Спеціальність "маркетинг": вузи в Росії, список за рейтингом
Опубликованно 16.09.2018 00:52
В Росії величезна кількість професій є актуальним і затребуваним. У числі найбільш потрібних є, наприклад, IT-спеціаліст, інженер-проектувальник, педагог і т. д. На 6 місці рейтингу затребуваних професій значиться маркетолог. Щоб стати таким фахівцем, потрібно отримати вищу освіту. У яких вузах маркетингу навчають студентів? Що за спеціальність і професія?
Маркетинг не є окремим напрямком підготовки. Це один із профілів менеджменту. Після успішного освоєння освітньої програми випускники стають маркетологами. Ця професія вважається сучасною і швидко розвивається. Вона з'явилася порівняно недавно на російському ринку праці. Початок підготовки фахівців з маркетингу в вузах було викликано тим, що багато компаній почали потребу в працівниках, які могли б брати участь у процесі створення товару, займалися б просуванням кінцевого споживача в умовах посилення конкурентної боротьби.
Маркетологів приймають на роботу для виконання певних обов'язків, таких як: Проведення маркетингових досліджень, розробка необхідних заходів з урахуванням отриманих результатів. За підсумками досліджень фахівець може запропонувати своєму роботодавцю, наприклад, якусь нову продукцію, яка буде користуватися попитом, або додаткові можливості для збільшення існуючих продажів. Маркетингове планування і прогнозування, облік і контроль. Управління попитом, його моніторинг і регулювання. Маркетолог організовує роботу дослідницької команди, що займається з'ясуванням переваг потенційних покупців, за отриманою інформацією робить відповідні прогнози, готує рекомендації.
Чим повинен володіти маркетолог?
Перед розглядом вузів з «маркетингом» спершу варто упевнитися в тому, що обрана професія дійсно підходить. А зробити це можна завдяки аналізу вимог, що пред'являються майбутнім фахівцям. Щоб успішно працювати в майбутньому, необхідно володіти деякими індивідуальними особливостями: організаторськими здібностями; аналітичним мисленням; чіткою логікою; гарними комунікаційними навичками; емоційною стійкістю; креативністю; ініціативністю.
Дуже затребувані фахівці, які добре володіють іноземною мовою. Такі маркетологи необхідні в першу чергу в тих компаніях, які працюють на міжнародному ринку. Також фахівці зі знанням іноземної мови корисні і в звичайних компаніях. Справа в тому, що будь-який працівник повинен займатися саморозвитком, читаючи додаткову літературу, а для маркетологів велика частина книг ще не переведена на російську мову.
Маркетинг – це та галузь діяльності, в якій завжди доводиться обробляти і аналізувати багато інформації. Фахівці не обходяться без різних комп'ютерних програм, тому маркетинг рекомендується вибирати впевненим користувачам ПК або тим, хто готовий освоїти комп'ютер на спеціальних комп'ютерних курсах.
Список вузів, що пропонують «менеджмент» за профілем «маркетинг»
Відзначимо ті вузи, які надають найбільш якісна освіта за напрямом «менеджмент» (профіль – «маркетинг»). Ці навчальні заклади представлені нижче в таблиці. Кращі освітні організації за напрямком «менеджмент» (профіль – «маркетинг»): рейтинг вузів Назва вузу Короткий опис Московський державний університет (МДУ імені Ломоносова М. В. Це найпрестижніший внз нашої країни, лідер серед інших освітніх організацій. Тут дуже жорстка конкуренція серед абітурієнтів. На навчання надходять найсильніші. Російський економічний університет (РЕУ) імені Р. В. Плеханова Не у всіх рейтингах МДУ займає перше місце. У деяких з них в лідерах виявляються ті вузи, які не є багатопрофільними. Одне з таких навчальних закладів – РЕУ. Це провідний внз з підготовки економістів. Державний університет управління (ГУУ) Якщо немає можливості поступити в МГУ або РЕУ, то можна спробувати подати документи до іншого внз Москви з «маркетингом» – ГУУ. Цей університет спеціалізується на випуску менеджерів для всіх галузей. Національний дослідницький університет «Вища школа економіки» (НДУ «ВШЕ») Це один з самих кращих і визнаних внз нашої країни. У ньому освіта дається з урахуванням соціально-економічних реалій Росії і при орієнтації на кращі світові зразки. Російський університет дружби народів (РУДН) Це навчальний заклад входить до 5 кращих університетів Росії, знаходиться в списку 500 кращих університетів світу. Московський державний інститут міжнародних відносин МЗС росії (МДІМВ) МДІМВ – дуже престижний внз нашої країни. У 2016 році він в одному з рейтингів по працевлаштуванню випускників перебував на першому місці в світі. МДУ імені Ломоносова М. В.
Серед вузів Москви з «маркетингом» найбільш затребуваний МДУ. В університеті цей профіль на напрямі підготовки «менеджмент» пропонує соціологічний факультет. Це дуже гарне структурний підрозділ, що існує з 1989 року. Воно в процесі навчання студентів на всіх пропонованих напрямах підготовки використовує як традиційні, так і інноваційні методи навчання.
На «менеджменті» навчаються засвоюють широкий перелік дисциплін. Базовими з них є основи менеджменту, теорія організацій, маркетинг, бухгалтерський облік. Термін навчання на денній формі – 4 роки.
У соціологічного факультету встановлені зв'язки з провідними роботодавцями столиці та міжнародними компаніями. Це дозволяє студентам найбільш ефективно проходити практику з можливістю подальшого працевлаштування. Одні з місць для практики – агентства маркетингових досліджень (VECTOR-MARKET-RESEARCH, Magram Market Research).
Абітурієнти, зацікавлені соціологічним факультетом і «менеджментом», для вступу повинні в приймальну комісію разом з основним пакетом документів здати сертифікати ЄДІ 3 дисциплін – це російська мова, математика, суспільствознавство. Додатково абсолютно всі вступники проходять письмове випробування з математики. Ті абітурієнти, які набирають найбільшу кількість балів, зараховуються на платні місця. Бюджетних місць немає.
РЕУ імені Р. В. Плеханова
В РЕУ навчанням студентів за напрямом «менеджмент» (профіль – «маркетинг») займається факультет маркетингу. Це перший спеціалізований структурний підрозділ в Росії, що займається випуском маркетологів. Історія даного факультету почалася в 1995 році. Однак про маркетинг у вузі знали ще раніше. Перший невеликий курс лекцій з цієї дисципліни був прочитаний ще в 1986 році.
Сьогодні факультет маркетингу – це дуже розвинуте і сучасне структурний підрозділ Російського економічного університету. Освіта тут пропонується дуже якісне. Одне з підтверджень цього – диплом Гільдії маркетологів за багаторічне лідерство в підготовці висококваліфікованих фахівців в області маркетингу. Такий важливий документ факультет отримав у 2011 році.
Навчання на факультеті маркетингу у вузі ведеться за двома програмами. Перша програма – стандартна. Всі дисципліни викладаються російською мовою. Є бюджетні місця, що є безсумнівним плюсом для вступників. Друга програма реалізується повністю англійською мовою. На ній теж є бюджетні місця. Приблизно 25 % учнів – це іноземні громадяни. Важливі особливості програми – вивчення другої іноземної мови (іспанської, італійської, німецької, французької, китайської) і наявність можливості навчання в закордонних вузах-партнерах за програмою подвійного диплому. Навчання в ГУУ
Державний університет управління вважається першим управлінським внз Росії, одним із засновників маркетингового освіти в нашій країні. Підготовкою маркетологів в освітній організації займається спеціалізований структурний підрозділ – інститут маркетингу. Він запрошує абітурієнтів на навчання бакалаврату за напрямом «менеджмент» (профіль – «маркетинг»).
Освітня програма націлена на підготовку кадрів для роботи в провідних маркетингових агентствах, маркетингових службах різних компаній. Для того щоб випускати висококваліфікованих фахівців, вуз в навчанні «маркетингу» передбачив кілька особливостей: Регулярно для студентів організовуються майстер-класи та тренінги. Ці заняття проводять фахівці російських і зарубіжних компаній («Лукойл», «Яндекс», Toyota та ін). Які навчаються в інституті маркетингу надається можливість проходження зарубіжних стажувань. Наявні ділові зв'язки дозволяють вузу направляти студентів в Німеччину, Францію, Китай, Японію, Фінляндію, Португалію, Нідерланди. Ще під час навчання студенти застосовують свої теоретичні знання на практиці. Учні розробляють курсові проекти та випускні кваліфікаційні роботи на прикладі конкретних продуктових ринків, для працюючих зарубіжних і російських компаній.
НДУ «ВШЕ»
Вступники, які бажають навчатися у Вищій школі економіки і збираються в майбутньому стати фахівцями в області маркетингу, можуть вступати на факультет бізнесу та менеджменту обраного внз Росії. «Маркетинг і ринкова аналітика» – так називається потрібна освітня програма. Умови для вступників встановлені на ній наступні: пропонована форма навчання – очна; щоб отримати диплом, треба навчатися 4 роки; на пропонованій програмі виділяється 25 бюджетних місць, 65 платних місць (у тому числі 15 місць для іноземців).
Пропонована у вузі спеціальність«маркетинг і ринкова аналітика») є сучасною. Вона розроблена під вимоги часу. Приблизно 10 років тому маркетинг був зовсім іншим. Сьогодні люди активно користуються інтернетом, соціальними мережами, мобільними додатками, а це значить, що з'явилися цифрові канали комунікації з споживачами. Освітня програма передбачає вивчення цифрового маркетингу, маркетингової аналітики, цілого ряду базових дисциплін.
РУДН
Ще один вуз з «менеджментом» («маркетинг») – це Російський університет дружби народів. Дане напрям підготовки пропонується на економічному факультеті. Про це структурному підрозділі знають і в нашій країні, і за кордоном як про серйозного освітньому центрі, тому абітурієнти можуть сюди сміливо вступати. Диплом Російського університету дружби народів високо котирується.
А тепер трохи про навчання на напрямку «менеджмент». Освітній процес в РУДН будується з занять різного формату: Лекції. Усім знайомі заняття. На них студенти отримують теоретичну інформацію від викладачів. Самостійне навчання. Воно реалізується або вдома, або в бібліотеці. Студент без допомоги викладача вивчає тему, шукає відповіді на виникаючі процеси, складає конспект. Семінари. Це групові заняття, на яких студенти обговорюють найбільш значущі теми, що працюють в командах над практичними проектами. Майстер-класи. Для проведення цих занять запрошуються фахівці-практики зарубіжних і російських компаній. Презентації. Цей формат занять передбачає виступ студентів або команд із власними дослідженнями та проектами.
МДІМВ
В МДІМВ, який є одним з кращих вузів, «маркетингу» немає в числі освітніх програм бакалаврату. Зате є магістерська програма. Вона реалізується в рамках напряму «менеджмент». Її назва – «управління зовнішньоекономічною діяльністю компанії і сучасні маркетингові технології».
Навчання на магістерській програмі дає дуже важливі теоретичні знання, практичні вміння і навички. Після її освоєння студенти можуть: проводити міжнародні маркетингові дослідження; розробляти тактичні і стратегічні заходи підвищення конкурентної позиції фірми і певного товару при проникненні на ринки інших держав; розробляти маркетингові заходи з урахуванням культурних та інших особливостей маркетингового середовища і т. д. Що краще вибрати?
У список вузів з факультетами маркетингу і програм, що відносяться до цієї дисципліні, входять не тільки вищезазначені навчальні заклади. У досить великій кількості освітніх організацій є «маркетинг». Який навчальний заклад краще вибрати? Абітурієнти, які прагнуть отримувати знання, можуть вступати в абсолютно будь державний вуз. У всіх вищих навчальних закладів є гідності, скрізь у викладацьких колективах є висококваліфіковані та досвідчені фахівці.
Якщо хочеться вчитися на бюджеті, то в такому випадку доведеться познайомитися з чималою кількістю вузів. Далеко не у кожної освітньої організації є безкоштовні місця на настільки затребуваною і сучасною програмою. Наприклад, в МГУ безкоштовне навчання не надається на «маркетингу». У Російському економічному університеті трохи бюджетних місць, але прохідний бал високий. При виборі РЕУ потрібно підібрати додаткові варіанти, куди можна було б подати документи на безкоштовне навчання.
Не рекомендується тільки обирати недержавні вузи з «маркетингом». У рекламі ці навчальні заклади заявляють про наявність маси достоїнств, але насправді такі внз значно поступаються за якістю навчання державних університетів, академій та інститутів. Та й роботодавці не поспішають брати на роботу випускників з дипломами недержавних освітніх організацій.
І ще одна порада. Багато фахівці-практики не рекомендують випускникам шкіл відразу вступати до вузів на «маркетинг». Для успішної роботи в цій області потрібно мати не тільки вищу освіту, але і хороші знання в цілому ряді суміжних областей (історія, соціологія, психологія, право, економіка та ін). Досвідчені професіонали радять спочатку отримати базову економічну освіту. Завдяки йому в подальшому буде легше освоювати «маркетинг», так як багато нюанси будуть зрозумілі. Автор: Наталія Ліберта 9 Липня, 2018
Категория: Студентам