Система цінностей, або що це таке - «зіниця ока»
Опубликованно 07.09.2018 10:44
Уявіть собі щось настільки дороге, що жити без нього важко, ні, не важко – нестерпно! Що ж це може бути? Дитина, мама – подумаєте ви. І бережете, і зберігаєте ви дороге вашому серцю скарб, як зіницю ока. Що це таке – зіниця ока? Про це — в нашій статті. Отже, давайте почнемо.
Книга життя
Безумовно, на сьогоднішній день вираз подібного роду можна зустріти в розмовної мови. Так і в літературі багато письменники використовували цю фразу в своїх творах, що стала фразеологизмом. Зіниця ока, саме так в оригіналі (іншими словами – в Біблії) вперше з'явився цей вираз (розділ Второзаконня), де можна прочитати наступне: «захищав його, дивився за ним, зберігав він його, як зіницю оту свого ока». Отже, що ж це таке - зіниця ока?
Виділимо перше – вживається така фраза з явним схваленням і з високим ступенем довіри, друге – поява турбот, як було сказано вище, не тільки по відношенню до будь-якій особі, але і до предмета, скажімо, картини талановитого художника, ідеї або станом будь-яких справ, іншими словами, до всього, що може являти собою певну цінність.
Око – алмаз
Людина контактує зі світом з допомогою органів почуттів, і зір займає одну з провідних позицій. Чому не кажуть, бережи ногу або руку, чому йдеться саме про очі? Чому вони такі дорогі? Око, він же око, виступає як провідник між людиною і навколишнім його світом. Життя у темряві – це тяжке й страшне випробування, і хочеться сказати, що це вже не життя, а, швидше, смерть. Тому ми наводимо як приклад порівняння подібного роду, нехай складне у своєму виборі пріоритетів, але все ж таке необхідне, щоб дати можливість читачеві відчути безцінність дару споглядання, а головне, зрозуміти, що це таке – зіниця ока. Адже не даремно існує цілий ряд прислів'їв, що підтверджує значимість у житті людини саме око. Наприклад, не вір вухам, а вір очам. Або, очі є дзеркалом душі.
Відзначимо, що «зіниця» - це застаріле слово, яким у поетичних текстах називали оком цілком, хоча, по суті, зіниця – це зіниця ока, а око – це повіку. Іншими словами можна сказати, що одне без іншого не те що існувати, функціонувати не зможе.
Цінності нашого життя
«Берегти, як зіницю ока!». Чули ми з вами подібне вираз не один раз в житті. Що це таке - зіниця ока? Якщо бережеш і дорожиш, то, безумовно, для тебе це велика цінність. Але поняття цінності для кожної людини в силу його соціального стану або вікового критерію досить-таки суб'єктивно, а часом – індивідуально.
Поняття це стосується тільки нематеріальній сторони нашого життя, наприклад, таланту співака – ні, не придбаного, а дарованої природою, безумовно, відшліфованого терпінням і працею. І такий гарний і сильний голос, чи, скажімо, руки скульптора чи тесляра, чи певна риса характеру, як чесність і відкритість (таке бездоганне змішування рис особистості властиво в основному тільки маленьким недосвідченим життям дітям, але якимось дивним чином збереглася в душі вже дорослої людини), і є саме та «зіниця», яку слід берегти. Синоніми. Приклади
Тремтіти, дрижати, охороняти, захищати, оберігати, охороняти. Всі вище перераховані слова є синонімами до словосполучення «берегти як зіницю ока». Або, наприклад, близьке за значенням вислів «не зводити очей», «дивитися в очі». Хотілося б згадати такий вислів, як «вылупить зеньки», де слово «зеньки» є похідним від слова «зіниця». Вираз подібного роду вживається як просторіччя з грубуватим підтекстом, іншими словами можна перефразувати цей вислів наступним чином – широко розкрити очі. Як відомо, російський народ любить і пожартувати і посміятися, і в підтвердження цих слів є один добрий анекдот, який якраз стосується «нашої теми. Отже, слухаємо! Ти чого на мене зеньки свої вилупив? Чого це ти на мене витріщився? Зараз я з тобою розберуся! Тобі жити набридло? – Вітя, поклади дзеркало і йди сюди!
Висновок
Насамкінець, підсумовуючи, хотілося б згадати знамениту цитату талановитого і геніального в своєму роді письменника Антона Павловича Чехова: «У людині повинно бути все прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки». Для того щоб все це було, потрібно берегти спочатку, замолоду і обличчя, і душу, і здоров'я, і думки іншими словами «зберігати, як зіницю ока». Слова, безперечно, геніальної людини.
Повністю погоджуючись з автором, хотілось би трохи доповнити цю фразу тим, що в людині все має бути прекрасно розвинений інтелект, яким можна було б блиснути в суспільстві, тобто знаннями, історичними фактами, певними навичками і відшліфованими як діамант здібностями до місця, точно як в «десяточку», сипати, метати, кидати жарти, дотепи, прислів'я та приказки, і, нарешті, фразеологізми. І найголовніше - вміти правильно розкрити поняття і пояснити сенс вже підростаючому новому юному поколінню – вашим діткам, що це таке – зіниця ока. Автор: Ірина Климчук 5 Липня, 2018
Категория: Студентам