Як пояснити дитині множення: пояснення, поняття принципів множення, ігровий варіант навчання, пошук закономірностей і легкі запам'ятовування у вигляді рими
Опубликованно 19.09.2018 04:16
Коли дитина йде в школу, більшість батьків думає, що вчителі з легкістю навчать їх чадо все, що потрібно: будь то множення, правопис або іноземні мови. Однак, як показує практика, це далеко не так. Діти ще в самому першому класі стикаються з такою проблемою, як нерозуміння програми, і це абсолютно природне явище. В основному труднощі в початковій школі виникають з математикою, зокрема, з множенням і/або поділом.
Звичайно, у навчальній програмі цього важливого розділу в точних науках відводиться досить багато часу, але часом і його буває недостатньо. У такому разі батькам доводиться брати справу в свої руки і вчити дитину всьому самостійно вже вдома, щоб їх чадо мала можливість справлятися з більш складними завданнями. Причини нерозуміння
Щоб вирішити проблему, в першу чергу потрібно розібратися в причині і усунути її.
У більшості випадків труднощі виникають із-за банальної неуважності дитини. Дітям у такому юному віці важко концентруватися на чомусь одному більш десяти хвилин, тому вони часто відволікаються на різні дрібниці.
Також часто буває таке, що дитина соромиться перепитувати у вчителя, боячись здатися дурнішого, ніж він є насправді, в очах педагога або своїх однолітків. У такому випадку варто поговорити з ним і дати зрозуміти, що уточнення деяких деталей, незрозумілих йому після пояснення матеріалу, немає нічого ганебного і ніхто його за це лаяти не буде. Навпаки, найчастіше вчителі заохочують таку поведінку.
Навчання дитини залежить від його природних даних, закладених генами, його посидючості і готовність вчитися. Багатьом дітям не даються точні науки, так як від народження у них більш виражена схильність до природничих і гуманітарних. Але, на жаль, в школі немає можливості вибору предметів для вивчення, тому рано чи пізно пояснити своєму чаду математику доведеться.
Отже, після з'ясування причини виникає наступне питання: "Як пояснити дитині множення самостійно?" Підготовка
Для початку необхідно зробити роздруківку таблиці множення Піфагора або ж власноруч намалювати її. Обов'язково саме таку, адже звичайними прикладами не вдасться пояснити дитині сам принцип. Таблиця Піфагора виглядає так, як показано на картинці:
Пояснення
Нехай юний учень самостійно спробує знайти закономірність. Рекомендується постаратися не думати про те, як пояснити дитині множення, а розслабитися і перетворити це заняття в захоплюючу гру.
Приступаючи до вивчення цього розділу математики, діти давно знайомі з найпростішими діями, такими як додавання і віднімання. Пояснюючи дитині, як же працює множення, потрібно користуватися самим легким прикладом. Слід розібратися, що фраза "помножити число на п'ять число три" або ж "п'ятьма три" означає те ж саме, що і "п'ять плюс п'ять, плюс п'ять". Також необхідно записати у вигляді цифр, щоб дитина могла це візуалізувати:
5 ? 3 = 5 + 5 + 5.
Якщо школяр запитає, навіщо ускладнювати і придумувати щось нове, адже можна користуватися тільки складанням, слід пояснити йому, що в математиці існують і великі числа, складати які буде довго і ненадійно. Множення - найкоротший шлях для таких ситуацій.
У разі, якщо дитина не розуміє принцип роботи таблиці, потрібно показати йому, що числа, розташовані горизонтально, множаться на числа, розташовані вертикально, а там, де вони перетинаються потрібний відповідь. Головне - не збитися і по неуважності не помилитися, подивившись в сусідню клітинку.
Не варто чинити тиск на дитину
Коли виникає питання про те, як легко пояснити дитині таблицю множення, відповідь одна - ніяк. Тут потрібно багато часу і терпіння, адже для школяра це все в новинку.
Не варто очікувати, що на наступний день після того, як батьки дізналися, як пояснити дитині множення, він відразу ж навчиться знаходити в голові твори будь-яких чисел.
Слід вчити потихеньку, спочатку розбирати множення на одне число, потім на інше. Наприклад, в перший день краще зайнятися питанням: "Як пояснити дитині таблицю множення на два?"
