Вищі оксиди: класифікація, формули і їхні властивості


Опубликованно 13.09.2018 08:06

Вищі оксиди: класифікація, формули і їхні властивості

Кожен школяр зустрічався з поняттям «оксид» на уроках хімії. Від одного цього слова предмет починав здаватися чимось невимовно страшним. Але нічого страшного тут немає. Вищі оксиди – це речовини, в яких містяться з'єднання простих речовин з киснем (в ступені окислення -2). Варто відзначити, що вони реагують з: O2 (киснем), в тому випадку, якщо елемент не варто у вищій СО. Приміром, SO2 реагує з киснем (т. к. ЗІ дорівнює +4), а SO3 - ні (т. к. стоїть в найвищому ступені окислення +6). H2 (водень) і C (вуглець). Вступають в реакцію тільки деякі оксиди. Водою у тому випадку, якщо виходить розчинна луг або кислота.

Оксиди вступають у реакцію з солями і неметалами (за винятком перерахованих вище речовин).

Варто відзначити, що деякі речовини (наприклад, оксид азоту, оксид заліза оксид хлору) мають свої особливості, тобто їх хімічні особливості можуть відрізнятися від інших субстанцій. Класифікація оксидів

Вони діляться на дві гілки: ті, хто можуть утворювати сіль, і ті, хто утворювати її не можуть.

Приклади формул вищих оксидів, які не утворюють солей: NO (окис азоту двох валентна; газ без кольору, що утворюється під час гроз), CO (чадний газ), N2O (оксид азоту одновалентный), SiO (оксид кремнію), S2O (оксид сірки), вода.

Ці сполуки можуть реагувати з основами, кислотами та солеобразующими оксидами. Але при реагуванні цих речовин ніколи не утвориться солей. Наприклад:

CO (чадний газ) + NaOH (гідроксид натрію) = HCOONa (форміат натрію)

Солеобразующие оксиди поділяються на три види: кислотні, підстави і амфотерні оксиди. Кислотні оксиди

Кислотний вищий оксид – це солеобразующий оксид, який відповідає кислоті. Наприклад, оксиду сірки шестивалентного (SO3) є відповідне йому хімічне з'єднання – H2SO4. Ці елементи вступають в реакцію з оксидами основних і амфотерних властивостей, підставами і водою. Утворюється сіль або кислота. З лужними оксидами: CO2 (вуглекислий газ) + MgO (оксид магнію) = MgCO3 (гірка сіль). З амфотерними оксидами: P2О5 (оксид фосфору)+ Al2О3 (оксид алюмінію) = 2AlPO4 (фосфат або ортофосфат алюмінію). З підставами (лугами): CO2 (вуглекислий газ) + 2NaOH (їдкий натр) = Na2CO3 (карбонат натрію або кальцинована сода) + H2O (вода). З водою: CO2 (вуглекислий газ) + H2O = H2CO3 (вугільна кислота, після реакції миттєво розпадається на вуглекислий газ і воду).

Оксиди кислот не вступають в реакцію один з одним.

Основні оксиди

Основний вищий оксид – це солеобразующий оксид металу, якому відповідає основу. Окислу кальцію (CaO) відповідає гідроксид кальцію (Ca(OH)2). Ці речовини взаємодіють з оксидами кислотного і амфотерного характеру, кислотами (за винятком H2SiO3, так як кремнієва кислота нерозчинна) і водою. З кислотними оксидами: CaO (оксид кальцію) + CO2 (вуглекислий газ) = CaCO3 (карбонат кальцію або звичайний крейда). З амфотерной окисом: CaO (оксид кальцію) + Al2O3 (окис алюмінію) = Ca(AlO2)2 (алюмінат кальцію). З кислотами: CaO (оксид кальцію) + H2SO4 (сірчана кислота) = CaSO4 (сульфат кальцію або гіпс) + H2O . З водою: CaO (оксид кальцію) + H2O = Ca(OH)2 (гідроксид кальцію або реакція гасіння вапна).

Не взаємодіють між собою.

Амфотерні оксиди

Амфотерний вищий оксид – це оксид амфотерного металу. В залежності від умов, він може виявити основні або кислотні властивості. Наприклад, формули вищих оксидів, які проявляють амфотерні властивості: ZnO (оксид цинку), Al2O3 (глинозем). Реагують амфотерні оксиди з лугами, кислотами (так само за винятком кремнієвої кислоти), основними та кислотними оксидами. З підставами: ZnO (оксид цинку) + 2NaOH (підстава натрію) = Na2ZnO2 (подвійна сіль цинку і натрію)+ H2O. З кислотами Al2O3 (алюмінію оксид) + 6HCl (соляна кислота) = 2AlCl3 (хлорид алюмінію або хлористий алюміній) + 3H2O. З кислотними оксидами: Al2O3 (оксид алюмінію) + 3SO3 (оксид сірки шестивалентний) = Al2(SO4)3 (алюмінієві галуни). З оксидами основного характеру: Al2O3 (оксид алюмінію) + Na2O (окис натрію) = 2NaAlO2 (алюмінат натрію).

Елементи вищих оксидів амфотерного характеру не взаємодіють між собою і з водою. Автор: Воротинцева Софія 6 Серпня, 2018


banner14

Категория: Студентам