Геноцид циган: поняття, термінологія, період знищення циган, досліди над людьми, організатори
Опубликованно 21.08.2018 06:30
Геноцид циган був здійснений нацистами в період Другої Світової війни, з 1939 по 1945 роки. Він проводився на території Німеччини, в окупованих державах, а також у країнах, що вважалися союзниками Третього рейху. Знищення цього народу є частиною єдиної політики націонал-соціалістів, які прагнули ліквідувати певні народи, політичних опонентів, невиліковних хворих, гомосексуалістів, наркоманів, психічно неврівноважених людей. За останніми даними, кількість жертв серед циганського населення склало від двохсот тисяч до півтора мільйона осіб. Постраждалих виявилося ще більше. У 2012 році в Берліні було відкрито меморіал, присвячений ромам, які стали жертвами геноциду на території нацистської Німеччини. Термінологія
Навіть у сучасній науці немає єдиного терміна, що визначає геноцид циган. Хоча існують кілька варіантів, як позначити репресії проти конкретно цього народу.
Наприклад, циганський активіст Янко Хенкок запропонував позначати геноцид циган терміном "параимос". Справа в тому, що одне із значень цього слова - "зґвалтування" або "наруга". У цьому розумінні воно часто вживалося серед ромських активістів. При цьому вчені досі ведуть суперечки про те, наскільки етично можна вважати цей термін. Початок переслідування
З точки зору нацистської теорії, цигани сприймалися як загроза расової чистоти німецької нації. За заявами офіційної пропаганди, німці були представниками чистокровної арійської раси, яка була родом з Індії. При цьому відомо, що теоретикам нацизму доводилося стикатися з певною складністю з-за того, що цигани були ще більш безпосередніми вихідцями з цієї держави. При цьому вони також вважалися близькі до нинішнього населенню цієї країни, навіть говорять мовою, що відносяться до індоарійської групи. Так що виходило, що циган можна вважати арійцями нітрохи не менше, ніж самих німців.
Але все-таки вихід вдалося знайти. Було офіційно оголошено нацистською пропагандою, що цигани, які живуть на території Європи, є результатом змішування арійського племені з самими нижчими расами зі всього світу. Цим ніби пояснюється їх бродяжництво, служить доказом асоціальності цього народу. При цьому навіть осілі цигани визнавалися потенційно схильними до правопорушень такого роду поведінки через їх національності. В результаті спеціальна комісія випустила офіційні вимоги, в яких настійно рекомендувала відокремити циган від решти німецького народу.
Законодавчою базою для початку геноциду циган став закон про боротьбу з ними, дармоїдами і волоцюгами, який був прийнятий в 1926 році в Баварії. За його аналогу були посилені правові акти у всіх регіонах Німеччини.
Наступним кроком став період, що почався в 1935 році, коли поліція, а також відомства, що відповідали за соціальне забезпечення, у багатьох містах стали насильно переміщати циган в табори примусового утримання. Часто вони були обнесені колючим дротом. Які там люди були зобов'язані підкорятися суворому табірного порядку. Наприклад, у липні 1936 року під час Олімпійських ігор, які проводилися в Берліні, цигани були вигнані з міста, їх відправили на ділянку, який пізніше отримав назву "майданчик для привалу Марцано". Так в майбутньому став називатися нацистський концентраційний табір для утримання цих ув'язнених.
Кількома місяцями раніше на циган стали поширюватися положення "нюрнберзьких расових законів", які до цього застосовувалися тільки до євреїв. Відтепер цим народам офіційно було заборонено вступати в шлюби з німцями, голосувати на виборах, вони були позбавлені громадянства Третього рейху.
Міністр внутрішніх справ щодо прізвища Фрік дозволив начальнику поліції Берліна провести загальний день облави на циган. У таборі Марцано виявилися не менше півтора тисяч ув'язнених. По суті, це був накопичувач, який став першою станцією на шляху до знищення. Більшість потрапили в нього ув'язнених були відправлені до табору "Освенцим" і знищені.
У травні 1938 року рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер наказав створити у складі берлінського управління карного розшуку спеціальний відділ, що займається боротьбою з "циганської загрозою". Вважається, що на цьому завершилася перша фаза переслідування циган. Її основними результатами стали створення псевдонаукових інструментаріїв, концентрація і селекція циган в таборах, створення налагодженого і централізованого апарату, призначеного для координації подальших злочинних проектів у масштабах усієї держави на всіх рівнях.
Вважається, що першим законом, який безпосередньо був призначений проти вихідців індоарійської групи, став циркуляр Гіммлера про боротьбу з циганської загрозою, підписаний в грудні 1938 року. У ньому містилася інформація про необхідність врегулювати так званий циганський питання, виходячи з расових принципів. Депортація і стерилізація
Знищення циган фактично почалося з їх стерилізації, яка масово проводилася в другій половині 30-х років XX століття. Цю процедуру здійснювали, виробляючи укол в матку брудною голкою. При цьому медична допомога після цього не виявлялася, хоча були можливі важкі ускладнення. Як правило, це призводило до досить болісного запального процесу, який іноді призводив до зараження крові і навіть смерті. Цій процедурі піддавали не лише дорослих жінок, але і дівчаток.
У квітні 1940 року почалися перші депортації народів рома та сінті на територію Польщі. Це вважається початком геноциду циган під час Другої Світової війни. Там їх направляли в єврейських гетто і концентраційні табори.
Незабаром після цього було розпорядження про примусове відправлення польських циган на осіле положення. У них конфіскували майно, поселять в єврейських гетто. Найбільша циганська територія за межами Німеччини розташовувався в польському місті Лодзь. Вона була ізольована від єврейського гетто.
Перше циган масово почали звозити сюди вже восени 1941 року. Цим особисто керував начальник відділу гестапо Адольф Ейхман, який відповідав за остаточне рішення німецького питання. Спочатку з територію Австрії надіслали майже п'ять тисяч циган, половина з яких були дітьми. У Лодзь багато з них приїхали сильно виснаженими і хворими. Гетто проіснувала всього два місяці, після цього знищення циган стали проводити в таборі смерті Хелмно. З Варшави представників цього народу разом з євреями відправляли в Треблінку. Так здійснювався геноцид циган під час Другої Світової війни. Однак на цьому переслідування не закінчилися. І вони не обмежувалися лише цими державами. Розправа на окупованих територіях Радянського союзу
Вже восени 1941 року в окупованих областях СРСР було покладено початок геноциду циган поряд з масовими розстрілами євреїв. Айнзацкоманди знищували всі табори, які зустрічали на своєму шляху. Так, у грудні 1941 р. Айнзацкоманда під управлінням группенфюрера СС Отто Олендорфа влаштувала масові страти циган на півострові Крим, причому знищувалися не тільки кочові, але й осілі сім'ї.
Навесні 1942 року ця практика почала застосовуватися на всій окупованій території, так розпочався геноцид циган в Росії. Карателі в основному керувалися принципом крові. Тобто розстріли циган-колгоспників, артистів або міських робітників не вписувався в рамки боротьби проти таборного криміналу. Насправді для винесення смертного вироку досить було визначення національності.
З часом геноцид циган в Росії доповнився акціями, проведеними в рамках "антипартизанської війни". Так, у 1943 і 1944 роках представники цього народу гинули поряд зі слов'янами при спалення сіл, які, як вважали німці, надавали допомогу партизанам, а також в рамках боротьби з підпільниками.
Під час Другої Світової геноцид циган тривав на всій окупованій території СРСР. Найбільш масові розстріли були зафіксовані на Західній Україні, Ленінградської, Смоленської і Псковської областях. На думку авторитетних джерел, було вбито близько 30 тисяч представників цієї національності. Розправа з німецькими циганами
Німецьких циган почали масово арештовувати навесні 1943 року. У в'язниці опинилися навіть військовослужбовці німецької армії, володарі бойових нагород. Всіх їх відправляли в Освенцим.
Геноцид циган під час Другої Світової здійснювався в концтаборах. У живих залишали переважно німецьких циган-сінті, яких нацисти вважали більш цивілізованими. Російських, польських, сербських, литовських, угорських представників вбивали в газових камерах, як тільки вони прибували в концтабір.
Однак і німецькі цигани, що залишалися в живих, масово помирали від хвороб і голоду. Непрацездатних теж заганяли в газові камери, так здійснювалося знищення циган. Роки війни стали чорними для цього народу. Звичайно, ще сильніше постраждали євреї, проти яких нацистами була розгорнута масова кампанія, покликана остаточно вирішити єврейське питання. Знищення євреїв і циган - одні з найбільш трагічних сторінок в історії цієї війни. Хорватська геноцид
Під час Другої Світової війни Хорватія активно співпрацювала з нацистською Німеччиною, вважалася її спільницею. Тому всі ці роки геноцид циган тривав і в цій країні.
У Хорватії існувала ціла система таборів смерті, яка називалася "Ясеновац". Вона розташовувалася всього в декількох десятках кілометрах від Загреба. Сюди за розпорядженням міністра внутрішніх справ хорватського революційного руху Андрія Артуковича масово звозили не тільки циган, але і євреїв з сербами ще з серпня 1941 року. Досліди над людьми
Знищення циган нацистами супроводжувалося медичними дослідами, які над ними проводили в концтаборах. У німців до них особливий інтерес, так як вони теж ставилися до індо-арійської раси.
Так, серед циган нерідко зустрічалися люди з блакитними очима. У Дахау у них видаляли очі, щоб розібратися в цьому феномені і вивчити його. В цьому ж концтаборі за наказом Гіммлера був поставлений досвід над 40 представниками циган по зневоднення організму. Проводилися й інші експерименти, які часто призводили до смерті або інвалідності піддослідних.
Згідно з дослідженнями, на окупованих територіях СРСР була вбита половина всіх циган в Польщі знищили близько 70 відсотків представників цієї національності, в Хорватії - 90 відсотків, а в Естонії - 97. Відомі цигани, які стали жертвами геноциду
Серед жертв геноциду виявилося багато відомих представників циганського народу. Наприклад, це був Йоганн Тролльманн - боксер німецької національності, який у 1933 році став чемпіоном країни в напівважкій вазі. У 1938 році його стерилізували, але вже в наступному році призвали в армію, залишивши в заручниках його батьків.
У 1941 році він отримав поранення, був визнаний непридатним до стройової служби і відправлений у концтабір в Нойенгаме. У 1943-му його вбивають.
Джанго Рейнхардт був джазовим гітаристом, французом за національністю. В музиці він вважався справжнім віртуозом. Коли нацисти окупували Францію, його популярність стала неймовірною, так як німецьке командування не визнавало джаз. Тому кожен виступ Рейнхардта ставало викликом окупантам, додаючи упевненість в собі французам.
Незважаючи на це, він зумів пережити війну. За роки окупації кілька разів разом зі своєю родиною робив невдалі спроби втекти з окупованої країни. Те, що він залишився живий, пояснюється заступництвом впливових нацистів, які таємно любили джаз. В 1945 році цей стиль виконання став символом опору, популярність Джанго стала неймовірною.
Але вже з 1946 року він опинився не при справах після появи нового жанру - бібопа. У 1953 році гітарист помер від інсульту, то від серцевого нападу. Його рідні стверджують, що здоров'я музиканта було підірвано в голодні роки війни.
Матео Максимов був одним з найпопулярніших циганських письменників, який перевів на циганський мову Біблію. Народився він в Іспанії, але після того, як там почалася Громадянська війна, поїхав до родичів у Франції. У 1938-му його заарештували в ході конфлікту між двома циганськими кланами. Ці події його життя описані в повісті "Урситори".
Коли почалася Друга Світова війна, французьке уряд звинуватив біженців з Іспанії (а це були переважно євреї та цигани) в шпигунстві на користь нацистів. У 1940 році був заарештований Максимов, його відправили в табір Тарб. Примітно, що умови утримання у французьких таборах були м'якше, ніж в німецьких. Уряд не ставив мети знищувати циган, їх утримували за те, що вважали марними волоцюгами. При цьому дозволяли залишати табір в пошуках заробітку і прожитку, залишаючи в заручниках сім'ї. Максимов вирішив, що якщо йому вдасться опублікувати свою повість, його визнають корисним для суспільства і відпустять. Автору вдалося підписати контракт з великим французьким видавництвом, але в результаті "Урситори" була надрукована тільки в 1946-м.
Коли закінчилася війна, Максимов став першим з циган, хто подав позов до Німеччини з вимогою визнати його жертвою переслідування за расовою ознакою. Через 14 років він переміг у суді.
Броніслава Вайс, відома під псевдонімом Папуша, була знаменитою циганської поетеси. Вона жила в Польщі, в роки війни ховалася у волинському лісі. Їй вдалося вижити, вона померла в 1987 році. Організатори геноциду
Свідки геноциду циган в числі організаторів називають кілька осіб, які відповідали за цей напрямок роботи серед нацистів. В першу чергу це німецький психолог Роберт Ріттер. Він був першим, хто обґрунтував необхідність переслідування циган, вважаючи їх неповноцінною нацією.
Спочатку він займався дитячою психологією, навіть захистив дисертацію в Мюнхені в 1927 році. У 1936-му був призначений керівником станції біологічних досліджень з народонаселення і евгенике при Імперському управлінні охорони здоров'я. На цій посаді він залишався до кінця 1943 року.
В 1941 році на основі його досліджень були впроваджені практичні заходи проти циганського населення. Після війни він опинився під слідством, але в результаті вийшов на свободу, справу закрили. Відомо, що частина його співробітників, які стверджували про неповноцінність циган, зуміли продовжити роботу і побудувати наукову кар'єру. Сам Ріттер покінчив собою в 1951 році.
Ще один німецький психолог, відома ініціатор геноциду циган в Німеччині - Ева Юстин. У 1934 році вона зустріла Ріттера, який вже в той час брав участь в експериментах над истребляемыми, сприяючи їх геноциду. З часом вона стала його заступником.
Популярною стала її дисертація, присвячена долям циганських дітей та їх нащадків, яких виховували в чужому середовищі. В її основі стало дослідження 41 дитини полуцыганского походження, яких виховували без контакту з національною культурою. Юстин зробила висновок, що циган неможливо виростити повноцінних членів німецького суспільства, так як вони від природи ледачі, слабоумны і схильні до бродяжництва. Згідно з її висновками, дорослі цигани також не здатні осягати науки і не хочуть працювати, тому є шкідливими елементами для німецького населення. За цю роботу вона стала доктором філософії.
Після війни Юстин вдалося уникнути тюремного ув'язнення і політичних переслідувань. В 1947 році вона влаштувалася на роботу дитячим психологом. В 1958 році було ініційовано розслідування її расових злочинів, але справу закрили за закінченням терміну давності. У 1966 році вона померла від раку.
Гоніння на циган в культурі
Питання геноциду циган поранез обговорюється дотепер. Примітно, що ООН досі не вважає представників цього народу жертвами геноциду. При цьому в Росії звертаються до цієї проблеми і зараз. Наприклад, недавно радянський і російський актор Олександр Адабашьян про геноцид циган висловився досить однозначно. Він склав звернення, в якому підкреслив, що Росія повинна привернути увагу світової спільноти до цих фактів.
У культурі геноцид знаходить відображення у піснях, казках, оповіданнях циган різних країн. Наприклад, у 1993 році у Франції вийшов документальний фільм циганського режисера Тоні Гатліфа під назвою "Добрий шлях". Картина докладно розповідає про долю і мандрах циганського народу. В одній з найбільш пам'ятних сцен літня циганка співає пісню, яка присвячена її синові, до смерті закатованому в концтаборі.
У 2009 році Гатліф знімає драму "Сам по собі", яка цілком присвячена геноциду. Картина заснована на реальних подіях, дія відбувається у Франції в 1943 році. Розповідається про табір, який намагається втекти від фашистських солдатів.
Переслідуванням цього народу на окупованих територіях Радянського Союзу присвячена стрічка російського режисера і актора Дуфуни Вишневського "Грішні апостоли любові", яка вийшла у 1995 році.
В репертуарі знаменитого театру "Ромен" є вистава "Ми - цигани", в якому тема геноциду яскраво відображена в драматичній масової сцені, яка стає кульмінаційною у творі. Також в СРСР звучала пісня гітариста і співака тріо "Ромен" Играфа Йошки, популярного у 70-ті роки. Вона називається "Ешелони циган".
У 2012 році в театрі "Ромен" відбулася прем'єра ще однієї вистави про гоніння цілої національності під час Другої Світової війни. Він називається "Циганський рай", поставлений за п'єсою Старчевского, написаної за мотивами знаменитого роману румунського письменника Захарія Верстата "Табор". Твір засновано на реальних подіях.
Найвідоміший приклад відображення переслідувань у світовому кінематографі - польська військова драма Олександра Раматі "І скрипки замовкли", що вийшла на екрани в 1988 році. У фільмі розповідається про сім'ю Миргов, які живуть в окупованій Варшаві.
Коли посилюються репресії проти євреїв, вони дізнаються, що готуються гоніння і на циган. Вони біжать в Угорщину, але надії на спокійне життя в цій країні руйнуються, коли і туди входять нацисти. Сім'ю головних героїв відправляють в табір Аушвіц, де вони зустрічаються з доктором Менгеле, бував у їхньому будинку у Варшаві. Автор: tgorlopeev 3 Серпня, 2018
Категория: Студентам