Псилофіти - це перші підкорювачі суші древньої Землі


Опубликованно 26.09.2018 02:46

Псилофіти - це перші підкорювачі суші древньої Землі

Псилофіти – це одні з перших мешканців суші на поверхні древньої Землі. Поряд з мохами і лишайниками, вони змогли пристосуватися до життя поза морів і водойм. Від них почалося еволюційний розвиток усіх інших «сухопутних» рослин. Завдяки тому що скам'яніння риниофитов відбувалося при сприятливих умовах, у вчених є можливість для детального вивчення флори нашої планети, яка існувала понад 400 млн років тому. Перші рослини – псилофіти

Псилофіти – застаріла назва риниофитов, найбільш древнього і самого примітивного відділу вищих рослин. Назва даної групи представників рослинного світу походить від грецького слова psilos, що означає «голий» або «лисий». Їх поява відноситься до девонскому періоду геологічної історії Землі (419-358 млн. років тому). Приблизно в цей же час виникли мохи і гриби.

Схожість псилофітів з водоростями говорить про їх еволюційному спорідненість. Зникаючі ділянки морів та інших водойм змушували водяні рослини пристосовуватися до життя на суші. Коли наставала посуха або йшла вода, ті водорості, у яких були краще розвинені коріння, виживали.

Риниофиты населяли всі материки, але умови навколишнього середовища, що змінилися в кінці девону, стали несприятливими. В результаті ці представники древньої флори повністю вимерли. З псилофітів відбулися сучасні рослини відділу плауновидных, хвощевидных, папоротниковидных і голонасінних. Особливості

Псилофіти – це примітивні судинні рослини. Їх особливістю є те, що провідна система складалася з гаплостелы – найбільш простого комплексу тканин, що знаходяться всередині кори. Висота риниофитов була 40-70 см (іноді до 3 м), а зовні вони були схожі на водорості. Їх структура ще не мала поділу на органи. Стебло риниофитов був рівномірно розгалуженим. У деяких рослин-псилофітів виявлені вирости епідермісу, з яких в процесі еволюції потім розвинулися листя. Процес фотосинтезу здійснювався в стеблах.

Органи, що проводять спори (спорангії), перебували на верхівках рослини (рідше розподілялися по стеблу). Вони мали кулясту або циліндричну форму, а за величиною становили 1-12 мм. В них дозрівали спори, які розсіювалися в навколишньому середовищі. Характер розмноження перших рослин псилофітів достовірно не відомий. Існує думка, що спорангії росли на окремих диплоїдних пагонах, що мали 2 повних набору хромосом, а все інше тіло рослини було гаплоидным.

Псилофіти – це мешканці вологих і болотистих місць, але серед них існували і повністю «сухопутні» предки вищих рослин. Так як потрібен захист надводної маси рослини від пересихання, то поступово у них з'явився епідерміс з продихи, що регулюють випаровування вологи. У нижній частині риниофитов були ниткоподібні утворення («зачатки» коренів, ризоиды) з однієї або кількох однорядних клітин. З їх допомогою відбувався процес всмоктування води і поживних речовин. Історія відкриття

Перша знахідка копалин псилофітів була зроблена в 1859 р. геологом Д. Досоном на півострові Гаспе в Канаді. Вчений дав рослині назву Psilophyton princeps, що на російську мову перекладається як «голорос первинний». У той час даної знахідку не надали особливого значення. Можливо, головною причиною було те, що псилофит дуже сильно відрізнявся від сучасних рослин і не вкладався в існуючу ботанічну класифікацію.

У 1912 р. У. Маккі відкрив пласти кременистої породи біля села Райни (Шотландія). У грунті перебували добре збережені залишки рослин. Ці зразки він передав палеоботанику Р. Кидстону, дослідження якого поклали початок систематичному вивченню найдавніших представників флори. Р. Кідстон і У. Ланг встановили, що псилофіти мають схожість з пологами риния і хорнеофит.

У 1937 р. Ланг знайшов у більш давніх пісковиках Шотландії новий рід рослин, який був названий куксонией. У сучасній палеоботанике немає однозначної думки про приналежність куксонії до відділу риниофитов, в даний час вона займає невизначене становище. Клас риниевые

У класі риниевых виділяють кілька сімейств (Rhyniaceae, Horneophytaceae та інші). Найбільш вивчені псилофіти – це риния і хорнеофит. Найбільшою була риния велика, яка досягала у висоту 50 див. Унікальною особливістю рослин копалин є те, що вони дуже добре збереглися, аж до найдрібніших деталей анатомічної будови. Це сталося в результаті сприятливих чинників при їх скам'яніння і насичення тканин кремнієм.

Під эпидермой з продихи у ринии і хорнеофита розташовувалася кора, клітини якої здійснювали функції фотосинтезу. У хорнеофита виявлені зачатки кореневища, що складаються з клубневидных сегментів. З допомогою ризоидов ці рослини могли розмножуватися вегетативно. Спорангії хорнеофита нагадують аналогічні органи у сучасного сфагнового моху.

Іншими відомими представниками цього класу є яравия, хедея і тениокрада. Клас зостерофилловые

У примітивних рослин класу зостерофилловые листя також відсутні. Імовірно, вони поклали початок розвитку відділу плауновидных. Найбільш яскравими представниками служать зостерофиллум і глосслингия, цікавою особливістю якої є спіральна закрученность верхній частині молодих пагонів.

У зостерофиллума спорангії зібрані в колосовидні освіти. Рослина була пристосована до виживання в засолених місцях, про що свідчить наявність товстої воскоподібна шкірки на стеблах. Автор: Баймурзина Регіна 23 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам