Етапи експерименту: послідовність, опис


Опубликованно 01.10.2018 09:04

Етапи експерименту: послідовність, опис

Розглянемо основні етапи експерименту, проведеного в рамках будь-якої освітньої або науково-дослідної організації. Немає шаблону або готової схеми, відповідно до яких будь-яка проблема вирішується. Від її специфіки напряму залежить експериментальна діяльність, а також особливості дій.

Загальна структура

В неї входять такі обов'язкові елементи: суб'єкт пізнання, а також його безпосередня діяльність; об'єкт для проведення експерименту; засоби впливу на аналізований об'єкт

Подібні елементи по праву вважають універсальними. На їх основі здійснюється експериментальна діяльність не тільки в науково-дослідних інститутах і лабораторіях, але і в звичайних загальноосвітніх організаціях.

Специфіка алгоритму

Розглянемо основні етапи проведення дослідження, а також ті компоненти, які потрібно враховувати для отримання достовірних результатів. Будь-який експеримент передбачає певну послідовність дій: виявлення та постановка конкретної проблеми; формулювання гіпотези практичного або теоретичного дослідження; розробка механізму роботи; вибір методики проведення експерименту; здійснення обробки отриманих даних Висунення проблеми

Експериментальні методи дослідження складно уявити без попередньої постановки гіпотези. При її формулюванні враховується напрямок роботи, особливості навчальної дисципліни (наукової області). Від правильності висування припущення безпосередньо залежить кінцевий результат всієї роботи, актуальність та значимість проекту.

Приклад висування гіпотези

Якщо дослідна робота передбачає аналіз якостей іван-чаю, пропонуємо зробити невеликий вступ. Теоретичні дослідження показали, що на Русі користувалися настоєм з іван-чаю для лікування і профілактики різноманітних захворювань. Підтвердженням унікальних властивостей цього напою є дослідження, проведені російським хіміком Петром Олександровичем Бадмаевым. Він стверджував, що зміг прожити сто років тільки завдяки тому, що постійно вживав настій унікального рослини.

Іван-чай володіє неповторним хімічним складом, тому по праву його називають коморою природи. Вміст у ньому аскорбінової кислоти в шість разів перевищує цей показник у лимоні.

Експериментальні методи дослідження показали, що напій підходить для профілактики простудних захворювань. Поступово традиції використання іван-чаю губляться, і цей корисний напій незаслужено виключається з раціону харчування.

Враховуючи актуальність питання, що розглядається, у дослідницькій роботі буде проведено порівняння хімічних властивостей іван-чаю і класичного чаю, виявлення їх схожих і відмінних параметрів.

Мета дослідження: кількісне визначення аскорбінової кислоти у взятих зразках чаю, порівняння смакових показників використовуваних зразків.

Гіпотеза: за кількісним складом аскорбінової кислоти і органолептичними параметрами індійський чай значно поступається іван-чаю.

Підготовка та проведення експерименту здійснюється саме на основі висунутої гіпотези.

Розробка плану дій

На цьому етапі передбачається виявлення об'єкта і предмета здійснюваного дослідження, обсягу роботи, вибір методики проведення. Всі етапи експерименту повинні бути пов'язані між собою, в іншому випадку неможливо буде вести мову про достовірності одержуваних результатів.

Наприклад, для дослідження органолептичних показників іван-чаю можна використовувати наступні компоненти.

Завдання проведеного дослідження: виявити органолептичні параметри відібраних зразків в процесі дегустації; виконати математичне обчислення шляхом титрування.

Предмет експерименти: кількісний вміст вітаміну С у вихідних зразках чаю.

Об'єкт аналізу: іван-чай і класичний індійський чай.

Методи дослідження: літературний огляд; йодометричний аналіз (титриметрическое дослідження); статистична обробка отриманих результатів

Послідовність дій

Основні етапи експерименту, пов'язані з даною роботою, аналогічні загальній структурі.

Після виявлення об'єкта, предмета та висунення гіпотези здійснюється вибір методики. Незважаючи на те що існує кілька методів кількісного визначення аскорбінової кислоти, для описуваного експерименту підходить йодометричний метод. Він доступний для виявлення кількісного вмісту йоду в іван-чай в рамках простої шкільної хімічної лабораторії.

Визначення вмісту вітаміну С в листках чаю передбачає наступні етапи експерименту: приготування розчину крохмалю; визначення вмісту аскорбінової кислоти методом йодометрии в досліджуваних зразках чаю.

Для визначення вмісту вітаміну С в зразках чаю спочатку важливо оттитровать витяжку аскорбінової кислоти в кислому середовищі, скориставшись розчином йоду з заданої молярної концентрації. Дана органічна сполука легко руйнується, тому для запобігання процесу розпаду створюється кисле середовище розчину (шляхом додавання 5 % соляної кислоти).

Розглядаючи поняття експерименту, види експерименту, важливо звертати увагу на статистичну обробку отриманих в ході роботи результатів. Крім проведення математичних розрахунків важливо при формулюванні висновків відштовхуватися від припущення, висунутого на початковому етапі (гіпотези).

Варіант укладання в дослідницькій роботі

Гіпотеза, поставлена на першому етапі роботи, підтвердилася в повному обсязі. При реалізації експериментальної частини даної дослідницької роботи методом йодометрии обчислено кількість органічної речовини у всіх аналізованих зразках. Отримані результати говорять про те, що розглянутий природний напій є справжньою коморою вітаміну С для організму людини.

Враховуючи суворі кліматичні особливості північного регіону, актуальним стає вживання населенням усіх продуктів, що володіють підвищеним вмістом аскорбінової кислоти. Середньозважена норма фізіологічних потреб у вітаміні С в умовах Крайньої Півночі становить 120-200 мг на день (на 50 % вище, ніж в інших регіонах Російської Федерації). Для насичення організму аскорбіновою кислотою достатньо вживати в добу від 30 до 50 грамів іван-чаю.

Іван-чай має приємний аромат. Цей напій приводить організм в тонус, додає життєву силу. Він надає профілактичну дію на весь організм в цілому. У спеку немає кращого засобу, ніж гарячий іван-чай для втамування спраги. Автор: dgyzi 14 Липня 2018


banner14

Категория: Студентам