Ганна Єгорова: біографія, сім'я та освіта, служба у повітряних військах, нагороди та відзнаки


Опубликованно 14.10.2018 04:40

Ганна Єгорова: біографія, сім'я та освіта, служба у повітряних військах, нагороди та відзнаки

У запеклих боях проти фашистської армії мільйони радянських громадян відстояли право нащадків на життя і продемонстрували всьому світу непохитну силу духу і патріотизм. Серед героїв, які воювали в цій війні, була видатна льотчиця Єгорова Ганна. В полку дівчину лагідно звали Егорушкой. Дитинство і юність Анни Єгорової

Анна народилася 23 вересня 1916 року. Дівчина росла в багатодітній незаможній родині. Батько – селянин Олександр Єгоров - займався сезонними роботами. Участь у Першій світовій та Громадянській війнах сильно підірвали здоров'я чоловіка, і в 1925 році він помер. Усі турботи про дітей лягли на плечі його дружини.

Анна навчалася в середній школі в селі Нове. Після закінчення 7 класів вона поїхала до брата в Москву. У передвоєнні роки Ганна працювала в будівельній компанії «Метробуд». Паралельно вона закінчила аероклуб і в 1938 році була направлена на навчання в школу льотчиків Тсоавіахіму, з якої була виключена після арешту брата, оголошений «ворогом народу». Анна виїхала в Смоленськ, де працювала в льонокомбінаті і займалася в аероклубі, звідки отримала направлення в Херсон. Участь у Великій Вітчизняній війні

Після закінчення херсонської школи талановита учениця стала льотчиком-інструктором Калінінського аероклубу. У серпні 1941 року зарахована до лав Червоної армії. З вересня 1941 року воювала в складі 130-ї окремої авіаескадрильї зв'язку Південного фронту. На літаку У-2 зробила 236 бойових вильотів.

У січні 1943 року льотчиця приступила до перенавчанню на літаку Іл-2, який, згідно з повідомленням вищого керівництва, швидко вивчила і засвоїла. Воювала в складі 1-го Білоруського фронту, брала участь у прориві «Блакитної лінії». Супроводжували винищувачі підтверджували високий професіоналізм і ефективність бойових вильотів. Вона користувалася авторитетом серед товаришів, була відповідальна і дисциплінована.

Німецький полон

Управління штурмовиком довіряли тільки досвідченим пілотам, які довели свій високий професіоналізм. До складу першого жіночого екіпажу в штурмовій авіації увійшли Ганна Єгорова та Дуся Назаркина. Це справді унікальний випадок у військовій історії, свідчить про героїзм жінок, які служили в рядах Червоної армії.

Штурмовик Єгорової був збитий у повітряному бою в серпні 1944 року. Командування вважало, що льотчиця загинула, і представив її до звання Героя СРСР посмертно, але Ганна зуміла вижити і потрапила у полон. Вона отримала важкі поранення і серйозні опіки. Прийшовши до тями, жінка побачила перед собою обличчя німецьких солдатів. Незважаючи на загрозу для життя, Анна Єгорова трималася хоробро і мужньо, про що у своїх спогадах згодом поділився один з німецьких солдатів.

Коли Єгорову знайшли німці, вона була без свідомості. Спочатку солдати прийняли її за молодого чоловіка. Але яке ж було їх здивування, коли вони зрозуміли, що перед ними жінка! Вона не виказала страху перед супротивником і зуміла подолати біль, коли медики обробляли її рани. Доглядала за Ганною санітарка Юлія Кращенко, яка теж потрапила в полон. Разом вони опинилися в Кюстринском концентраційному таборі, де німці проводили медичні експерименти над полоненими. Але доля вберегла Ганну: на її шляху зустрілися люди, допомога яких врятувала її від тортур і страшної смерті.

Про перебування в концтаборі хороброї льотчиці стало відомо військового лікаря Георгію Синякову і професору Павла Трпинац. Вони поставили перед собою завдання врятувати Єгорову і домоглися дозволу у вищестоящих осіб в таборі на її лікування. Медики врятували життя радянської льотчиці і практично вирвали її з смертельно небезпечного ув'язнення. Лікарі Синців і Трпинац допомогли багатьом ув'язненим, змушених виживати у важких умовах нацистського табору. Вони докладали багато зусиль для того, щоб зберегти життя полонених і не допустити їх смерті в результаті жорстоких експериментів, ініційованих керівництвом Третього Рейху.

Табір був звільнений 31 січня 1945 року. Після концтабору Ганна Єгорова надійшла на перевірку у відділення контррозвідки СМЕРШ. Десять днів тривали жорсткі допити, які ображали до кінця не оговталася після поранень жінку і принижували її гідність. Після війни Ганна ділилася своїми спогадами і з болем розповідала про те, через що їй довелося пройти на допитах. Контррозвідка вважала підозрілим той факт, що льотчиці вдалося зберегти в полоні партійний квиток і ордени, тому вони намагалися випитати в неї зізнання у вчинках, яких вона не вчиняла. Після зняття всіх підозр з Анни Єгорової їй запропонували роботу в контррозвідці, від якої вона категорично відмовилася. Життя після війни

Медкомісія за станом здоров'я не допустила жінку до льотних робіт, і вона повернулася на «Метробуд» в Москву. Вийшла заміж Анна за полковника Тимофєєва В'ячеслава Арсенійовича, зображення якого наведено нижче.

У шлюбі В них народилося двоє синів, старший з яких по імені Петро став командиром ескадрильї.

У 1961 році в радянському виданні «Літературна газета» знаменита льотчиця стала героїнею публікації «Егорушка».

Звання Героя Радянського Союзу їй було присвоєно в 1965 році.

Після завершення війни герой Радянського Союзу Ганна Єгорова присвятила себе вихованню молоді. Вона з великим успіхом виступала в школах, льотних частинах і серед метробудівців. Її життя стало прикладом для мільйонів людей, яких вона надихнула своїм мужністю і хоробрістю. У Радянському Союзі було тільки три льотчиці, які керували штурмовиками. Ганна Єгорова, як відомо, була однією з них. Нагороди

Нагороди Ганни Олександрівни налічують безліч почесних символів: медаль "За відвагу", орден "Червоного прапора", два ордени Вітчизняної війни 1 ступеня, орден Леніна і Польський Срібний хрест.

У 2006 році ветеран війни була удостоєна почесного титулу "Національний герой" і отримала орден "За честь і доблесть". Крім почесних нагород, перерахованих вище, вона також була нагороджена більш ніж 20 медалями.

Портрет Ганни Єгорової - Героя Радянського Союзу - був зображений на поштовому конверті, випущеному в честь 75-річчя Великої Перемоги.

Літературна діяльність

Про своє життя Герой Радянського Союзу Ганна Єгорова розповіла в написаних нею військових мемуарах "Тримайся, сестричка" і "Я Береза, як чуєте мене?". В них розповідається про життя простої сільської дівчини, воспитывающейся у великій родині, про бойовий роботі льотчиці і про час, проведений в німецькому полоні.

На сторінках книг автор з теплотою і безмежною повагою згадує про своїх однополчан і ділиться з читачем пам'ятними епізодами зі свого життя. Твори розраховані на широку аудиторію і вже багато років привертають увагу людей, небайдужих до історії Росії.

Льотчик Ганна Єгорова прожила насичене подіями життя і на віки обезсмертила своє ім'я. Померла вона 29 жовтня 2009 року у віці 93 років. Автор: Макарова Світлана 17 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам