Медична біотехнологія: опис, цілі і завдання, приклади
Опубликованно 21.09.2018 15:26
Медична біотехнологія – це нове слово, сучасний етап розвитку людства. Небачені раніше розробки дозволяють піднімати людину на наступну ступінь соціальної еволюції. Адже вони дозволяють кардинальним чином змінювати вектор розвитку. Щоб не обмежуватися загальними фразами, оповідання статті буде вестися на підставі даних, наданих РНПЦ трансфузіології та медичних біотехнологій в Мінську. Вступна інформація
Людство переживає епоху розквіту. В профілактичній і клінічній медицині спостерігається експонентний прогрес, так само як і у фармацевтичній промисловості. Цьому сприяють видатні досягнення в біотехнології, а також ряді інших областей науки і техніки. Те, що ще вчора здавалося фантастикою, сьогодні поступово входить у наше життя. Інновації інформаційних, генних та інших технологій володіють можливістю забезпечити перемогу в боротьбі з безліччю хвороб. Яким чином? Наприклад, внесення корективів в геном людини дозволяє збільшити тривалість життя. Відновлення або заміна застарілих органів завдяки регенеративній медицині також позитивно позначиться на кожному, хто пройшов це лікування. Вагітність поза стінок утроби? Поправимо. Обстежити і дистанційно консультувати пацієнтів? Цілком реально.
Про використовувані препарати
Найбільшого прогресу вдалося досягти в фармацевтиці. До її досягнень слід віднести такі препарати: Напівсинтетичні/природні антибіотики, які можуть пригнічувати ріст живих клітин. Як приклад можна привести інгібітори біосинтезу клітини, РНК (на рівні полімеру, метаболізму фолієвої кислоти, ДНК-матриці), порушники молекулярної організації. Стероїдні гормони. Вони мають протираковими, анаболічними, контрацептивними і протизапальними властивостями. Моно - і комплексні ліки, в якості основи яких використовуються амінокислоти. Як приклад можна привести гліцин, глутамін, метіонін, раверон, румалон, тимоген, церебролізин, цистеїн, эмбриобласт. Водо - та жиророзчинні вітаміни, що володіють високою біологічною цінністю і службовці активними каталізаторами метаболічних процесів в організмі. В якості прикладу можна навести групи Б, а також С, А, Е, К. Пробіотики, що оптимізують мікробіологічний статус. До них відносяться лактобацили, біфідо - та молочнокислі бактерії, ентерококи (деякі штами). Лейкоцитарний і рекомбінантний інтерферон, що підходить для лікування вірусних гепатитів і тому подібних проблем. Ферменти, які беруть участь у біохімічних реакціях в живих організмах. В якості прикладу можна згадати трансферази, ліази, изомеразы, гідролази, лігази. Вакцини, що дозволяють підсилити захисні функції імунної системи по відношенню до патогенних вірусів і деструктивним організмам. Можуть виходити навіть з використанням технології рекомбінантної ДНК. Боротьба зі старінням
Говорячи про те, що собою являє медична біотехнологія, не можна обійти увагою її винятковий внесок у протидію процесу старіння. Це можливо завдяки відкриттям в молекулярній біології, розшифровці генома людини і розгадки структури ДНК, а також ряду інших успіхів. Їх широке практичне застосування близько до втілення. Генодиагностика і генотерапія в найближчі десятиліття міцно увійдуть в наше життя. Вони дозволять якісно покращити медичне обслуговування і вже на ембріональній стадії виявляти і усувати в щадному режимі зачатки певних захворювань (онкологічних, генетичних, інфекційних). Що собою являє нанобіотехнологія?
Це напрямок заслуговує особливої уваги у контексті розглянутої проблематики. Практично будь-медичний центр біотехнології зацікавлений у відмінних результатах. І як це часто буває, їх можна отримати на стику різних напрямів роботи. Таким об'єднанням і став синтез біо - і нанотехнології. Наприклад, адресна доставка лікарських засобів з допомогою нанокапсул. Чим не варіант? Проведення хірургічних операцій з використанням високоточних інструментів, виготовлення біореакторів для вирощування стовбурових клітин, створення зондовых мікроскопів і биосенсеров, фільтрація рідин організму від шкідливих речовин завдяки мембран з нанопорами, антибактеріальні перев'язувальні матеріали з просоченням з речовини, що дозволяє миттєво зупинити кровотечу – все це далеко не межа. Про дискусійних аспектах
Слід зазначити, що РНПЦ трансфузіології та медичних біотехнологій функціонує не без проблем. Адже діяльність передбачає роботу з низкою дискусійних питань. Якщо перераховувати їх всі, то вийде істотний за своїм розміром список. Тому більш доцільно просто виділити найбільш важливі моменти: Недостатня вивченість наслідків при генетичному маніпулюванні. Складності у визначенні меж допустимого антропогенного втручання в йдуть біологічні процеси. Морально-етичні неоднозначності здійснюваної діяльності з позиції людської гідності та самосприйняття.
Якщо медична біотехнологія зможе дати успішні і задовольняють відповіді на ці питання і виклики, то в такому випадку будуть існувати всі передумови для їх безпечного використання. І тоді всі зможуть усвідомити, наскільки масштабний і самостійний крок у бік керованої еволюції був зроблений. Підготовка фахівців
У наш вік машин і роботів людство навчилося важкий і монотонна праця доручати своїм несвідомим помічникам. Але, на жаль, сфери досліджень і наукових розробок занадто складні, щоб передати їх механічним і електронним пристроям. І тут, як ніде, актуальним твердження, що кадри вирішують все. Тому була введена окрема спеціальність – медична біотехнологія. При навчанні необхідно вивчати ферментацію, культивування мікроорганізмів, окремих тварин і рослинних клітин, а також генну інженерію. Так, якщо говорити про останню, то тут необхідно згадати про діагностики та ідентифікації дрібних форм життя. Додатково вона працює над клонуванням і секвенированием генів, а також їх хімічним аналізом. Як працює центр трансфузіології та медичних біотехнологій?
Припустимо, перед дослідниками стоїть певна завдання. В такому разі стає актуальним питання про те, як її виконувати і досягати поставлені цілі. Залежно від робочого фактора виділяють фізичні і хімічні методи, а за характером впливів – не/виборчі (у першому випадку це дезінфекція та стерилізація, у другому – хіміотерапевтичні).
Давайте розглянемо, що собою представляє перший варіант. Під фізичними методами розуміють такі: Термічна обробка. Це проколювання, пастеризація, кип'ятіння, автоклавування. Опромінення (гама-, рентгенівське, ультрафіолетове, мікрохвильове). Фільтрування (пропуск субстанції через певні заслони і матеріали, що володіють, наприклад, порами в 200 нанометрів).
Серед хімічних методів розрізняють: Неспецифічного дії. Використовуються для обробки приміщень і як антисептики. Для прикладу можна привести йод, хлор, альдегіди, спирти, солі важких металів, луги і кислоти, катіонні детергенти, окислювачі, феноли. Виборчі препарати. До таких належать засоби, що пригнічують певний аспект життєдіяльності. В першу чергу слід згадати про антибіотики, а також хіміотерапевтичні препарати.
Медичні і екологічні біотехнології передбачають широке використання різного інструментарію. Тому без детальної характеристики загальних положень їх роботи та застосування не обійтись. І в якості об'єкта розгляду виступлять антибіотики. Як ведеться робота?
Припустимо, у нас є кластер медичного/екологічного приладобудування та біотехнологій. До наших послуг кілька тисяч речовин, класифікованих як антибіотики. Але в реальності в якості основи для препаратів використовується значно менша їх кількість. Це обумовлено існуючими вимогами, що обмежують застосування: Повинні бути ефективні в низьких концентраціях. Необхідно забезпечити стабільність в організмі і різних умов зберігання. Повинна спостерігатися низька токсичність (або взагалі відсутня). Необхідною умовою є наявність вираженого бактерицидної та/або бактеріостатичної ефекту. Не повинні спостерігатися виражені побічні ефекти. Відсутній імунодепресивну дію.
Якщо з цим проблем немає, лабораторії і інститути медичних біотехнологій переходять до наступного етапу, який полягає в тому, що антибіотики поділяються за своїм походженням, спрямованості, спектром і механізмом дії. Приклад класифікації
Залежно від спектра дії виділяють антибіотики: Протипухлинні. В якості прикладу можна навести "Рифампіцин". Протитуберкульозні. Як приклад можна навести "Канимицин" і "Стрептоміцин". Протигрибкові. Це "Ністатин", "Амфотеррицин", "Нізорал", "Леварін". Антибіотики широкого спектру дії. Це "Стрептоміцин" і "Неоміцин". Препарати, що діють на грамположительную мікрофлору. До таких відноситься "Пеніцилін" і "Еритроміцин". Препарати, що діють на грамотрицательную мікрофлору. Найбільш відомим представником є "Поліміксин". А що з іншими розробками?
Напрямки медичної біотехнології настільки численні і різноманітні, що пробувати виробити універсальний рецепт для них всіх не надається можливим. Приміром, підходи, застосовувані до антибіотиків, малопридатні в генній інженерії. Це стосується не тільки дослідженню, але й до відтворення та вдосконалення напрацювань. Наприклад, медична біотехнологія антибіотиків вже непогано вивчена. І у нас зараз є безліч препаратів, що дозволяють боротися з найстрашнішими хворобами. Але ось виправлення генетичних проблем – на жаль, це поки що слабо піддається. Ще один приклад діяльності
Дуже перспективним напрямком роботи зараз вважається генна інженерія. Тільки подумайте – потенційно з її допомогою можна подолати безліч хвороб і негативних станів людського здоров'я. Синдром Дауна, схильність до проблем серцевої системи і безліч інших неприємностей можуть бути вирішені завдяки генної терапії або будуть мінімізовані. Не потрібно буде чекати, поки серед поколінь людей виробиться імунітет (що супроводжується численними смертями). Достатньо буде пройти щось на кшталт серії уколів – і у людини буде вирішена проблема, а також з'явиться імунітет. Висновок
Технології у сфері медицини відкривають перед нами широкі можливості. Сьогодні людство, як ніколи, близька до того, щоб рішучим чином позбавитися від переслідуючих тисячоліттями хвороб і фізичних вад. Як це ні парадоксально, але наш рух до цієї мети не є настільки швидким, як нам би цього хотілося. Чому? Тут можна згадати комерційну спрямованість діяльності дослідних установ, існуючі законодавчі обмеження і неправильне використання наявних технологій. Як приклад останньої ситуації можна навести використання антибіотиків. Ці препарати досить широко поширені і часто відпускаються без рецептів. У багатьох відсталих країнах їх використання і продаж взагалі слабо регламентуються або не обмежуються зовсім. Тому антибіотики часто використовуються без припису лікаря і в неправильній дозуванні (дуже маленькою або з порушенням часових обмежень). А це все сприяє тому, що у мікроорганізмів виробляється стійкість, і медичні препарати втрачають свої властивості. Автор: Чоловік 31 Липня, 2018
Категория: Студентам