Батрак - це хто? Значення слова "батрак"
Опубликованно 30.09.2018 01:12
Батрак – це старовинне слово, знайоме багатьом з нас з книг, фразеологізмів і навіть розмовної мови. Незважаючи на те, що вживання цього терміна в його прямому значенні в побуті в наші дні практично зведено нанівець, явище наймитства досі знаходить відображення в культурі і мистецтві, бо знайоме кожному. Пора розібратися зі значенням цього слова. Походження слова
Багато слова в російській мові є запозиченими з інших мов. Відбувається це далеко не з-за бідності російської мови. Російські кордони стикаються з кількома країнами, населеними різними народами зі своєю культурою і мовою. Протягом всієї історії країни подібне розташування приносило як негативні, так і позитивні зміни.
Багато дослідників вважають, що "батрак" – це слово, що прийшли до нас від тюркських народів. Наприклад, у казахському мові є співзвучне слово «батырак», що позначає бідняка, згідного найматися на будь-яку працю. Найімовірніше, російську мову перейняв це слово в XVI столітті, коли посилилися зв'язки російського і казахського народів.
Для всіх тюрсксих народів існують загальні, схожі за змістом і звучанням слова. Тому існує ще кілька версій походження слова "батрак". Наприклад, від слова «батырь», що на азербайджанською безпосередньо означає найманого працівника. Цікава версія, згідно з якою батрак – це змінене слово «бадрак». Бадраками називали привілейований військовий стан кримських татар, представники якого в XIX столітті змушені були вирушити на Україну на заробітки.
За іншою версією, слово "батрак" прийшло в Росію з татарського, де існує слово «байдак», перекладається як «холостий». У той час холостим називали не тільки неодруженої людини, але і селянина, який не мав свого будинку і господарства. Щоб заробити на життя, такий селянин йшов на найману працю. Що означає слово «батрак»
Батрак – це найманий працівник, який не має постійного заробітку і нанимающийся на певний строк або сезон. Вони майже не мають цінностей і власності, часто у них немає своїх земельних наділів, що і змушує їх займатися важкою і малооплачуваним працею. Найчастіше наймити – це вкрай бідні люди.
У радянський час наймити самі активно залучалися в колгоспи і агітували сільську бідноту слідувати їх прикладу. Тому можна сказати, що становили наймити робочий пролетаріат і гаряче підтримували більшовиків, вбачаючи в них влади шанс отримати землю і заробляти на життя сільськогосподарською працею.
В даний час у своєму первісному значенні термін майже не вживається, зустрічається лише в художній та науковій літературі. В переносному сенсі батраками називають сучасних працівників, які займаються важкою (часто фізичним) працею за низьку плату. Приклади вживання
В наші дні батраків як категорії населення вже не існує. Залишилося слово, знайоме кожному і вживається в переносному значенні, залишилися художні книги, де використовується це слово. Найми було широко поширене в царській Росії, тому таке явище не могли обійти стороною письменники та історики.
Як працювали, проводили дозвілля, як жилося батракам? Відповіді на ці запитання можна знайти у художній літературі:
Її хлоп'ятам доведеться гнути спину нарівні з дорослими наймитами, милувати аукціонних дітей ніхто не стане. У навісів і біля стаєнь ще звякали бубонці, кучера сперечалися за місця для своїх коней, паркан з усіх боків обліпили наймити, сільські баби і мужики, глазевшие на освітлені вікна залу, де невпинно мелькали силуети танцюючих. Є в селі і бідняки, і наймити, вкрай зубожілі селяни, і є багатії, які тримають наймитів, і сьогодні цим убогим буде дано повну перевагу.
Причому в літературі слово зустрічається і в переносному сенсі. Наприклад: У Астаховых в прямому сенсі є наймити, Федосей і Надія мало не двадцять років працюють в цьому господарстві, вони-то вже дійсно вклали в нього прірву праці. Наймити в культурі
Так як найми було широко поширене в наші дні багато людей мають прізвище, похідну від слова «батрак». Прикладом може служити актор театру і кіно Олександр Батрак.
У наші дні явище знаходить відображення у фільмах і іграх. Наприклад, в онлайн-стратегії «Епоха Клонів» потрібно вибирати вірні відповіді батракам, які прийшли на найману працю і мають до роботодавця безліч питань. Автор: Чеді Даан 29 Липня, 2018
Категория: Студентам