Методичний супровід - це... Поняття, основні форми, розробки і напрямки, педагогічні цілі і завдання


Опубликованно 14.10.2018 07:44

Методичний супровід - це... Поняття, основні форми, розробки і напрямки, педагогічні цілі і завдання

Методичний супровід – це комплекс заходів, спрямований на підтримку педагогів, що володіють різним рівнем кваліфікації. Саме таке визначення використовувалося раніше в науковій літературі. З плином часу освітній процес і вся педагогічна система істотно ускладнилися. Сьогодні повсюдно йде модернізація навчальної діяльності, впроваджуються різні освітні технології. В учасників процесу з'являються нові можливості і абсолютно нові потреби. Все це призводить до істотного ускладнення змісту методичного супроводу діяльності викладачів.

Історична довідка

Такі поняття, як "методична служба", "методична робота", стали використовуватися на початку 20 століття. Однак деякі відомості про зародження цих форм діяльності можна виявити в джерелах 19 століття. Наприклад, у Положенні про гімназіях 1828 р. рекомендується формувати педради для обговорення методів і змісту навчання.

У другій половині 20 століття стали скликатися так звані з'їзди вчителів. До них готувалися виставки дидактичного матеріалу, педагогічних праць, виконаних учнями і викладачами. На таких з'їздах учасники зачитували доповіді про свої успіхи, ділилися з колегами проблемами. Крім того, аналізувалися уроки, які відвідували піклувальники освітніх установ. Все це говорить про те, що вже в ті роки стали визначатися ключові складові методичної діяльності. Тоді ж почали з'являтися предметні секції – прообрази існуючих сьогодні об'єднань педагогічних працівників.

З кінця 20 ст. в літературі стали використовувати термін "методичний супровід". Витоки створення системи

Знаменною подією в історії формування основ навчально-методичного супроводу став Всеросійський з'їзд, присвячений питанням народної освіти, який проходив з 5 по 16 січня 1914 р. На ньому вперше було заявлено про необхідність формування служби педагогів-інструкторів. Вони повинні були отримати теоретичну і практичну підготовку і обиратися вчительськими організаціями. В обов'язки таких педагогів-інструкторів входили поїздки по різним школам, демонстрація перед викладачами новітніх методів і прийомів навчання, читання доповідей, а також перевірка результатів, досягнутих освітніми установами.

У 1920-х рр. радянська влада оголосила курс на ліквідацію безграмотності. У школи хлинув потік неспеціалістів, і методичний супровід педагогів набуло особливої актуальності. Керівництво такою діяльністю було покладено на спеціалізовані "бюро". Згодом вони були перетворені в методичні кабінети, деякі з яких стали інститутами удосконалення вчителів. Створення організаційної бази

У 1930-х рр. у перших редакціях Положень про педагогічних (методичних) кабінетах були відображені обов'язки методичних працівників. Вони включали в себе наступне: Відвідування уроків та аналіз діяльності педагогів. Консультативна допомога вчителям. Планування, організація та проведення засідань методичних груп і об'єднань. Огляд наукової літератури. Узагальнення, поширення педагогічного досвіду.

До 1960 років сформувалися форми методичної роботи, які згодом стали традиційними. В цей же період стали з'являтися перші пов'язані з ними серйозні наукові дослідження. Так, наприклад, у своїй дисертації В. Т. Рогожкін виділив 3 ключові організаційні форми: Педрада. Методоб'єднання. Самоосвіта. Новий виток у розвитку системи

Наприкінці 20-го – початку 21 століття відбулася зміна наукової парадигми. Сьогодні методичний супровід – це ключ до осмислення інноваційних ідей, збереженню і зміцненню педагогічних традицій, стимулювання новаторського пошуку, вдосконалення педагогічної майстерності. Викладацька діяльність в умовах модернізації освітньої системи досить багатогранна. Вона тісно пов'язана з проведенням ЄДІ, введенням профільного навчання, удосконаленням не тільки структури, але і змісту освіти. В якості одного з ключових напрямів модернізації системи виступає впровадження психологічних методів в педагогічний процес. Завдання і цілі

Як показує аналіз історико-педагогічних видань, головна мета системи методичного супроводу – це підвищення професійного рівня педагогічного працівника. Проблема недостатньої кваліфікації викладацького складу не втрачає актуальності і сьогодні.

Одна з найважливіших завдань методичного супроводу – це реалізація нових програм, спрямованих на реформування освітньої системи. Компонентний склад системи

У структурі методичного супроводу освітнього процесу виділяються наступні аспекти: Діагностико-аналітичний. Ціннісно-смисловий. Методичний. Прогностичний.

Методичний блок, у свою чергу, включає в себе наступні модулі: Інформаційно-методичний. Організаційно-методичний. Дослідно-впроваджувальний (практичний).

Інформаційно-методичний супровід передбачає забезпечення педагога необхідними відомостями про сучасні освітні технології, надання консультативної допомоги тощо Стадії реалізації методичних програм

Впровадження науково-методичних розробок має здійснюватися поетапно. Тільки в цьому випадку можна очікувати позитивного ефекту від роботи. Основними етапами реалізації програм методичного супроводу є: Діагностика проблеми. Пошук варіантів рішення. Для цього використовуються інформаційні джерела, у тому числі мережа Інтернет. Обговорення знайдених варіантів, вибір найбільш відповідного рішення. Надання допомоги при реалізації обраного варіанту.

Форми роботи

Програмно-методичний супровід здійснюється через: Консультування, допомогу творчим групам, тьюторство, педради, семінари. Даний напрям передбачає переважно передачу інформації. При цьому форми можуть бути будь-якими. Їх умовно можна розділити на пасивні (виступу на педраді, анкетування, ознайомлення з друкованими виданнями тощо) і активні (дискусії, тренінги тощо). Формування організаційно-методичних умов для залучення вчителів до різних заходів. Йдеться, зокрема, про курсах, конференціях, круглих столах, практикуми, майстер-класах тощо

Методичний супровід дитини (як повноправного учасника освітнього процесу) може здійснюватися за допомогою сучасних навчальних технологій, у тому числі дистанційним методом, через діалог, гру, фокус-групи тощо

Останнім часом стала популярною така форма, як "скайп-супровід". Вона передбачає віддалене покрокове індивідуальне навчання. Така форма методичного супроводу освітнього процесу не обмежується кількістю сеансів. Кожна наступна зустріч починається з перевірки домашнього завдання. Якщо воно ще не виконано або виконано невірно, то сеанс не проводиться.

Ключові умови

Ефективність методичного супроводу і в ДОУ, і в загальноосвітніх закладах забезпечується за рахунок: включення вчителя в події, пов'язані не тільки з його професійним, але і духовним розвитком; вивчення особистості викладача в різних її аспектах, створення ситуацій, спрямованих на розвиток його потенціалу; удосконалення психологічних і матеріальних механізмів управління освітнім процесом, орієнтованих на підвищення мотивації до професійного зростання. Роль методичного супроводу у сучасній освітній системі

Сьогодні до випускників шкіл і внз пред'являються підвищені вимоги. Виховати людину, здатну швидко адаптуватися в постійно мінливих умовах життя, успішно самореалізовуватися, можуть тільки висококваліфіковані педагоги. Це означає, що вчителі повинні володіти не тільки психолого-педагогічними, дидактичними, предметними уміннями і знаннями, але і достатнім потенціалом, ключовими складовими якого є внутрішні переконання, цінності, установки.

Саме на розвиток всіх цих якостей, знань, умінь і спрямована методична робота в освітньому закладі. Ключовою умовою її ефективності є активна участь самого педагога в процесі саморозвитку і самореалізації.

Науково-методичний супровід забезпечує соціалізацію і адаптацію викладача. Так, беручи активну участь у процесі, вчитель отримує певний статус і закріплює його за собою. Більш того, він отримує можливість вирішити проблему, пов'язану з професійним самосохранением, подоланням відставання досягнутого рівня професіоналізму від нових вимог, що пред'являються до освітнього процесу. Методичний супровід допомагає педагогу позбавлятися від застарілих поглядів, сприяє підвищенню його сприйнятливості до змін, що відбуваються в суспільстві. В результаті вчитель стає більш конкурентоспроможним.

Головне в методичному супроводі – це надання дієвої, реальної допомоги. Вона являє собою комплекс практичних заходів, що ґрунтуються на наукових досягненнях, передовому педагогічному досвіді. Методичний супровід спрямована на всебічне підвищення професійної майстерності і компетентності педагога, реалізацію творчого потенціалу кожного вчителя окремо і всього колективу навчального закладу. В кінцевому підсумку це призведе до зростання рівня вихованості, освіченості та культурного розвитку учнів. Вимоги до сучасного вчителя

Модернізація вітчизняної педагогічної системи, оновлення всіх елементів освітнього процесу. В даний час педагог творчо, комплексно, на високому професійному рівні повинен вміти вирішувати складні завдання, зокрема: Проводити діагностику рівня розвитку дітей, формулювати реальні завдання і ставити досяжні цілі своєї роботи і діяльності учнів. Вибирати освітні засоби і способи навчання, відповідають сучасним умовам життя і вимогам суспільства, враховуючи при цьому пізнавальні здібності і соціальні характеристики учнів. Відстежувати і оцінювати результати своєї роботи і діяльності дітей. Розробляти і втілювати в життя різні освітні програми, використовувати відомі і пропонувати власні інноваційні ідеї, методичні прийоми, технології. Забезпечувати пізнавальну діяльність учнів.

Всі ці вимоги визначають роль сучасного педагога не як звичайного "предметника", але як дослідника, психолога, технолога. У зв'язку з цим методична робота набуває особливого значення і сприяє розвитку педагогічної майстерності.

Висновок

У зв'язку з тим, що методична діяльність може чинити істотний вплив на якість виховання і навчання, на підсумкові показники роботи навчального закладу, її можна розглядати як один з найважливіших факторів управління педагогічною системою. Супровід та підтримка пов'язані головним чином з подоланням конкретних труднощів, що виникають у суб'єктів освітнього процесу. Методична діяльність передбачає заздалегідь сплановану безперервну роботу, спрямовану на попередження проблем при освоєнні нових освітніх технологій. При цьому суб'єкт освітнього процесу самостійно визначає, йому потрібна підтримка чи ні. Автор: Ілля Філатов 9 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам