Перцептивні дії - це... Формування і розвиток перцептивних дій


Опубликованно 23.10.2018 04:40

Перцептивні дії - це... Формування і розвиток перцептивних дій

Вивчення феномену сприйняття людиною навколишнього світу присвятили свої праці багато психологи, фізіологи, філософи. Дані цих досліджень пропонують ретельно вивчати особливості перцепції кожної людини. Від якості перцептивних дій індивідуума залежить здатність «вростання» в соціум, успішність в будь-якому вигляді діяльності. Кожне нове відкриття в цій галузі дає приводи для нових гіпотез і досліджень. Значення перцепції

Провідниками, посередниками між людиною і зовнішнім світом є органи почуттів. Саме вони (зорові, слухові, нюхові, дотикові, смакові) забезпечують цілісне сприйняття навколишнього, отримуючи на рецепторні поверхні сигнали-подразники. У результаті людина отримує повне уявлення про предмети і явища, їх властивості і якостях, і будує свої «стосунки» з ними.

Крім відчуттів, сприйняття світу забезпечують мислення, мова, пам'ять, тому перцептивна діяльність індивідуума — складний сукупний процес, що залежить від багатьох індивідуальних властивостей його психіки. Властивості перцепції

Сприйняття забезпечує роботу різних психічних процесів.

Сприйняття предмета як конкретного образу незалежно від його розташування забезпечує таку властивість перцепції як предметність.

Одночасно зі сприйняттям образу (натурального або, приміром, намальованого) відтворюються у свідомості і його властивості. Таку властивість як цілісність виражається в тому, що об'єкт пізнається незалежно від того, чи всі його частини присутні, спотворені вони, чи їх розташування в об'єкті неправильне.

Осмисленість перцепції при нормальному функціонуванні психіки людини простежується в тому, що спостережуваний об'єкт співвідноситься з конкретним класом, категорією (класифікується). Спостережувані об'єкти (або ситуації) сприймаються не змінені, навіть якщо змінюються умови їх демонстрації. Так, наприклад, обмацуючи предмет в повній темряві, людина може правильно визначити, що це, назвати його основні характеристики. Це властивість перцептивної діяльності називається константностью. Така властивість перцепції, як структурність, дозволяє сприймати навколишній достовірно, навіть якщо не підключаються відчуття. Вираз «скляна гладь озера» малює конкретний образ ідеально гладкою, блискучою, блакитно-зеленуватого поверхні водойми. Індивідуальне стан психіки обов'язково впливає на сприйняття: грозова погода когось захоплює, а кого-то безмірно лякає, породжує панічний стан. Така властивість сприйняття називається апперцептивностью. Перцепція залежить від умов, в яких вона відбувається. Сприйняття тієї ж грози в реальній обстановці і, наприклад, при перегляді кінофільму буде відбуватися по-різному, в чому і проявляється така властивість перцепції як контекстность. Природа процесу сприйняття

Зовнішнє середовище і окремі її предмети, явища впливають на органи почуттів через аналізатори. Їх комплексне взаємодія забезпечує надходження інформації в мозкові центри та її обробку.

Складний аналіз і синтез зовнішніх даних забезпечують створення цілісного образу: визначаються зовнішні та приховані, внутрішні, властивості і якості об'єкта. Тобто, формується ряд його характеристик.

Процес сприйняття одного і того ж об'єкта унікальний, як і його уявний образ, оскільки вони залежать від індивідуальних психічних і фізіологічних особливостей людини. Життєві принципи, погляди, мотиви, інтереси, уподобання як результати виховання і способу життя неодмінно визначають оцінку властивостей і якостей об'єкта. Наприклад, одне і те ж твір мистецтва може емоційно оцінюватися різними спостерігачами як «неймовірно прекрасне» і... «огидне». Структура перцептивного дії

Будь-який процес складається з окремих операцій — дій. Від того, в правильній послідовності вони збудовані і виконуються без помилок, залежить якість його результату.

Процес сприйняття включає ряд перцептивних дій, це пов'язано з тим, що людині необхідно: Свідомо виділити значущу для нього інформацію з безлічі надходить через чуттєві канали. Перетворити її у відповідності з власними завданнями діяльності.

Перцептивное дія — це кілька операцій щодо перетворення сенсорної інформації.

Виявлення — визначається наявність пізнавального стимулу.

Розрізнення — формується перцептивний еталон.

Далі відбувається пізнавальний процес на основі таких дій як звірення та ідентифікація. Надійшов образ порівнюється з наявними в пам'яті і відноситься до певного класу об'єктів, тобто відбувається його категоризація.

Оволодіння перцептивними діями — це досить складний і тривалий процес, що вимагає спеціального навчання. Коли і як формуються перцептивні навички

Розвиток перцептивних дій гарантує людині повноцінне пізнання навколишнього світу і максимальне пристосування до нього. Чуттєве сприйняття предметів, дії з ними, спостереження розширюють і вдосконалюють, поповнюють особистий досвід індивідуума.

Формування перцептивних дій починається у дітей у 2-3-річному віці. Старший дошкільний вік, шкільний в цьому відношенні особливо важливі періоди. Розвиток перцептивних дій в дітей відбувається в умовах спеціально організованих систематичних і послідовних занять у дитячому саду і в школі.

Діти під керівництвом вихователів і шкільних вчителів відкривають для себе предметний світ, знайомлячись з різними об'єктами та їх властивостями, вчаться аналізувати їх, виділяти найбільш значущі, які стають сенсорними еталонами. Вони доповнюються системою рухових, або моторних навичок, що забезпечує дитині всебічне «відкриття світу». Моделювання (малювання, ручна праця, ігри з будівельним матеріалом) дозволяє перетворювати уявні образи в реальні. Батькам на замітку

Формування системи перцептивних дій у дитини — турбота в першу чергу батьків. По-перше, їм треба пильно стежити за здоров'ям органів чуття малюка, інакше їх недостатнє функціонування ускладнить сприйняття особливостей об'єктів пізнання. По-друге, не слід покладатися тільки на вихователів і вчителів: розвиток перцептивних дій — це одна з цілей сімейного виховання на ранніх стадіях життя дитини. Для цього треба допомагати йому всебічно обстежувати предмети (як звучить, як влаштований, з яких частин складається, який на дотик, на смак і запах), вчити дій з ним, збагачувати словник за рахунок іменників (що це?), прикметників (який?), дієслів (що робить?).

Дітям треба показувати картинки і прийоми малювання, ліплення, конструювання, вправляти в порівнянні предметів за різними параметрами.

Основний метод навчання дітей молодшого та раннього віку — ігровий. Діти люблять спільні ігри та заняття з батьками. Емоційне предметне спілкування з ними стимулює у дитини розвиток перцептивних дій. Автор: Наталія Цибенко 19 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам