Малокомплектна школа - особливості, переваги, цікаві факти та відгуки


Опубликованно 12.09.2018 12:20

Малокомплектна школа - особливості, переваги, цікаві факти та відгуки

У нашій великій країні знаходиться понад 155 000 населених пунктів, при цьому багато хто з них настільки малі, що не мають власних освітніх установ, інші - мають школи, але кількість учнів мізерно мало. Як же в цій ситуації організовувати навчальний процес? В рамках даної статті піде мова про малокомплектних школах. Розглянемо принцип організації навчання та виховання дітей різної вікової категорії, відстежимо специфіку одночасної роботи з дітьми під час заняття. Що являє собою малокомплектна школа?

При малій чисельності учнів формування класів не представляється можливим. Дітям доводиться отримувати в малокомплектній школі початкове і навіть середню освіту. У сільських школах буває по 2-3 учнів на одну паралель. У цьому випадку доводиться об'єднувати учнів різних класів і проводити спільні заняття. Розглянемо детальніше особливості організації малокомплектної школи.

В даний час в країні функціонує кілька десятків тисяч малокомплектних шкіл. Якими ознаками мають ці навчальні заклади? В СРСР поняття "малокомплектный клас" було дуже поширене, адже в сільських школах не набралося достатньої кількості учнів для формування паралелей. Початкові класи об'єднували в "комплекти" - класи, в які входили учні різних вікових категорій. Особливість малокомплектної школи не тільки в присутності комплектів, але і в повній відсутності деяких класів. Наприклад: один клас включає 5 учнів, 2 з них навчаються в 1-му класі, 1 - в 2-му, 2 - в 4-м, при цьому в школі в цьому навчальному році повністю відсутній 3-й клас.

Якщо сільська малокомплектна школа знаходиться в певному населеному пункті, то діти з прилеглих сіл також повинні надійти в неї для проходження навчання, якщо в місці їх проживання немає навчальних закладів даного формату.

З малокомплектным класом працює один педагог. Навчальний процес організований таким чином, щоб всі учні були включені в роботу. Це досягається шляхом чергування видів діяльності учнів. Велика роль відводиться самостійній роботі, для діяльності малокомплектної школи - це необхідність. У той час як одні учні зайняті самостійним виконанням завдання, вчитель працює з іншими учнями, яким треба пояснювати інший матеріал.

В останні роки можна спостерігати тенденцію розвитку малокомплектних шкіл. Це пов'язано з скороченням чисельності дітей, народжуваність знизилася. Загальноосвітні середні школи, які знаходяться у великих населених пунктах, також змушені перетворюватися в малокомплектні через брак учнів і вчителів. Початкові класи

Робота з дітьми початкових класів вимагає особливої уваги з боку педагога. Діяльність малокомплектної школи повинна бути спрямована на продуктивне навчання учнів. Дітям початкових класів відразу може бути незрозумілий новий матеріал, що стане перешкодою при виконанні самостійної роботи, а вчитель змушений переключитися на пояснення матеріалу іншій групі учнів. Що робити в цій ситуації?

Вчитель малокомплектного класу повинен вміти швидко перемикатися при виникненні проблемних ситуацій. Якщо новий матеріал пояснюється групі дітей, то можна попросити одного з учнів прочитати частину параграфа. У цей час у педагога з'явиться 1-2 хвилини для того, щоб підійти до учня, у якого виникла проблема з виконанням самостійної роботи, і надати йому допомогу. Умови в малокомплектній школі не найсприятливіші як для учнів, так і для педагога, але, з часом, колектив пристосовується до таких факторів.

У початкових класах учитель має можливість працювати індивідуально з кожним учнем, тому вирішення більшості проблем відбувається набагато швидше, ніж в класичному варіанті класу з великою кількістю учнів.

Школярам початкових класів буває дуже складно зосередитися на виконанні самостійної роботи, тому робота вчителя з іншими учнями повинна проходити помірно, без підвищення голосу і криків. Планування занять

Заняття в малокомплектній школі повинно бути організовано таким чином, щоб кожен учень був задіяний у навчальному процесі. Паралельна робота педагога з учнями йде на протязі всього заняття. Велика роль відводиться самостійній роботі учнів.

В даний час немає спеціальних посібників і програм, які могли б дати бази для організації процесу навчання в малокомплектній школі, тому педагоги повинні самостійно розробляти планування спільних занять. План повинен включати в себе етапи комбінування самостійної роботи та пояснення нового матеріалу. Чим грамотніше складено план, тим продуктивнішим буде процес навчання.

Планування повинне включати наступні категорії роботи з учнями: перевірка знань з пройденого матеріалу; пояснення нового матеріалу; закріплення нового матеріалу в процесі самостійної роботи.

Планування можна включати спільну роботу учнів. Справа в тому, що в початкових класах деякі теми повторюються, закріплення відбувається на різних рівнях складності. Можна організувати урок, в який будуть включені всі учні. Новий матеріал для одних дітей буде повторенням для інших.

Наприклад: урок математики в малокомплектній школі може проходити спільно. При цьому одні діти будуть знайомитися з цифрами і освоювати рахунок, інші - вивчати дії, треті - розв'язувати задачі. Загальна характеристика сільського дитини

Дитина, яка виросла в селі, чи в селі, відрізняється від міського дитини. Він пристосований до життя, праці і набагато більш відповідальний. Такі діти швидше дорослішають, так як залучаються до роботи вже з малих років.

Що стосується рівня освіти, то тут все не так добре, як в місті. За статистикою першокласники приходять в сільську школу з досить низьким рівнем знань. Багато з них не знають букв і цифр, в той час як переважна більшість міських першокласників вже читають і рахують. В місті є можливість віддати дитину в школу вихідного дня, в якій малюка підготують до школи. Батьки, як правило, приділяють цьому питанню більше часу і уваги. Деякі школи організовують вступні іспити, які дитина повинна пройти для зарахування в перший клас, тому підготовка повинна бути серйозною.

В сільську школу візьмуть будь-якої дитини, навіть має незначні відхилення в розвитку. Так і виходить, що вчитель-універсал повинен інколи працювати з такими дітьми, яких би в умовах міського життя помістили в спеціалізований навчальний заклад або корекційний клас. Організація навчального процесу

На початку заняття вчитель повинен ознайомити учнів з планом роботи. Кожна група учнів одного класу отримує завдання, в той час, як учитель пояснює новий матеріал іншим учням.

На перевірку знань відводиться невелику кількість часу, основну частину уроку вчитель повинен витратити на вивчення і закріплення нового матеріалу. Якщо заняття ведеться з учнями трьох класів, тоді вчитель повинен розподілити час на 3 частини, приділяючи увагу кожній групі учнів. Виходить, що більша частина заняття для учнів повинна бути зайнята самостійною роботою.

Якщо планується урок у формі екскурсії, тоді проводити його доведеться з усіма учнями. У кожної групи дітей одного класу будуть різні цілі цього заняття. Наведемо приклад: одні хлопці будуть збирати зразки для гербарію, інші - спостерігати за пейзажем для написання твору, треті - проводити експерименти і т. д. Кожне заняття передбачає спільну роботу, але форми взаємодії можуть відрізнятися.

Якщо планується видача об'ємного матеріалу одним учням, то для інших потрібно підібрати заняття, яке передбачає і допускає самостійне виконання завдань. Наприклад: одній групі учнів педагог пояснює правила розстановки розділових знаків у складнопідрядних реченнях у той час, як інші учні на уроці образотворчого мистецтва малюють картини на тему "Як я провів літо".

В силу того, що в маленькому класі може не виявитися сильних учнів, за якими повинні тягнутися більш слабкі учні, взаємодія учнів може бути непродуктивним. Адже значну частину знань діти отримують один від одного, при цьому засвоєння матеріалу відбувається набагато швидше. Виховна робота

Виховна робота в малокомплектній школі відіграє дуже важливу роль. В даний час існує ряд соціально-економічних факторів, які мають негативний вплив на розвиток і виховання сільської дитини. Перерахуємо деякі з них: Багатонаціональність учнів. Батьки таких дітей можуть мати свої погляди на життя, релігію, норми поведінки. У деяких випадках на цьому ґрунті можуть виникати конфліктні ситуації. Матеріальне становище. У більшості випадків сільські сім'ї мають достаток нижче середнього. Таке становище не дозволяє батькам повною мірою забезпечувати дитину або дітей всім необхідним для повноцінного навчання та розвитку. Харчування дитини може бути неповноцінним, що призводить до авітамінозу і хвороб. Благополуччя сім'ї. У сільських школах набагато частіше зустрічаються діти, які ростуть в неблагополучній родині. Батьки в таких сім'ях мають соціально нестійке становище, причинами виникнення якого можуть бути: алкоголізм, аморальна поведінка, хуліганство, порушення закону.

Сільських дітей найчастіше виховує вулиця, що не завжди позитивно впливає на формування особистісних якостей. З цієї та інших причин школа має більш серйозно поставитися до питання виховної роботи.

Малокомплектный клас дозволяє проводити виховну роботу більш якісно. Педагог має можливість працювати з учнями індивідуально. Вчитель, що має докладну інформацію про сім'ї дітей (у невеликих населених пунктах всі знають один одного в обличчя), набагато простіше побудувати план виховної роботи того чи іншого учня.

У деяких випадках вчителю доведеться взяти на себе роль психолога та корекційного педагога, оскільки таких фахівців в сільській школі немає, і не буде. Виховна робота повинна проводитися не тільки з дитиною, але і з його батьками. Педагог-психолог повинен знайти шляхи вирішення конфліктних ситуацій, що виникають у дитини в школі чи сім'ї. Якщо педагог бачить, що батьки не можуть забезпечити дитині нормальне життя і сприятливе середовище для розвитку, в цьому випадку він змушений відреагувати - звернутися в органи соціальної опіки і піклування. Здача звітності по закінченню навчального року

В кінці навчального року кожна школа підводить підсумки, які включають в себе не тільки статистику успішності учнів, але й результати виховної, позакласної роботи. Звіт малокомплектної школи повинен включати наступні пункти: Аналіз ефективності виховного процесу. Аналіз успішності учнів. Виявлення лідерів класу та учнів, які мають відставання з шкільних дисциплін. Результати роботи з батьками. Аналіз ефективності виконання поставлених на навчальний рік завдань. Аналіз підсумкової атестації учнів 9-х та 11-х класів. Звіт по проведеним заходам і відкритим урокам. Звіт про участь школярів у районних, обласних та загальноукраїнських олімпіадах.

Підсумкова звітність повинна бути складена на основі планування, яке складалося на початку навчального року. Педагог повинен провести детальний аналіз за всіма пунктами. У висновках відображається інформація про те, чи були досягнуті поставлені цілі і виконані поставлені на навчальний рік завдання. Випускний і останній дзвінок

Незважаючи на те, що можуть випускатися 2 або 3 учня, свято обов'язково повинен бути організований. До проведення випускного в малокомплектній школі можна підключити інших учнів і батьків. Кожен з них може внести свій внесок в організацію свята. Сценарій останнього дзвоника в малокомплектній школі потрібно скласти, спираючись на кількість учнів і глядачів.

У кожної дитини на святі повинна бути своя роль. Дітям молодших класів потрібно доручити вивчити вірші, які вони зачитають на святі. Зміст повинен бути приблизно наступним:

День сьогодні незвичайний:

Сонце встало, вмиваючись росою,

На урок на останній, прощальний

Відправляється випускний клас.

Травневий день на лінійці грає,

Шепоче ніжно в листі вітерець,

У шлях вихованців проводжаючи своїх,

Школа дасть їм останній дзвінок.

