Валдайское заледеніння - остання льодовикова епоха Східної Європи


Опубликованно 18.09.2018 11:26

Валдайское заледеніння - остання льодовикова епоха Східної Європи

Клімат Землі періодично зазнає серйозні зміни, пов'язані з чергуються масштабними похолоданнями, сопровождавшимися формуванням на континентах стійких льодовикових покривів, і потепліннями. Остання льодовикова епоха, що завершилася приблизно 11-10 тисяч років тому, для території Східно-Європейської рівнини носить назву Валдайського зледеніння. Систематика і термінологія періодичних похолодань

Найбільш тривалі етапи загальних похолодань в історії клімату нашої планети називають криоэрами, або льодовиковими ерами тривалістю до сотень мільйонів років. В даний час на Землі вже близько 65 мільйонів років триває і, мабуть, триватиме ще дуже довго (судячи з попереднім подібним етапам) кайнозойська криоэра.

Протягом ер вчені виділяють льодовикові періоди, що перемежовуються фазами відносного потепління. Періоди можуть тривати мільйони і десятки мільйонів років. Сучасний льодовиковий період – четвертинний (найменування дано у відповідності з геологічним періодом) або, як іноді кажуть, плейстоценовий (за більш дрібному геохронологическому підрозділу – епохи). Він почався приблизно 3 мільйони років тому і, судячи з усього, ще далекий від завершення.

У свою чергу, льодовикові періоди складаються з більш короткочасних – кілька десятків тисяч років – льодовикових епох, або зледенінь (іноді використовується термін «гляциал»). Теплі проміжки між ними іменують межледниковьями, або интергляциалами. Ми зараз живемо саме під час такої межледниковой епохи, яка змінила на Руській рівнині Валдайское заледеніння. Зледеніння при наявності безсумнівних спільних рис характеризуються регіональними особливостями, тому отримують назви з тієї чи іншої місцевості.

Всередині епох розрізняють стадії (стадиалы) і интерстадиалы, протягом яких клімат відчуває самі короткочасні коливання – пессимумы (похолодання) і оптимуми. Теперішній час характеризується кліматичним оптимумом субатлантического интерстадиала. Вік Валдайського зледеніння і його фази

За хронологічним рамкам та умов поділу на стадії цей льодовик дещо відрізняється від Вюрмського (Альпи), Віслинської (Середня Європа), Вісконсинського (Північна Америка) та інших відповідних йому покривних зледенінь. На Східно-Європейській рівнині початок епохи, яка змінила Микулинське інтергляціалі, відносять до часу близько 80 тисяч років тому. Слід зазначити, що встановлення чітких часових меж представляє серйозні труднощі – як правило, вони розмиті, – тому хронологічні межі етапів істотно коливаються.

Більшість дослідників розрізняють дві стадії Валдайського зледеніння: це Калінінська з максимумом льодів приблизно 70 тисяч років тому і Осташківська (близько 20 тисяч років тому). Розділяє їх Брянський интерстадиал – потепління, що тривало приблизно з 45-35 до 32-24 тисяч років тому. Деякі вчені, однак, пропонують більш дрібне членування епохи – до семи стадій. Що стосується відступу льодовика, то воно відбулося за період від 12,5 до 10 тисяч років тому.

Географія льодовика і кліматичні умови

Центром останнього зледеніння в Європі була Фенноскандия (включає території Скандинавії, Ботнічної затоки, Фінляндії і Карелії з Кольським півостровом). Звідси льодовик періодично розростався на південь, в тому числі і на Російську рівнину. Він був менш масштабним за охопленням, ніж попереднє Московське заледеніння. Межа Валдайського льодового щита проходила у північно-східному напрямку і в максимумі не досягала Смоленська, Москви, Костроми. Потім на території Архангельської області межа круто повертала на північ до Білого і Баренцеву морів.

У центрі зледеніння потужність Скандинавського льодового щита досягала 3 км, що дорівнює товщині криги в Антарктиді. Льодовик Східно-Європейської рівнини мав потужність 1-2 км. Цікаво, що при значно меншій розвиненості льодового покриву Валдайское заледеніння характеризувалося суворими кліматичними умовами. Середньорічні температури під час останнього льодовикового максимуму – Осташковського – лише ненабагато перевищували температури епохи дуже потужного Московського зледеніння (-6 °C) і були на 6-7 °С нижче сучасних.

Наслідки зледеніння

Повсюдно поширені на Руській рівнині сліди Валдайського зледеніння свідчать про сильний вплив, який вона справила на ландшафт. Льодовик стер багато нерівності, залишені Московським заледенінням, і сформував при своєму відступі, коли маси льоду вытаивало величезна кількість піску, уламків та інших включень, відклади потужністю до 100 метрів.

Льодовий покрив просувався не суцільною масою, а диференційованими потоками, по бортах яких утворилися накопичення уламкового матеріалу – крайові морени. Такими є, зокрема, деякі гряди у складі нинішньої Валдайській височині. Взагалі, для всієї рівнини характерна горбисто-моренна поверхню, наприклад, велика кількість друмлинов – невисоких витягнутих пагорбів.

Дуже наочні сліди зледеніння – це озера, що утворилися в улоговинах, выпаханных льодовиком (Ладозьке, Онезьке, Ільмень, Чудське та інші). Річкова мережа регіону також придбала сучасний вигляд в результаті впливу льодового щита.

Валдайское заледеніння змінило не тільки ландшафт, але і склад флори і фауни Російської рівнини, вплинуло на ареал розселення древнього людини – словом, мало для даного регіону важливі та багатогранні наслідки. Автор: Вінера Андрєєва 9 Липня, 2018


banner14

Категория: Студентам