Методичне об'єднання - це що таке... Визначення, форма організації і система освіти
Опубликованно 30.08.2018 00:36
Методичне об'єднання - це група педагогів, які спільними зусиллями намагаються вирішувати виховні і розвиваючі завдання. Воно включає вчителів-предметників гуманітарних, математичних, природничих, мистецьких дисциплін. Окремо в кожній школі функціонує і методичне об'єднання вчителів початкових класів.
Склад
Залежно від специфіки навчального закладу (числа педагогів) у кожній групі може бути 4-7 вчителів одного напрямку діяльності. В рамках малокомплектних сільських шкіл формується кущові навчально-методичне об'єднання. У ньому в очній або дистанційною формою працюють колеги з декількох шкіл.
Зміст діяльності
Робота методичного об'єднання вчителів досить багатогранна і різноманітна. Вчителі аналізують питання, що стосуються підвищення рівня навчальної та виховної роботи, якості навичок і знань школярів, впровадження в практику інноваційних педагогічних методик. В ході засідань педагоги обговорюють підручники і навчальні комплекти (підручники, робочі зошити), знайомляться з результатами апробації інновацій.
Робота методичного об'єднання пов'язана із складанням різноманітних перевірочних тестів та контрольних робіт для школярів, а також детальним опрацюванням результатів їх проведення.
Характер діяльності
Методичне об'єднання - це група творчих і яскравих колег. Їх робота здійснюється за чітким планом. У ньому формулюються особливості педагогічної роботи педагогів даного профілю, ставляться цілі і завдання на новий навчальний рік, виявляються основні педагогічні та організаційні заходи: експертиза матеріалів; оформлення кабінетів; визначення тем для самоосвіти; створення графіка проведення відкритих уроків і позакласних заходів; визначення тем для проведення засідань.
Керівництво МО
Хто очолює методичне об'єднання? Початкові класи в основному займається заступник директора з НВР, а керівник групи призначається один з педагогів, який користується заслуженою повагою і довірою у своїх колег. В кінці кожного півріччя складається звіт по роботі МО, в якому зазначаються напрями діяльності, отримані результати.
Наприклад, методичне об'єднання вихователів створюється на базі дитячого дошкільного закладу. Воно включає творчих і яскравих людей, які шукають оптимальні виховні прийоми при роботі з підростаючим поколінням.
Методичне об'єднання - це сукупність однодумців, зацікавлених у підвищенні власного інтелектуального та професійного рівня.
План роботи МО
Пропонуємо варіант планування методичної роботи вчителів ЕНЦ на півріччя. Робота над методичними темами. Узагальнення досвіду роботи: публікації, виступи, майстер-класи. Підвищення мотивації у студентів до предметів ЕНЦ шляхом залучення їх у позаурочну проектну і дослідницьку діяльність. Робота з обдарованими і талановитими дітьми. Підвищення кваліфікації: курси підвищення кваліфікації, атестація. Підвищення уваги до профільного навчання: елективні та факультативні курси.
Питання, що розглядаються в 1 чверті: Планування заходів в рамках декади екології. Підготовка до шкільного туру Всеросійської олімпіади з математики, економіки, фізики, інформатики, хімії, біології, екології, географії. Планування участі педагогів МО у Всеросійському конкурсі методичних розробок. Різне (питання про висунення кандидатур на нагородження відомчими нагородами, аналіз проблем). Звіти за темами самоосвіти за графіком.
Засідання МО у 2 чверті: Планування декади математики, інформатики. Звіти за темами самоосвіти за графіком. Різне.
Звітність
Так як методичне об'єднання - це група, яка створюється за наказом директора освітньої організації, її керівник складає звіт про роботу за формою, обраної у школі (дитсадку). Що повинно бути включено в звітність? У першу чергу відзначається власну освіту. Методичні об'єднання – форма роботи, що дозволяє підвищувати професіоналізм сучасного педагога. Пропонуємо варіант звіту по роботі МО ЕНЦ за півріччя.
Тема роботи: «Системно-діяльнісний підхід при формуванні та розвитку школярів при впровадженні освітніх стандартів нового покоління».
Цілі діяльності: формування у студентів основних компетенцій шляхом залучення їх у практичну діяльність; виявлення оптимальних методичних прийомів та освітніх програм, технічних та природничих дисциплін; систематизація кращого досвіду роботи вчителів-предметників; створення комфортного клімату в педагогічному колективі Завдання творчої групи вчителів ЕНЦ
Робота педагогів спрямована на рішення наступних завдань: формування позитивної ситуації, підвищення мотивації школярів для мотивації їх на придбання нових умінь і навичок; модернізація методики проведення різноманітних моніторингів, спрямованих на виявлення проблем; підбір способів вирішення конфліктних ситуацій; розвиток обдарованих дітей шляхом включення в професійну діяльність сучасних педагогічних методик виховання і навчання; удосконалення роботи з обдарованими учнями; підвищення значущості позаурочної діяльності; робота по узагальненню та обміну досвідом між викладачами
Робота МО здійснюється за трьома напрямами: викладання предметів у відповідності з сучасними вимогами до уроку; впровадження інноваційних програм і технологій для підвищення якості навчання математики, фізики, інформатики, хімії; позаурочна діяльність, спрямована на розвиток творчих здібностей учнів та підвищення інтересу до вивчення предметів. Теми з самоосвіти
Для підвищення свого професійного рівня кожен педагог працює над конкретною проблемою. Теми для самоосвіти: системно-діяльнісний підхід у навчанні математики в рамках ФГОС; методи формування в учнів математичних знань; розвиток УДД на уроках математики; інноваційні підходи у викладанні хімії
Педагоги брали участь у таких семінарах та професійних конкурсах: конференція «Рішення в області ІКТ в освіті»; семінар «Організація проектної роботи»; олімпіада «Проекти і дослідження в сучасному вітчизняному освіту»; всеросійський конкурс для педагогів «Краща методична розробка»
За аналізований період вчителями-предметниками МО були проведені майстер-класи, оформлені публікації: у федеральному проекті «Зірки нового століття»; на сайті «Инфоурок»; у районному методичному збірнику
Для підвищення рівня викладання педагоги систематично проходять курсову підготовку. За розглянутий період вчителя ЕНЦ освоїли наступні курси: «Рішення завдань ОГЕ і ЄДІ: математика", 48 ч.; «Інформатика та програмування в 8-11 класах», 72 ч.; "Рішення завдань ОГЕ і ЄДІ: математика", 24 год.; «Хімія. Поглиблена і олимпиадная підготовка учнів», 72 ч.; «Фізика. Поглиблена і олимпиадная підготовка учнів», 72 ч.
У рамках засідань МО вчителів ЕНЦ колеги ділилися досвідом роботи над темою по самоосвіті, аналізували проведені ними відкриття уроки та позаурочні заходи.
Робота з талановитими дітьми
Окрему увагу в будь-якому методичному об'єднанні приділяється організації роботи з обдарованими і талановитими дітьми. У рамках засідань вчителі промовляють методики раннього виявлення талановитих дітей, що позитивно відбивається на формуванні пізнавального інтересу у школярів до дисциплін, що викладаються. Результатом такої роботи є наявність призером та переможців районного, обласного етапів всеросійської предметної олімпіади.
В рамках впровадження освітніх стандартів нового покоління обов'язковим елементом є залучення школярів в проектну і дослідницьку діяльність. На засіданнях методичного об'єднання вчителі ЕНЦ діляться досвідом проектної та дослідницької роботи зі своїми підопічними. За аналізований період хлопці стали переможцями та призерами престижних конференцій та творчих конкурсів різного рівня: міжнародного конкурсу «Безпечний світ» від проекту «Кругозір»; міжнародного квесту по підприємництву; міжнародного конкурсу «Міріади відкриттів»; всеросійського конкурсу «Енергія і середовище»; конкурсу творчих проектів школярів від компанії "Сіменс"; науково-практичній конференції "Крок у майбутнє" Висновок
У будь-освітньої організації здійснюється планомірна і систематична робота, спрямована на просування інноваційного педагогічного досвіду, обговорення спірних питань, що стосуються виховання і навчання підростаючого покоління.
План роботи, який складається в кожному предметному об'єднання, є чіткою структурою, що дозволяє оцінювати ефективність самоосвіти вчителів і вихователів, запобігати «професійне вигорання» працівників. При правильному підході МО педагогів є стимулом для розвитку вчителів-предметників. Автор: dgyzi 19 Липня, 2018
Категория: Студентам