Буде море гостей хвилюватися,

Буде багато віршів і квітів –

Океанами бурхливих овацій

Ми вітаємо випускників!

Для проведення заходу необхідно вибрати активного і креативного ведучого. Цю роль може взяти на себе один з педагогів. Якщо в школі є активні і відповідальні діти молодших класів, можна доручити це завдання їм.

Обов'язково запросіть фотографа, який зможе відобразити найбільш пам'ятні моменти свята. Кожна дитина повинна мати свої випускні фотографії, які будуть нагадувати йому про безтурботного шкільного життя.

Обов'язково дайте слово педагогам. Зробити це можна в наступній формі:

Ми довгоочікуване свято починаємо

І слово представляємо

Тим, кого ми дуже чекали,

Почесним гостям у нашому залі.

Необхідно надати слово і самим учням. Напевно, вони захочуть подякувати вчителів на терпіння, розуміння і опіку. Слова вдячності мають бути заздалегідь підготовлені випускниками. Можна підійти до цього питання креативно і приготувати метафоричную сценку.

Наприкінці свята повинно бути організовано урочисте вручення атестатів зрілості. Переваги

Якщо виховний і педагогічний процеси побудовані правильно, тоді малокомплектный клас стає дуже згуртованим і дружним, незважаючи на вікову різницю між дітьми. Старші хлопці допомагають малюкам, відповідають на їхні запитання, підказують.

Школа 20-30 осіб схожа на велику сім'ю, в якій роль батьків виконують педагоги. Відносини між вчителями та учнями набагато більш близькі і теплі, якщо порівнювати з ситуацією в класичній школі.

Учитель може контролювати кожного учня, відстежуючи виникають у процесі навчання проблеми. Є можливість працювати з учнями індивідуально. Формується особистісно-орієнтований навчально-виховний процес, який здатний давати відмінні результати. Вимоги до педагога

Процес навчання в малокомплектній школі побудовано трохи інакше, ніж у класичній загальноосвітній школі. Розподіл предметів між вчителями відсутня. Один педагог повинен вести різні дисципліни, що значно збільшує на нього навантаження.

Вчитель малокомплектної школи повинен виконувати широкий спектр різних за своєю спрямованістю робіт, так як в школі відсутні не тільки вчителі-предметники, але і завгосп, бібліотекар, психолог, корекційний педагог. Вчитель-універсал - це багатопрофільний фахівець, який повинен не тільки вести різні предмети, але і добре в них розбиратися.

Деколи буває складно знайти людину, яка погодиться на такі умови роботи, адже діяльність педагога не обмежується тільки школою, вдома він повинен готуватися до занять, складати планування та підсумкові звітності, зустрічатися і розмовляти з батьками, перевіряти зошити і т. д.

До особливостей організації малокомплектної школи ставиться дуже мізерна матеріальна база. Інколи вчителю доводиться самостійно виготовляти шкільну атрибутику, яка необхідна для проведення занять. Це можуть бути картки, плакати, роздатковий матеріал.

Вчитель повинен організувати навчальний процес так, щоб його продуктивність була високою. Якщо з'єднані, наприклад, 1-й і 3-й класи, то більшу увагу педагог повинен приділяти першокласникам, так як вони тільки вчаться писати, читати і рахувати, а хлопцям з третього класу можна дати індивідуальні завдання, діти вже досить дорослі, щоб працювати самостійно. Відгуки

Крім великої кількості негативних сторін навчання в малокомплектном класі, є і позитивні аспекти. Вчителі наголошують на тому, що учням таких класів набагато простіше концентруватися на чому-небудь, вони вміють швидко перемикатися і реагувати. Такі здібності розвиваються після кількох років навчання в малокомплектній школі. Адже учень повинен виконувати своє завдання самостійно в той час, коли вчитель пояснює іншим учням зовсім інший матеріал. Сільські хлопці ростуть більш самостійними і відповідальними. Автор: Валерія Антонова 9 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам