Склад чисел: як пояснити дитині, що це таке?


Опубликованно 15.09.2018 09:24

Склад чисел: як пояснити дитині, що це таке?

При вступі в перший клас вимоги до дитини досить серйозні. В останні роки Радянського Союзу і перше десятиліття незалежності ознаменувалися збереженням традицій і норм навчання більш ранніх періодів. Поступово назріла потреба у реформуванні шкільної програми. Вступ до школи

На даний момент офіційно до дитини не пред'являється особливих вимог щодо навичок і вмінь при вступі в перший клас. Тим не менш, практично при кожній школі, при кожному дитячому клубі існують курси для підготовки першокласників. У дитячих садках також останній рік навчання поєднується з періодом підготовки до навчання в школі. Для того щоб потрапити до хорошого педагога в кращу школу дитина при вступі повинен вміти читати, писати елементарні слова, складати, віднімати і міркувати. Оволодіння цими навичками можна передоручити педагогам, але можна і самостійно з дитиною освоїти необхідну підготовку.

Вимоги з математики

Рахунком дитина вже оволодіває в середньому в чотири роки. До цього віку він здатний порахувати предмети і назвати їх кількість. До першого класу дитина також повинна складати числа в розумі в межах десяти. Вміти писати ці цифри і віднімати. Крім цього, дошкільник повинен знати склад числа. Як пояснити склад чисел дитині? Насправді, це не так вже й складно. Склад числа – це не менше двох чисел, при складанні яких вийде вихідне число. Як пояснити склад числа дитині? Для початку слід розуміти це визначення самому. Склад числа на паличках

Як правильно пояснити склад числа дитині? Можна взяти звичайні рахункові палички. Вони продаються в будь-якому магазині канцтоварів. Наприклад, як пояснити дитині склад числа 5? Необхідно взяти п'ять паличок. Бажано одного кольору. Від п'яти паличок відкласти в сторону одну і перерахувати залишилися. Виходить чотири палички і одна. Ось чотири і один – це і є склад числа п'ять. Далі, слід до однієї паличці перекласти ще одну паличку. Виходить три палички і дві. Таким чином, три і два – це теж склад числа п'ять. Далі слід перекласти ще одну паличку. Виходить один і чотири. Це також склад числа п'ять.

Як пояснити дитині складу чисел: варіант другий

Можна взяти листок паперу і ручку. Як доступно пояснити дитині склад числа з їх допомогою. На листку слід написати будь-яке число. Наприклад, сім. Написати необхідно посередині рядка. Від сімки треба провести дві стрілочки вниз. Під однією написати цифри від одного до шести. Під іншою – те ж саме, але в зворотному порядку. Вийде два стовпчики з цифрами. Навпаки шістки буде стояти одиниця, навпаки двійки – п'ятірка, навпаки трійка – четвірка і так далі. Між цифрами слід поставити знак додавання. Наочно стане видно, що сімка складається з суми одиниці і шістки, суми двійки і п'ятірки, трійки і четвірки і далі за списком. Таким нехитрим чином сімка стає розкладеної на два числа, в сумі які дають початкове значення.

Як пояснити дитині склад числа до 10?

Дуже підходить також для пояснення варіант з будиночком. Як пояснити дитині склад чисел за допомогою цієї техніки? Необхідно намалювати на аркуші паперу будиночок. У трикутної даху треба написати цифру десять. Основну частину будівлі треба розділити на дві половини вертикально. Далі будиночок треба поділити на десять поверхів. У лівому отриманому стовпці слід написати числа від нуля до десяти, в правому стовпці, відповідно, у зворотному порядку. Виходить на одному поверсі сусідять нуль і десятка, на наступному – одиниця та дев'ятка, далі – двійка і вісімка і так далі. Такі будиночки дуже наочні і зробити їх можна на будь-яке число до десяти. Можна і більше, але не доцільно.

Будиночки можна намалювати разом з дитиною. Можна їх прикрасити або зробити аплікацією. Тут вже кожен керується своєю фантазією. Ці зображення можна брати з собою в школу або на підготовчі заняття. Цікавим варіантом виготовлення будиночка стане виріб з відкриваються вікнами. Його зробити трохи складніше, але дитина сприйме цей метод пояснення, як захоплюючу гру.

Для початку потрібно два однакових аркуша паперу. На одному малюється будиночок з поверхами. У кожному з них вирізається відкривається віконце. Цей аркуш із зображенням будиночка слід приклеїти на другий лист. Тут треба бути уважним. Віконця не повинні бути приклеєні до другого листу. У кожному віконці слід написати потрібну цифру. Віконця можна закривати. Дитина повинна сама згадати цифру, заховану в віконці.

Рахунки

Ще одним простим способом пояснення складу чисел є звичайні рахунки. Зараз цей інструмент не особливо користується популярністю. Це пов'язано з великою доступністю електронних обчислювальних засобів (калькуляторів). Тим не менш, їх ще можна побачити в невеликих магазинчиках прилавкового типу. На кожній дроті в рахунках знаходиться десять кісточок. Пересуваючи кістки з одного краю на інший також наочно можна вивчити склад числа десять. На рахунках також дуже добре можна вивчити додавання чисел від одного до десяти.

Доміно і гудзики

З допомогою кісток доміно можна пояснити склад числа до шести. Нічого не доведеться малювати, вже нанесені точки. Зручність цього способу в тому, що з допомогою доміно можна почати пояснювати склад числа набагато раніше, ніж виникає така потреба. Практично всі мами грають в дитяче доміно з малюками. Близько п'яти років сміливо можна знайомити дитину не тільки з грою, але і з складом числа.

Ще одним підручним матеріалом для знайомства з складом числа є гудзики або намистини. Перевага намистин в тому, що вони однаково виглядають. Якщо ж немає намистин, то можна використовувати звичайні гудзики. Принцип знайомства такий же, як і з використанням рахункових паличок. Слід заздалегідь купити гудзики однакові. Можна використовувати і те, що є вдома під рукою.

Для чого потрібен склад числа?

Крім того, що склад потрібен для навчання в школі, у нього є дуже важливе прикладне значення. З його допомогою ми в розумі виробляє елементарні дії додавання і віднімання. Вміння розкласти число на складові дозволяє нам складати і віднімати в межах тисячі. Розуміння самого принципу розкладання на складові числа дуже важливо в повсякденному житті.

Існує навіть таблиця додавання. Вона може бути до десяти, до двадцяти до ста. Такі таблиці найкраще завчити як таблицю множення. Будь-які прості арифметичні дії ґрунтуються на розкладанні числа на його склад. Незважаючи на велику кількість калькуляторів в сучасному світі, необхідність рахунку подумки досі не пропадає. Іноді швидкість рахунку в розумі випереджає пошук і застосування обчислювального засобу. Та й тренування пам'яті ще нікому не зашкодила. Автор: Ольга Кретова 30 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам