Старанність - це... Визначення, синоніми, вживання в усному мовленні


Опубликованно 17.10.2018 04:42

Старанність - це... Визначення, синоніми, вживання в усному мовленні

Старанність - це позитивне етичне і моральне якість особистості. Воно проявляється у здатності і готовності чесно виконувати свої обов'язки. Приміром, старанність, відповідальність асоціюється з посадовими функціями, інструкціями, проханнями, приписами.

Якщо працівник не володіє такими характеристиками, важко розраховувати на своєчасне виконання тих зобов'язань, які покладаються керівництвом. Подібне недбайливе ставлення призводить до зриву строків поставки товарів, порушення звітності. Компанія, в якій працює такий співробітник, втрачає надійність в очах партнерів, що призводить до суттєвих матеріальних втрат організації.

Синоніми поняття

Нагадаємо, що під синонімами в українській мові прийнято вважати слова, схожі за логічним змістом. Якість старанність і пунктуальність – це слова, що мають схожий зміст.

Кожне поняття має на увазі відповідальний підхід до певної діяльності, втілення доручення в реальність. При відсутності старанності - як у випадку окремої людини, так і для влади різних рівнів - процес управління розривається, стає неможливим.

Вольові якості

Акуратність, старанність, цілеспрямованість, рішучість, ініціативність, енергійність, самоконтроль – основні вольові якості.

Зупинимося на них докладніше. Цілеспрямованість передбачає здатність особистості підпорядковувати власні дії тих цілей, які потрібно досягти в певній галузі. Передбачає мобілізацію внутрішніх сил на те, щоб підібрати раціональний шлях, прийоми, способи, засоби такої діяльності, виконати намічені плани.

Самовладання є цільове прийняття рішень, а також якісне і своєчасне виконання. Цим властивістю володіють люди, що вміють керувати власними почуттями і думками, вчинками та діями. Якщо подібне якість присутня в людині, він відрізняється послідовністю, врівноваженістю, самовладанням.

Ще однією важливою вольовою якістю є самостійність. Вона передбачає можливість людини не піддаватися дії сторонніх сил, здатних відвернути його від реалізації намічених цілей і завдань.

Якщо у співробітника низька старанність, його складно назвати самостійною людиною. Якщо він відмовляється від своїх поглядів і думок, приймає чужу точку зору, без гострої потреби просить допомоги у інших людей, застосовує готові шаблони, отже, у нього відсутнє таке вольове якість, як самостійність.

Старанність – це не лише чітке дотримання правил і норм, але і можливість прояву творчих та індивідуальних здібностей працівника, завдяки яким поставлена мета буде досягнута в повному обсязі, до того ж вчасно.

У деяких ситуаціях негативізм, який полягає у вчиненні певних дій всупереч комусь, помилково приймають за прояв самостійності. В реальності негативізм можна розглядати як слабкість людини.

Рішучість

Ця риса допомагає людині приймати тверді, обґрунтовані, актуальні рішення в різних питаннях професійної діяльності, а також в реальних життєвих ситуаціях. Нерішуча людина не зможе оцінити власні можливості, своєчасно звернутися за допомогою і підтримкою колег, друзів.

Рішучість, ретельність – це якості, без яких, наприклад, неможливо уявити собі хорошого адвоката, педагога, медичного працівника.

Наполегливість

Добираючи синоніми до терміна «старанність», можна зупинитися і на такому вольовому якості, як наполегливість.

Під ним мається на увазі мобілізація людиною всіх його внутрішніх сил для складної та тривалої боротьби з труднощами і перешкодами, що з'являються на шляху досягнення їм якихось певних цілей і завдань.

Не володіючи наполегливістю, людині складно справлятися зі своїми духовними і фізичними силами, приймати швидко і своєчасно правильні рішення.

Без рішучості, самостійності, цілеспрямованості, витримки не можна говорити про рішучість.

Ініціативність

Здавалося б, старанність – це властивість, яка не передбачає ініціативності, отже, не є синонімом для даного вольового якості. В реальності два ці якості тісно пов'язані один з одним. Ініціативність дозволяє людині діяти творчо, демонструючи при цьому оточуючим людям свою індивідуальність, ерудицію, зацікавленість у досягненні поставленої задачі.

Саме такі люди: яскраві, рішучі, які виявляють бажання працювати, є цінними працівниками в різних сферах науки і техніки. Підводимо підсумки

Старанність – це важлива якість особистості. Воно полягає в старанному, активному, цілеспрямованому та постійному виконанні людиною його посадових обов'язків. Саме виконавчий людина намагається прикладати всі зусилля для того, щоб вчасно впоратися з поставленим перед ним завданням.

Це можливо тільки при наявності наполегливості, дозволяє працівникові мобілізувати усі свої внутрішні сили для серйозної та відповідальної роботи, для подолання різноманітних конфліктних ситуацій, які заважають людині якісно виконувати обов'язки, покладені на нього керівництвом.

Важко без належної наполегливості проявляти самостійність, рішучість, цілеспрямованість, якісно і своєчасно виконувати ті обов'язки, які покладені на працівника. Добираючи синоніми до слова "виконавчий", необхідно згадати і такі вольові якості особистості, як акуратність, охайність.

Для яких професій особливо актуально своєчасне і повноцінне виконання службових обов'язків? В першу чергу старанністю і пунктуальністю повинні володіти представники юридичної сфери, викладачі освітніх установ і навчальних закладів середньої та вищої ланки, а також працівники фінансових організацій. Від старанності шкільного вчителя, наприклад, безпосередньо залежить результат навчання. Автор: dgyzi 6 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам