Поняття того, що таке співзвучні слова


Опубликованно 25.09.2018 00:52

Поняття того, що таке співзвучні слова

Культура мовлення передбачає вміння правильно і точно передавати свої думки. Це здатність знайти найбільш чітке і підходяще засіб вираження. А вибір слова безпосередньо залежить від його значення. Розуміння значення слів гарантує, що думка буде виражена вірно, точно і буде зрозуміла слухачем. Але дуже часто можна потрапити в таку пастку як «співзвучні слова». Що це означає?

Що таке співзвучні слова? Відповідь проста. Це те явище, яке зустрічається в мові і в нашому повсякденному житті дуже часто. Адже кожному хоч раз доводилося перепитувати, не розчувши слово. Адресат або ж адресант? Вдих або видих? Схід або всход? А якщо вимовити ці слова швидко (адже в неформальному спілкуванні дуже часто говорять швидко і не дуже виразно вимовляють звуки), то й зовсім важко їх розрізнити. А з-за їх схожості можна помилково вирішити, що такі слова мають однакове значення. Так що таке співзвучні слова? Їх наукова назва - «паронимы». Визначення

Згідно з визначенням, поданим у тлумачному словнику Ожегова, «співзвучний» - це «має відповідність, близьку схожість». З цього визначення плавно випливає поняття «паронім».

Паронимы – це слова, які схожі за звучанням, але відрізняються своїм лексичним значенням.

Така подібність у звучанні часто призводить до того, що одне слово помилково використовують замість іншого. Це може бути свідченням некомпетентності мовця або його не дуже точним знанням термінології. Відмінною рисою паронімів є те, що вони не взаємозамінні. Різниця в значеннях паронімів звичайно настільки значна, що замінити одне слово іншим без порушення змісту неможлива. Не можна одне слово з паронимической пари використовувати замість іншого. Це призводить до підміни понять, а текст втрачає всякий свій сенс.

Наша мова багата, тому і співзвучних слів у російській мові досить багато. Так, у словнику О. В. Вишнякова приблизно 1000 паронимических пар, а сенс кожного слова та випадки його вживання пояснюються. Тому тим, кому цікаво на прикладах розібратися з тим, що таке співзвучні слова, і з'ясувати складні випадки вживання слів, буде корисно додатково звернутися до довідкової літератури. Класифікацію паронімів за способом словотворення

Поділяючи паронимы за способом утворення, спочатку потрібно згадати що відрізняються префіксами. Це слова з одним коренем, які мають схожі за звучанням префікси (по-іншому префікс називають префіксом). І саме за рахунок різних префіксів слова набувають різне значення. Приклад: надати уявити.

Суффиксальные паронимы - це співзвучні слова, які утворені за допомогою суфіксів. Це одна з найбільших груп, яка складається переважно з прикметників. Приклад: винахідливий - винахідницький.

І, нарешті, кореневі паронимы - група з найменшим числом паронимических пар, що складається переважно з іменників. Слова цієї групи мають різні, але схожі за звучанням коріння. Приклад: воскресати - воскрешати. Види лексичних паронімів

За видами паронимы поділяються так: Повні паронимы. Це слова з однаковим коренем, з наголосом, що припадають на однакові склади. Він відносяться до одного логіко-граматичною ряду, проте мають різні значення. Неповні паронимы. Це слова з однаковим коренем, у яких різне, але дуже близьке значення. Приклад: іронічний - іронічний. Часткові паронимы. Це однокореневі слова з наголосом, падаючим на різні склади, але які мають загальну понятійно-логічну співвіднесеність. Приклад: дощовий - дощовий.

Розібравшись з класифікацією, можна краще зрозуміти, що таке співзвучні слова, і намагатися уникати лексичних помилок, пов'язаних з їх вживанням у мовленні. Автор: Юлія Башмачнікова 30 Серпня 2018


banner14

Категория: Студентам