Диктатор-людожер Бокасса: біографія, фото


Опубликованно 16.09.2018 14:34

Диктатор-людожер Бокасса: біографія, фото

Деяких диктаторів, у тому числі сучасних, досить важко зрозуміти. Як пояснити їх ексцентричні витівки, дикі примхи, відверто аморальні дії? Психічними розладами? Спробою утримати в руках необмежену владу? Захватом власною безкарністю?

Ми спробуємо «залізти в голову одному з таких політичних діячів ХХ століття та проаналізувати причини, по яким він став тим, ким його знає весь світ. Знайомтеся: Жан-Бедель Бокасса, імператор, людожер і диктатор Центральноафриканської Республіки.

Давайте простежимо його життєвий шлях. Які душевні травми, отримані в дитинстві, привели його до такого роду морального занепаду? І головне: хто допоміг диктатору дістатися до вершин необмеженої влади?

Дитинство

Майбутній людожер Жан-Бедель Бокасса народився на території Убанґі-Шарі в селі Бобанга, в селянській родині сільського старости, 22 лютого 1921 року. Його батьки належали до племені мбака, з якого вийшло багато чиновників колоніального періоду у Французькій Екваторіальній Африці.

Крім Жана-Беделя, в сім'ї виховувалося ще 11 дітей. До речі, про дивному імені диктатора. Батьки хлопчика були дуже побожними, але неписьменними. Вони вирішили назвати його на честь святого, у день якого відзначався 22 лютого за католицьким календарем. Це Жан-Батист де ла Саль.

Але в календарі ім'я святого було зазначено у скороченій формі - Jean-B. de la S. Неправильно прочитане напівграмотними батьками, воно трансформувалося в Jean-Bedel. Що до Бокасса, то це слово на мові мбака означає «маленьку гай». Воно використовувалося диктатором вільно: то як придаток до імені, то як прізвище.

Про ранні роки Бокассы ми нічого не знаємо. Але відомо, що його батько виступав проти французької влади (у той час ЦАР була колонією), за що і був розстріляний. Мати ж з горя покінчила з собою. Можливо, ця душевна травма, яку Жан-Бедель пережив у віці шести років, і стала причиною нестабільної психіки?

Військова кар'єра

Осиротілих дітей взяли на виховання родичі. Жана-Беделя явно готували до того, щоб він став священиком. Але 18-річний юнак вирішив інакше.

Нітрохи не турбуючись про те, що французькі колоніальні влади стали прямою причиною смерті його батька і опосередкованої – матері, він вступає в озброєні сили цієї країни (Заморський Легіон). На зробленій у 1939 році фото людожер Бокасса виглядає симпатичним усміхненим юнаків.

Всю Другу світову війну він провів на фронтах. У 1941-му він бере участь у чині старшого сержанта «Бореться Франції» у взятті Браззавіля. У 1944-му він у складі антигітлерівської коаліції висаджується на південний берег Франції, потім бере участь у боях на Рейні і в Нормандії.

Під кінець війни Бокасса був уже в званні старшого сержанта. Відчувши, що армійське справа – це його покликання, майбутній диктатор вступив в офіцерську школу в Сенегалі та в 1949 році закінчив її. Він брав участь у війні Франції за Індокитай з 1950 по 1953 р.

Може, Бокасса був аморальним вбивцею, але боягузом назвати його було не можна. За бойові заслуги він був нагороджений Лотаринзьким хрестом та орденом Почесного легіону Франції. На початку 60-х ми бачимо його як військовослужбовця в чині капітана в Браззавілі. Шлях у велику політику

Раптово, з січня 1962 року, біографія людожера Бокассы круто змінюється. Він залишає військову службу Франції, щоб вступити в збройні сили своєї країни – Центральноафриканської Республіки.

На це у людини з патологічними амбіціями були цілком раціональні причини. Адже президентом молодої незалежної країни був не хто інший, як його кузен, Давид Дако. І Бокасса у своєму розрахунку не помилився.

Дако дійсно допоміг бідному родичу «вибитися в люди». Вступивши в званні майора на військову службу ЦАР, Бокасса вже в 1963 році став начальником штабу збройних сил країни і був зведений в чин полковника. Але Давид Дако не знав, що пригрів на грудях змію.

Отримавши управління армією, Бокасса здійснив переворот у новорічну ніч 1965-1966 рр. і посадив свого благодійника в тюрму. Ця подія отримала назву "переворот на Святого Сильвестра".

Президент

Недовго думаючи, начальник Генерального штабу взяв кермо влади країною в свої руки. Він проголосив себе президентом ЦАР і, за сумісництвом, керівником єдиною дозволеною партії, яка носила амбітну назву «Рух за соціальну еволюцію Чорної Африки».

Щоб зібрати як можна більше членських внесків, людожер Бокасса в обов'язковому порядку записав у свою політичну силу все доросле населення республіки. Але й цього йому здалося мало.

Вже 4 січня 1966 р. він ліквідував конституцію країни і фактично став диктатором. Через шість років він проголосив себе президентом довічно. Виникає закономірне питання: як з такою одіозною особистістю могли підтримувати відносини світові політики?

Але в налагодженні міжнародних відносин Бокасса був справжнім генієм. Він дуже вдало грав на протистояння соціалістичних та капіталістичних таборів, то зближуючись з КНДР, Китаєм і СРСР, то підігруючи Франції і ФРН.

Свою колишню метрополію диктатор взагалі шантажував, вимагаючи грошові вливання. Та, не бажаючи втратити свої уранові розробки в Бакуме (ЦАР), йшла на поступки. Але в кількох спробах замаху на життя диктатора в 1974-1976 роках простежується діяльність французьких спецслужб. Імператор

Людожер Бокасса захоплювався Наполеоном Бонапартом і вирішив повторити шлях сходження «маленького корсиканця» на трон. 4 грудня 1976 року він скликав надзвичайний з'їзд своєї єдиної партії, де ЦАР перейменував в Центральноафриканську імперію, а себе призначив імператором.

Рівно через рік відбулася коронація. На неї було витрачено чверть річного доходу від експорту країни. Туфлі Бокассы увійшли в Книгу Рекордів Гіннесса як найбільш дороге взуття.

У кращих ювелірних салонах світу була виготовлена корона з двома тисячами діамантів. А ще були закуплені іномарки, білі скакуни, леопардові мантію і трон у вигляді орла вагою в дві тонни.

Церемонію коронації Бокасса хотів зробити максимально схожою на зведення на престол Наполеона. На роль Жозефіни Богарне була призначена шоста за рахунком, але кохана дружина людожера Катрін Мартіна Дангиаде (тільки з нею він був повінчаний за католицьким обрядом).

Бокасса планував наслідувати Наполеону у всьому і з цією метою запросив Папу Римського Павла VI, щоб вирвати у нього, як Бонапарт у Пія VII, з рук корону і поставити її собі на голову самому. Але лідери світових держав проігнорували запрошення на коронацію. Прибув міністр у справах співробітництва Франції. Примхи шаленого імператора. Канібалізм

В якому віці став Бокасса людоїдом, до кінця не ясно. Але відомо, що свою першу подругу, студентку Доріс, він задушив, поки та спала, а потім з'їв її серце і печінка (щоб стати хоробріше, як він сам згадував) і сирої мозок (щоб стати розумним, як жінка).

У Бокассы було також збочене почуття гумору. Він законсервував м'ясо Доріс і згодом пригощав ним своїх наступних подружок. А коли ті йому набридали, вони самі ставали стравами на його кухні.

Одного разу він стратив одного з своїх міністрів і наказав своєму особистому кухареві приготувати м'ясо. Він нагодував їм кабінет уряду і повідомив про те, що вони їдять, лише під кінець обіду.

Чоловічину маніяк називав «солодкої свининою». Політичних опонентів він з'їдав в прямому сенсі цього слова, але як гурман він найбільше цінував дітей і молодих дівчат.

Гастрономічні пристрасті президента та імператора не було ні для кого таємницею. Після візиту в СРСР Бокасса привіз з собою в ЦАР кухаря, який повинен був готувати для нього страви російської кухні.

Але після того як той виявив у холодильнику частини людських тіл, він втік в радянське посольство в Бангі. Проте пізніше диктотор переконав суд у тому, що не їв людей, а зберігав їх частини як талісмани.

Жорстокості та вбивства

Незважаючи на зняття звинувачення в канібалізмі, судді було ще багато чого пред'явити людожерів Бокассе. Він розправлявся з неугодними без усяких церемоній. Політичних опонентів та незалежних журналістів катували і вбивали.

У деяких особливо витончених страти президент, а пізніше імператор приймав особисту участь. Так, у 1979 році Бокасса видав указ про обов'язкове носіння шкільної форми.

Одяг шився на єдиній текстильній фабриці, належала особисто імператору, і коштувала чималих грошей. Країна в цей час переживала глибоку кризу.

На всю «імперію» було всього з десяток лікарів і тільки один стоматолог. Більшість населення країни жило в злиднях. Тому указ імператора викликав народні хвилювання. Бокасса розпорядився жорстоко придушити їх з допомогою військ.

Він провів у в'язниці, куди звозили дітей і підлітків, два дні, в результаті чого померло 150 чоловік. Ще сто школярів і студентів від шести до 20 років були привезені у двір імператорського палацу.

Бокасса наказав своєму шоферові проїхатися вантажівкою по тілах заарештованих, а коли той відмовився, сам сів за кермо. Всі вижили під колесами імператор-садист добивав палицею. Бокасса і СРСР

Африканський царьок добре засвоїв радянську риторику про побудову світлого комуністичного майбутнього і користувався нею у своїх цілях. Він отримував фінанси не тільки від Франції, США та Німеччини, але і від протилежного блоку.

У 1970 році диктатор-людожер Бокасса відвідав з офіційним візитом СРСР. Там йому дуже сподобався Брежнєв з його численними титулами і посипаними нагородами лацканами піджака.

Бокасса прийшов в захват від «братніх поцілунків» Генсека і, повернувшись додому, облобызал вишикувалися біля трапа міністрів і радників ЦАР. У ході цього візиту людожер також з'їздив в «Артек», де був посвячений у «почесні піонери». Бокасса і релігія

У 1976 році потребував грошах довічний президент ЦАР вирішив скористатися фінансовою допомогою і нафтових магнатів Північної Африки. З цією метою він розірвав відносини з Ізраїлем і почав зближення з Муаммаром Каддафі.

У жовтні 1976 лідер Лівії відвідав ЦАР. На честь його візиту Бокасса (добровільно) і деякі його міністри (вимушено) прийняли іслам.

Але перед тим як стати імператором, людожер Бокасса знову перейшов у католицизм, очевидно, щоб мати можливість запросити на коронацію Папу Римського. Повалення

Ексцентричні витівки глави колишньої колонії вельми журили французький уряд. Але Бокасса знав, як утриматися на плаву.

Він посилав президенту розкішні подарунки, а також надав Франції права на розробку урану. Але масове вбивство школярів і небезпечне зближення ЦАР з Лівією стали останньою краплею в чаші терпіння світової громадськості.

Настрої підігріли і почастішали чутки про канібалізм імператора. Французькі журналісти провели дослідження і зрадили гласності те, що Президент Валері Жискар Д'естен отримував від людожера Бокассы розкішні подарунки, в тому числі діаманти.

Таким же чином глава ЦАР підкуповував і Держсекретаря США Генрі Кіссінджера. Розголос коштувала Жискар Д'естену президентського крісла. У листопаді 1979 року, коли Бокасса був з візитом у Лівії, французький десант висадився в Бангі і здійснив безкровний переворот, повернувши ЦАР президентське правління.

Останні роки життя

У 1990 році на екрани вийшов документальний фільм про людожера Бокассе «Ехо темної імперії» (режисер Вернер Херцог), в якому розповідається вся правда про канібала, який досяг вершин влади. Але тоді, в кінці 70-х, Жискар Д'естен зробив все для того, щоб опальний імператор міг жити в розкішному замку під Парижем.

Тим часом в ЦАР суд заочно засудив монарха до смертної кари. Але в 1986-му людожер Жан Бокасса здійснив ще одне навіженість. Він приїхав в ЦАР, сподіваючись, що народ підтримає його проти Дако.

Але людожера тут же заарештували. Почався суд, де Бокасса спростував звинувачення в канібалізмі. Його засудили у 1987 році до смертної кари, проте змінили вердикт на довічне ув'язнення. А в 1993 році він вийшов у зв'язку із загальною амністією. І помер трьома роками пізніше від інфаркту.

Людожер Бокасса: особисте життя

У африканського царя було 19 офіційних дружин. Вони народили йому 77 дітей. Його любов'ю була Катрін Дангиаде, яка стала його шостий дружиною у віці 16 років. Вона народила Бокассе сімох дітей, в тому числі і "престолонаслідника" Жана-Беделя Другого. Автор: Варка Світлана Геннадіївна 14 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам