Ратуша - це... Значення і походження слова
Опубликованно 15.10.2018 01:08
Ратуша – це старовинне слово, яке прийшло до нас з європейських країн в давні часи. Проте сьогодні воно дуже рідко вживається і, тому, викликає питання, пов'язані з його тлумаченням. Детальніше про те, що це – ратуша, буде розказано в статті. Звернемося до словника
З'ясуємо, що сказано про значення слова «ратуша» у тлумачному словнику. Там дано два варіанти тлумачення.
Перший з них – це найменування, що існував раніше органу управління – міського чи посадського. Ще він міг називатися купецької управою або міською думою. Наприклад, в «Російської історії», написаної Н. В. Костомаровим, йдеться про те, що, коли був заснований Сенат, колишнє значення ратуші було втрачено, хоча сама вона і не була знищена, і губернаторська влада поширилася на торгове стан.
Другий варіант тлумачення свідчить, що так називається будівля, в якому проходять засідання зазначеного органу. Приклад: «Перше, що впадало в очі при в'їзді в місто, була ратуша, яка представляла собою величне триповерхова будівля світло-сірого кольору з великими старовинними годинами».
Згідно з третім варіантом, це назва одного з посадських органів, який існував у Росії до прийняття судової реформи 1864 року – станового суду. Він був створений у відповідності з «Установами о губерниях» 1775 року. Приклад: «Відповідно до «Курсу російської історії» В. О. Ключевського, пристрій суду було дано досить складне. Так, наприклад, були введені ратуші – станові суди, де справи по суті були змішані, а за станами – розділені». Синоніми та походження
Для кращого розуміння того, що це – ратуша, розглянемо синоніми і походження цього слова.
Серед синонімів можна знайти такі, як: будівлю; муніципалітет; мерія; ратгауз; міська дума; орган місцевого самоврядування; міська рада; управа.
На думку вчених-етимологів, досліджуване слово прийшов у давньоруську мову з польської, де воно має вигляд ratusz. З давньоруського воно потрапило в сучасний російський, український і білоруський. А в польському воно з'явилося з древневерхненемецкого R?th?s, де утворилося зі складання двох слів: Rat (рада) та Haus (будинок). Тобто там воно буквально означало «будинок, в якому засідала міська рада». Виникнення
Спочатку ратуші-ратгаузы, як видно з назви, з'явилися в німецьких містах, де була розвинена торгівля. Пізніше вони поширилися і на інші країни. На першому етапі це був орган купецького управління, а потім і міського, посадська. Потім ратушею стали називати і самі будівлі, де засідали такі органи.
Вже в Середньовіччі наявність ратуші свідчило про присутність у місті самоврядування, його незалежності. При цьому, чим розкішніше була прикрашена ратуша, тим багатша і могутніша було дане поселення. За традицією багато з будівель ратуш будувалися з вежами, на яких розміщувалися годинник і дзвіниці: наприклад, беффруа.
На завершення вивчення питання про те, що це – ратуша, розглянемо її як приміщення. Спочатку була вежа
Беффруа – цим словом позначали в Західній Європі вічову вежу і вежу міської ради. Відбувається воно від французького beffroi, що перекладається як «дзвіниця». Для багатьох міст Середньовіччя такі вежі служили символом їх вольності і солідарності.
Спочатку беффруа були сторожовими вежами, на яких розташовувався набатний дзвін. Згодом в них стали розміщувати зали, де засідали депутати ратуші. Там же зберігали міську казну, друку, документацію. А також тут розташовувалися в'язниці, торгові зали, арсенали. У зв'язку з тим, що у вежі все це розмістити важко, біля її підніжжя пристраивалось спеціальна будівля. Так поступово беффруа перетворилося в ратушу.
Найбільше поширення беффруа отримали в районі Історичних Нідерландів. Там високі і мають пишні прикраси вежі зводилися і поблизу ратуш, і в деякому віддаленні від них. Сьогодні більше ніж 50 беффруа, що перебувають у Бельгії і у Франції, значаться в списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Автор: Ольга Стрєлкова 7 Вересня 2018
Категория: Студентам