Як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції? Єдність і відмінні особливості


Опубликованно 22.09.2018 17:54

Як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції? Єдність і відмінні особливості

Людський організм перебуває в постійній взаємодії з навколишнім середовищем. У такому ж взаємодії знаходяться і процеси всередині нього. Регулювання всіх процесів в організмі, функціонування клітин, тканин і органів контролюється нервовою і гуморальною механізмами регуляції. Навіщо людині потрібні ці механізми?

Перш ніж розібратися, як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції між собою, необхідно зрозуміти, а навіщо вони взагалі потрібні людині. Невже організм не може впоратися без них?

Людина знаходиться в постійній взаємодії з мінливими факторами навколишнього середовища. І для нормальної життєдіяльності йому необхідно пристосовуватися до них. Наприклад, при зниженні температури повітря судини на периферії звужуються, щоб зменшити віддачу тепла через шкіру. Внаслідок цього запобігається переохолодження організму, встановлюється рівновага між продукцією і віддачею тепла.

Або, наприклад, при вживанні їжі і подразненні смакових рецепторів мовою підвищується слиновиділення і виробляється шлунковий сік. Завдяки цьому можливо перетравлення їжі, що в свою чергу необхідно для забезпечення внутрішніх органів поживними речовинами. І за таким же принципом регулюється функція всіх внутрішніх органів. Тому нервова і гуморальна регуляції вкрай важливі для людського організму. Особливості нервової регуляції

Щоб зрозуміти, як нервова і гуморальна регуляція взаємодіють між собою, потрібно знати основні особливості кожної з них.

Нервова регуляція здійснюється за рахунок органів нервової системи: головного і спинного мозку, периферичних нервів. Цей механізм здійснюється рефлекторно: Відбувається подразнення закінчення довгого відростка (аксона) нервової клітини - рецептора. Далі збудження по чутливому аксону йде в центральну нервову систему (головний або спинний мозок). Після обробки в центральній нервовій системі імпульс доходить по руховому нервовому волокну до робочого органу, який здійснює свою функцію.

Цей механізм називається рефлексом, а ланцюг, по якій проходить імпульс, - рефлекторної дугою. Здійснення рефлекторної діяльності не контролюється свідомістю. Всі рефлекси можна поділити на безумовні, або природжені та умовні, тобто вироблені протягом життя. Особливості гуморальної регуляції

Ви правильно охарактеризуєте дію нервової і гуморальної регуляції, знаючи особливості останньої.

Гуморальна регуляція здійснюється за допомогою рідких середовищ організму (крові, спинномозкової рідини, лімфи та інше) за допомогою спеціальних хімічних речовин. Ці речовини можуть надходити із зовнішнього середовища (вітаміни), так і вироблятися в самому організмі (гормони). Характерно те, що кожний гормон регулює строго відведений для нього процес і взаємодіє тільки з конкретним типом рецепторів. Органи, функцію яких регулює гормон, називають "органами-мішенями".

Основні відмінності двох механізмів регуляції

Але більш повно ви охарактеризуєте дію нервової і гуморальної регуляції, лише виділивши ряд відмінностей між цими двома механізмами: По-перше, нервова система поширює свій імпульс по конкретних нервах до певного органу. Саме на функціонування цього органу вона і робить вплив. У той час як дія гуморальної регуляції генерализовано, гормони розносяться по всьому організму. По-друге, регулювання через нервову систему включається в роботу швидше, ніж через гормони, але гормональна, в свою чергу, діє довше.

Крім того, є відмінності і в діагностиці стану цих механізмів. У деяких ситуаціях, щоб зрозуміти, як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції, проводиться діагностика функціонування кожної з цих систем. Характерно те, що діагностика стану нервової регуляції, що здійснюється за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ), найчастіше поширена, ніж аналіз крові для визначення рівня гормонів.

Це пов'язано з тим, що ЕЕГ абсолютно безпечна і безболісна, і емоції пацієнта не впливають на результат. А ось при аналізі крові у багатьох пацієнтів з'являється страх перед уколом, що викликає підвищення концентрації в крові гормонів стресу і в підсумку спотворює результат. Нервова і гуморальна регуляція: таблиця

Розглянемо наочно основні відмінності. Нервова регуляція Гуморальна регуляція Регулює функцію органів допомогою центральної нервової системи Регулює функцію органів допомогою гормонів, вітамінів, концентрації кисню і вуглекислого газу та інших хімічних речовин Швидко реагує на зміни зовнішнього середовища Повільно реагує на зміни зовнішнього середовища Її дія швидко минає Діє довго Сигнал передається через нервовий імпульс Сигнал передається через гормон Характерна як хімічна передача сигналу (через синапси, тобто з'єднання між нейронами), так і електрична (по нервових волокнах) Тільки хімічна передача сигналу (через рідини організму) Як правило, відповідь чітко адресований в конкретний орган Характерний генералізований відповідь (через весь організм) Нервовий сигнал поширюється через рефлекторну дугу Гормон поширюється через кров

У цій таблиці подані основні відмінності при порівнянні нервової і гуморальної регуляції, що повинно спростити розуміння цих двох процесів. Приклад взаємодії

Незважаючи на великий спектр відмінностей між двома описаними механізмами, вони не працюють ізольовано один від одного. Нервовий механізм постійно чинить вплив на гуморальний, і навпаки. Щоб краще зрозуміти, як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції, наведемо приклад.

У головному мозку є дві структури: гіпоталамус і гіпофіз. Кожна з них складається з нервових клітин і при цьому виробляє ряд гормонів. Між гіпоталамусом і гіпофізом є прямий зв'язок. Гіпоталамус за допомогою нервових імпульсів, і нейрогормонов, змінює функцію гіпофіза, змушуючи його синтезувати біологічно активні речовини. А гіпофіз, у свою чергу, за механізмом зворотного зв'язку змінює функцію гіпоталамуса. Інформація про те, що гіпофіз синтезував необхідні гормони, надходить у гіпоталамус і пригнічує його функцію.

Сподіваємося, цей приклад допоміг краще зрозуміти, як взаємодіють нервова і гуморальна регуляції, адже ці два механізму є основою життєдіяльності людини. Автор: Олександра Гоптарь 21 Липня 2018


banner14

Категория: Студентам