Субстантивированные прикметники та їх види
Опубликованно 18.10.2018 08:14
Субстантивация являє собою процес переходу слів інших частин мови в розряд іменників. В результаті такого переходу утворюються слова з граматичними і семантичними характеристиками іменника.
Теоретично будь-яка частина мови може перейти в розряд імені іменника, але частіше це явище можна спостерігати серед імен прикметників і дієприкметників. Види субстантивации
Вживаючи постійно в нашій мові деякі іменники, вже не звертаєш уваги на те, що вони колись були прикметниками. Від прикметника в таких слів залишилася лише їх форма. Граматичні ознаки, а нерідко і лексичне значення, у колишніх прикметників змінюється. Цей вид субстантивации носить назву "повна субстантивация". Неповна субстантивация проявляється в тому, що якась частина мови, існуючи в мові на даний момент, в певному контексті може бути використана і як іменник.
Прикметник – частина мови, що має велике число подібних ознак (граматичних і семантичних) і найбільш уживана при субстантивации. Субстантивированные прикметники в науковій літературі також мають синонім "субстантиваты". Такі прикметники в українській мові можуть бути як узуальными, так і окказиональными.
Прикметники, які перейшли в розряд іменників остаточно
При повній субстантивации прикметники можуть переходити в іменник остаточно, тобто такі слова не можуть утворювати словосполучень, в яких вони б виступали в якості узгодженого визначення. Прикладами таких субстантивированных прикметників у російській мові є слова типу "комаха", "зодчий", "всесвіт "мостова" і т. д. Такі слова мають самостійну форму роду і числа.
Узуальные субстантиваты-прикметники
Ця група слів утворена словами, які можуть вживатися як в якості іменників і відносних прикметників. Наприклад: хворий – хвора людина; домашні домашні тапочки; робочий – робочий комбінезон і т. д.
Узуальные субстантивированные прикметники закріплені в тлумачних словниках, де вказується рід такого слова. Серед цієї групи субстантиватов-прикметників можна виділити такі тематичні групи: Особа (військовий, знайомий, жебрак, вчений, лісничий). Приміщення (учительська, ванна, прохідна, операційна). Ліки (проносне, жарознижувальну, снодійне). Документ (дарча, накладна). Абстрактне поняття (колишнє, прекрасний, гідний, минуле). Окказиональные субстантиваты-прикметники
Окказиональные субстантиваты в силу своїх стилістичних особливостей використовуються перевага в розмовній мові: Що нам задали з англійської?
Утворюються такі слова шляхом опущення в словосполученні іменник. У словниках, на відміну від узуальних, ця різновид прикметників не фіксується.
Серед окказиональных субстантиватов можна виділити такі тематичні групи: Особа (Селищні поспішали на автобус. Найменший не хотів вкладатися спати.). Установи (Вийшов з Скліфосовського. Звернув у бік Технологічного.). Колір (Фарбовані в жовте волосся. Дама в чорному.). Мова (французька, німецька, польська).
Граматичні категорії іменника, придбані субстантивированными прикметниками
Як відомо, такі граматичні категорії, як рід і число прикметників є непостійними. При субстантивации категорія роду прикметників стає постійною. Наприклад: їдальня (жіночий рід); холодець (середній рід); хворий (чоловічий рід); хвора (жіночий рід).
У деяких випадках категорія числа також стає непорушним. Прикладами субстантивированных прикметників будуть такі слова, як "домашні" (множина), "холодець" (однина). Як і іменники, вони виступають в якості обумовленого слова в словосполученні. Наприклад: мої домашні; важкий хворий.
Субстантивированные прикметники можуть поєднуватися з цілими та збиральними числівниками. Наприклад: троє вартових; дві накладні.
Синтаксичні функції, властиві іменника, характерні і для субстантивированных прикметників: Підмет ("Мої домашні дуже люблять вечорами пити чай з вишневим варенням".). Додаток ("Лікар прописав хворому постільний режим".).
Відмінювання субстантивированных прикметників адъективное. Автор: Людмила Перепьолкіна 15 Вересня 2018
Категория: Студентам