всі вони вже списані, а також підводними човнами типу «Галерна» (S-70), 3 з них ще перебувають в строю і виконують свої завдання. Всі ці човни мають класичний французький дизайн, і були побудовані в місті Картахена по ліцензії французької державної компанії DCNS. Якщо дивитися ще далі в історію, то в 1950-х роках в Іспанії національна фірма Базан займалася будівництвом підводних човнів класів Тюлень (S-40) і Акула (S-50). Фірма ж «Навантия» до 2000-х років співпрацювала з компанією DCNS і займалася виконанням замовлень на побудову підводних човнів для Чилі, Малайзії та Індії.
Таким чином, самостійне будівництво підводних човнів S-80 - це справжній виклик для військових морських технологій Іспанії. Клас підводних човнів S-80
Човни класу «Ісаак Peral» в технологічному плані знаходяться далеко попереду електрично-дизельних човнів останніх поколінь. S-80 спочатку задумувалися як субмарини, придатні для іспанських військово-морських сил. Вони мають середня водотоннажність і здатні виконувати свою місію за кілька тисяч миль від узбережжя, діючи максимально непомітно. Анаеробна система двигунів підводних човнів S-80, а також сучасні системи ведення морського бою розташовують ці субмарини далеко попереду всіх інших існували та існують в Іспанії класичних підводних човнів і на рівні технологічної досконалості атомних підводних човнів.
Відзначимо, що до того як «Навантия» приступила до розробки нових іспанських човнів, між іспанською та французькою фірмою вибухнув скандал, оскільки французька фірма звинуватила «Навантию» в копіюванні багатьох систем на S-80 з попередніх човнів, які Іспанія будувала разом з Францією в рамках компанії DCNS. Закінчився цей спір тим, що обидві сторони забрали позови з арбітражного суду в Парижі в 2009 році, і програма по конструюванню субмарин класу «Ісаак Peral» фірмою «Навантия» була залишена в спокої.
Історичні факти про S-80 починаючи з 1997 року
Програма побудови дизельних підводних човнів S-80 була започаткована у 1997 році, при цьому з 1991 року вже почалися проводитися відповідні попередні дослідження. Нижче наводяться історичні дані за кожен рік, які пов'язані з цією програмою: 1997 рік: завершилася редагування документа, в якому обговорювалася програма побудови першої човни S-80; 1998 рік: схвалено документ, у якому вказувалися основні характеристики підводних човнів; 1999: складено проект побудови човнів в іспанському місті Картахена; 2001: визначено прототип субмарини, яка буде придатна для виконання класичних місій; 2002:складено новий документ, в якому переглянуті основні вимоги до нових підводним човнам з урахуванням нових сценаріїв і завдань; 2003: відбувається складання документів, що стосуються початкової фази запуску програми з побудови нових човнів, визначаються технічні характеристики проекту, орієнтовні дати і необхідний бюджет; 2004 рік: Міністерство оборони Іспанії видає указ на побудову чотирьох багатозадачних субмарин типу S-80; 2005: «Навантия» починає будівництво першої субмарини, попередня дата закінчення будівництва призначається на 2012 рік; 2007: у грудні фірма почала будівництво човна S-82; 2008: «Навантия» виправляє терміни здачі першої човни S-80, побудова повинно бути завершено в 2013 році; 2009: в лютому починається конструювання 3-й човни S-83; 2010: у січні починається будівництво S-84, а в жовтні цього року завершується будівництво корпусу човна S-81; 2011: у березні Навантия отримала вже готову верхню частину субмарини S-81, а в квітні фірмі був поставлений паливний елемент для цього човна. 2012: у січні були придумані назви для всіх 4-х підводних човнів типу S-80 (S-81 буде називатися «Ісаак Peral», S-82 - «Нарсісо Монтурьоль», S-83 - «Косме Гарсіа», S-84 - «Матео Гарсіа-де-лос-Рейєс»); 2013: з огляду на те, що отримані човни мали більшу масу, ніж передбачалося спочатку, фірма «Навантия» вирішила затримати їх випуск на 1,5-2 роки, щоб забезпечити їм необхідну плавальну здатність; фірма також підкреслила, що така затримка є нормальною через складність самого проекту; 2014: відбувається перерахування необхідних коштів для продовження проекту, і встановлюється нова дата здачі збройним силам першої одиниці підводного човна типу S-80; 2018: фірма публікує інформацію про збільшення витрат на 1,5-1,8 млрд євро, встановлюється новий календар завершення проекту. Місія нових іспанських човнів і їх здібності
Підводні човни S-80 (Іспанія), як частина збройних сил країни, повинні відповідати військовій техніці сучасного часу, останнім технологічним військових розробок у плані озброєння, комунікації та навігації. Нижче наведено список завдань, які повинні з упевненістю виконувати нові човни: нанесення ударів по морським і сухопутним цілям; ведення спостереження біля узбережжя і у відкритому океані; атака і захист військово-морських об'єктів; здатність ухилятися і йти від можливого військового зіткнення.
Субмарина нового класу повинні мати здатність дати відсіч і продовжувати виконання своєї місії, як близько узбережжя, так і у відкритому океані в наступних випадках: при знаходженні в мінних полях; при зіткненні з кораблями на поверхні води, які володіють активними сонарами; при виявленні повітряними протичовновими кораблями з радарами і сонарами; при зустрічі з атомними і сучасними традиційними підводними човнами противника.
Підводні човни S-80 повинні володіти відповідними навичками, щоб забезпечити успіх виконуваної місії. В першу чергу, човни повинні вміти переміщатися під водою з великою швидкістю, а система воздухонезавісімих двигунів повинна забезпечувати можливість знаходження човна в прихованих зонах тривалий час, знижуючи при цьому ризик її виявлення противником. Також підводні човни S-80 повинні бути забезпечені системою одночасного нанесення ударів по декільком цілям. У разі необхідності на них можна буде перевозити спеціальні військові групи. Човни повинні володіти системами проти акустичного, магнітного, інфрачервоного і візуального їх виявлення противником.
Характеристики іспанської підводного човна S-80
Нове покоління іспанських підводних човнів спроектовано так, що їх екіпаж може бути змішаним, тобто чоловічим і жіночим, і для кожного члена човни передбачена власна ліжко. Особливістю нових човнів є їх постачання системою опріснення морської води. Ця система здатна очищати воду від солей і домішок до глибини 200 метрів. Працює вона на основі зворотного осмосу.
Системи ведення бою, програмне забезпечення човнів, мониторизация власного шуму, сонарные системи, радіоелектронні системи розроблені за участю американської фірми Lockheed Martin.
Озброєння човнів нового покоління складають німецькі важкі торпеди DM2/A4, американські ракети дальньої дії UGM-109 Tomahawk, американські протикорабельні ракети UGM-84, а також іспанські багатофункціональні міни. Системи запуску торпед і противоторпедное озброєння є британськими.
Що стосується систем руху (дизельні двигуни, воздухонезависимый реактор, системи компенсації ваги кисню і етанолу, система видалення вуглекислого газу), то в основному всі вони є іспанськими розробками. Батареї з пальним на човнах - американські.
Біоетанол та воздухонезависимый двигун
Біоетанол є основним пальним для воздухонезависимого двигуна на іспанських човнах S-80. Етанол - це хімічна сполука, яка описується формулою CH3-CH2-OH, при нормальних умовах він являє собою займисту рідину. В будь-якому алкогольному напої міститься ця речовина (пиво - 3-7%, вино - 12-15%, лікер - до 50%). Отримати його можна двома поширеними способами: гідратацією етилену і в результаті процесів бродіння деяких рослинних матеріалів, що містять цукри, крохмаль і целюлозу. Для отриманого в результаті процесу бродіння етанолу застосовують приставку «біо». Біоетанол був обраний в якості основного палива на нових підводних човнах із-за того, що Іспанія не залежить у цьому питанні від інших країн. На її території в даний час діє 7 заводів по виробництву біоетанолу.
Воздухонезависимый двигун складається з двох основних частин: перетворювача і батареї. У перетворювачі відбувається хімічна реакція, в результаті якої з біоетанолу виходить водень високої чистоти. Продуктом реакції є вуглекислий газ. Далі отриманий водень надходить в батарею двигуна, де реагує з киснем в рамках екзотермічної реакції, яка супроводжується виділенням великої кількості енергії. Продуктом цієї останньої реакції є вода. Вода і вуглекислий газ виводяться з підводного човна. Воздухонезависимый двигун човнів S-80 здатний видавати потужність 300 кВт.
У рух човен наводиться гвинтом, що обертається завдяки явища електромагнітної індукції з застосуванням постійних магнітів. Гвинт спроектований за останніми технологіями таким чином, що дозволяє гасити кавітаційні ефекти при русі човна на великих швидкостях. Одиниці підводних човнів нового класу
У січні 2012 року були схвалені назви всіх 4-х підводних човнів S-80, при цьому перші дві назви використовуються вже в 4-й раз, третю назву – в 3-й раз, а четверте назва – у 2-й раз для іспанських субмарин. Назви покликані віддати честь знаменитим конструкторам і винахідникам підводних човнів Ісааку Пералю, Нарсису Монтурьолю і Косме Гарсіа Саесу, а також першому адміралу підводних збройних сил Іспанії, Матео Гарсіа-де-лос-Рейесу. Нижче наведено фото човна S-80.
Далі наведено відомості про дату завершення будівництва іспанських човнів. «Ісаак Peral» (S-81). Її планувалося ввести в дію в 2017 році, але через проблеми перевантаження ця дата відкладається до грудня 2022 року. «Нарсісо Монтурьоль» (S-82). Дата здачі човни змінена з 2018 року на кінець травня 2024 року. «Косме Гарсіа» (S-83). Планується завершити її будівництво до березня 2026 року. «Матео Гарсіа-де-лос-Рейєс» (S-84). Остання одиниця проекту, підводний човен S-80 plus, буде здана в експлуатацію в липні 2027 року.
В даний час Рада Міністрів Іспанії розглядає можливість затвердження указу на будівництво ще 2-х човнів нового покоління (S-85 і S-86), які фірма «Навантия» може взяти на себе. Автор: Валерій Савельєв 9 Серпня, 2018
Категория: Студентам