Тут все дуже легко. Потрібно дати зрозуміти, що число треба подвоїти, тобто скласти його з самим собою. Настійно рекомендується як промовляти вирази вголос, так і записувати їх у вигляді числових значень. Наприклад:
Шість помножити на два (шістьма два) означає стільки ж, скільки і шість плюс шість:
6 ? 2 = 6 + 6.
Так само треба чинити і з іншими числами. Найлегше вирішити, як пояснити таблицю множення на таке число, як дев'ять. Існує давня виверт. Для цього знадобляться лише пальці на обох руках. Наприклад, необхідно помножити на дев'ять три. Для вирішення цього виразу потрібно просто загнути третій палець, і подивитися, скільки залишилося перед ним, а скільки після.
При множенні на три до загнутого пальця їх буде два, а після - сім. Перше число означає десятки, а друге одиниці. Отже, відповіддю буде двадцять сім. Після цього слід перевірити даний спосіб на більш складних виразах, наприклад скільки буде дев'ять помножити на вісім (дев'ятьма вісім)? Від перестановки множників добуток не змінюється
Один з ключових моментів у питанні про те, як пояснити дитині множення - не забути розповісти йому про дане відоме всім правило. Тоді учню стане гранично ясно, що зовсім не обов'язково вивчати всю таблицю, достатньо буде лише її половина. Слід, як і в попередніх випадках, не забути проговорити дане правило усно і записати його в числовій формі. Наприклад:
П'ять помножити на вісім (п'ятьма вісім) - те ж саме, що і вісім помножити на п'ять (вісьмома п'ять);
5 ? 8 = 8 ? 5. Повторення
Як вже було сказано вище, на питання про те, як правильно пояснити дитині таблицю множення, відповідь - час і терпіння. Слід повторювати вивчений матеріал з дня на день, по можливості в ігровій формі.
Не можна тиснути на дитину, кричати на нього й лаяти, якщо він чогось не розуміє. Краще спокійно сісти і ще раз усе йому терпляче пояснити. Ігри
Існує безліч ігор, здатних допомогти дитині краще зрозуміти принципи множення і показати його в дії на наочному прикладі. Педагоги, складові ці ігри, не з чуток знають, як правильно пояснити дитині множення, тому цей спосіб один з найбільш легких і надійних: Наприклад, перевіряється знання таблиці множення на чотири. Батько пише: 16, 24, 26, 28, 32, 36. Дитина повинна сказати, на яке число, таблиця множення, яке в списку зайве і яких не вистачає (12, 20 і так далі). Батько вирізає з паперу продукти і пише на них приклади. Дитині необхідно розподілити їх так, щоб відповіді йшли від меншого до більшого, і тоді він дізнається, в якому порядку слід класти інгредієнти в салат, суп або інші страви (на розсуд батьків). Вирізаються картки розміром три на чотири сантиметри, зверху пишуться вирази, знизу - відповіді. Дитині потрібно підставити, наприклад, листочок з вірною відповіддю на нього, і так до кінця гри за принципами справжнього доміно.
Вірші
Так само для легкого запам'ятовування існує такий варіант, як вірші - рими заучиваются набагато простіше цифр. Наприклад, діти добре запам'ятовують строфи, написані Андрієм Усачовим:
2x3
Сів півень до зорі На високу жердину: - Кукареку! Двічі три, Двічі три — шість!
2х4
В пиріг вп'ялася пара вилок: Два на чотири — вісім дірок.
2x5
Двох слонів вирішили зважити: Двічі п'ять — отримаємо десять. Тобто важить кожен слон Приблизно п'ять тонн.
2x6
Зустрівся з раком краб: Двічі шість — дванадцять лап.
2x7
Двічі сім мишей - Чотирнадцять вух!
2x8
Восьминоги йшли купатися: Двічі вісім ніг — шістнадцять.
2x9
Ви бачили таке диво? Два горби на спині у верблюда. Стали дев'ять верблюдів вважатися: Двічі дев'ять горбів — вісімнадцять.
3x3
Каву пили дві комашки І розбили по три чашки. Що розбите, то не склеїти... тричі три — виходить дев'ять.
3x4
Цілий день твердить в квартирі какаду що Говорить: - Трри помножити на четырре, Трри помножити на четырре... Дванадцять місяців в році.
3x5
Школяр став писати в зошит: Скільки буде тричі п'ять»?.. Був він страшенно акуратний: Тричі п'ять — п'ятнадцять плям!
3x6
Став Хома оладки є: Вісімнадцять — тричі шість.
3x7
Тричі сім — двадцять один: На носі гарячий млинець.
3x8
Миші прогризли діри в сирі: Тричі вісім — двадцять чотири.
3x9
Тричі дев'ять — двадцять сім. Це потрібно пам'ятати всім.
4x4
Чотири милих свинки танцювали без чобіт: Чотири рази чотири — шістнадцять голих ніг.
4x5
Чотири вчених мавпи Ногами гортали книжки... На кожній нозі — п'ять пальців: Чотири рази п'ять — двадцять.
4x6
Йшла на парад Картопля в мундирі: Чотири рази шість — двадцять чотири!
4x7
Курчат рахують під осінь: Чотири рази сім — двадцять вісім!
4x9
У Баби Яги зламалася ступа: «Чотири рази вісім» — тридцять два зуба! - Беж жубов їй нічим є: - Чотири рази дев'ять — «тридцять шешть»!
5x5
Вийшли зайці погуляти: П'ятьма п'ять — двадцять п'ять.
5x6
Забігла в ліс лисиця: П'ятьма шість — виходить тридцять.
5x7
П'ять ведмедів з барлоги Йшли по лісі без дороги - За сім верст киселю сьорбати: П'ятьма сім — тридцять п'ять!
5x8
Влізти сороконожке Важко на пагорб: Стомилися ніжки - П'ятьма вісім — сорок.
5x9
Встали гармати на пагорб: П'ятьма вісім — вийшло сорок.
Гармати почали стріляти: П'ятьма дев'ять — сорок п'ять.
5x9
Якщо лаптем щі сьорбати: П'ятьма дев'ять — сорок п'ять... Буде цей лапоть Всім на штани капати!
6x6
Шість бабусь пряли вовну: Шістьма шість — тридцять шість.
6x7
Шість мереж по шість йоржів - Це теж тридцять шість. А потрапила в мережу плотва: Шістьма сім — сорок два.
6x8
Бегемоти булок просять: Шістьма вісім — сорок вісім...
6x9
Нам не шкода булок. Відкрийте Рот ширше: Шістьма дев'ять буде - П'ятдесят чотири.
7x7
Дурнів не жнуть, не сіють, Самі народжуються: Сім'ю сім — сорок дев'ять... Нехай не ображаються!
7 x 8
Раз олень запитав у лося: - Скільки буде сім'ю вісім? - Лось не став підручник лізти: - П'ятдесят, звичайно, шість!
7x9
У семи матрьошок Вся сім'я всередині: Сім'ю дев'ять крихт - Шістдесят три.
8x8
Пилососить носом Слон килими в квартирі: Вісім на вісім - Шістдесят чотири.
8x9
Вісім ведмедів рубали дрова. Вісьмома дев'ять — сімдесят два
9x9
Свинка свиненка вирішила перевірити: - Скільки вийде «дев'ять на дев'ять»? - Вісімдесят — хрю — один! - Так відповів юний свин. Розподіл
Не менш складним заняттям буде зрозуміти, як пояснити дитині з ділення множенням.
Тут працюють такі ж правила, як і при навчанні попереднього дії: терпіння, час, постійні повторення та ігри, які допомагають у легкій ненав'язливій формі дитині зрозуміти, що з себе представляє такий процес в математиці, як поділ.
Як і в попередньому випадку, слід почати з основ і пояснити принципи. Поділ - зворотний процес множення. Припустимо, є така задача:
28:7
Після того, як дитина зрозуміє, що відповідь тут буде чотири, так як 7 x 4 = 28, можна переходити до наступного прикладу. Так само слід це проговорювати:
"Двадцять вісім поділити на сім дорівнює чотири, так як добуток цих чисел буде одно подільного".
Обов'язково треба пояснити, що таке ділене, дільник і приватне, щоб надалі не виникло плутанини.
Коли дитина навчиться множити і ділити, його відносини з математикою помітно покращаться і в майбутньому вона вже не буде боятися братися за більш складні завдання. Головне для батьків - бути поруч протягом усього навчання і підтримувати, а там, де юний учень не може впоратися самостійно, терпляче наставляти і підказувати. Автор: Поліна Кримська 3 Серпня, 2018
Категория: Студентам