Олексій Орлов: біографія, історія роду, особисте життя


Опубликованно 24.10.2018 05:12

Олексій Орлов: біографія, історія роду, особисте життя

Мало хто з героїв російської історії зазнав такої художньої деформації, як граф Олексій Григорович Орлов. Багато хто над нею попрацював: художники, письменники, кінематографісти. Добре, наприклад, це вдалося Миколі Єременко – прекрасного актора в образі зловісного серцеїда і губителя невинної душеньки княжни Тараканової...

А між тим біографія Олексія Орлова в чистому вигляді без художньої розмальовки цілком заслуговує вдумливого прочитання. По-перше, вона цікава сама по собі. По-друге, надто вже ця історія вкладається в поняття «завзятість руська» у форматі XVIII століття. Чоловік був унікальний. Сімейна генетика: відвага і вірність

З історією роду в Олексія Григоровича Орлова все в повному порядку. Науки генетики в той час не було, але закони спадковості працювали як належить: знаменита орловська відвага передавалася з покоління в покоління без якого-небудь зниження якості.

Один дід Іван Іванович чого вартий. Будучи московським стрілецьким підполковником, активно брав участь у тому самому однойменному бунт, після якого тисячі голів злетіли з плечей. Голова Івана Орлова вціліла. Сам Петро Перший помилував його за удаль, коли той перед стратою відсунув государя від плахи: «Ну-ка, посунься, Петро Олексійович, це моє місце, не твоє».

Батько Григорій Іванович Орлов теж проявив себе цілком геройськи на військовій службі і в турецькому, і в шведському походах. Він мав персональні нагороди від імператора, дослужився до чину генерал-майора та виконував вже складні політичні доручення. Приміром, розбирався з корупційними схемами у Вятській провінції, щоб представити перед судом тамтешнього воєводу за хабарі. У результаті Григорій Іванович був призначений новгородським губернатором в чині дійсного статського радника. Відмінне завершення кар'єри, можна тільки позаздрити.

П'ятеро синів, Іван, Григорій, Олексій, Федір і Володимир, були абсолютно різними і зовні, і за характером. Долі їх також не були схожими. Самим відомим і заслуженим став середній син Олексій. Він з самого початку був лідером в цій п'ятірці. Не плутаємо з Олексієм Григоровичем Бобринським

В ході досліджень історичних джерел про графа виявилася колізія з тезкою героя, з якими його часто плутають. Мова про Олексія Григоровича Орлові – сина Катерини Другої і її фаворита Григорія Орлова. Він народився ще до приходу до влади Катерини, тому був негайно доставлений для проживання в іншій родині. Хлопчик ніколи не носив прізвище Орлов, він був названий графом Бобринським. Нічим примітним не відрізнявся. До справ і подвигів Олексія Орлова син Катерини не мав ніякого відношення. Це абсолютно різні люди у всіх відносинах.

Якщо ж говорити про незаконне сина Олексія Орлова, то відомості про народження Олександра Олексійовича Чесменського розпливчасті: у них немає імені матері. Але такий чоловік був реальною постаттю. Син Олексія Григоровича Орлова по праву від батька носив прізвище Чесменський, дослужився до чину генерал-майора та на війнах вів себе героїчно. І тут орловська генетика. Авантюрист і змовник: вбив або не вбив?

Мова, звичайно, про Петра Третьому – недолугого дружини Катерини Олексіївни. Ця історія всім відома і багаторазово обіграна. Найчастіше в біографії графа Олексія Орлова головним пунктом є саме цей епізод (дарма, треба сказати). Брати Орлови входили до сформувалася навколо великої княгині Катерини Олексіївни партію молодих військових з гвардійських полків. Мета у них була проста і ясна: віддати владу Катерині, а законного спадкоємця відлучити від престолу раз і назавжди. Головним координатором всього палацового змови був не хто інший, як середній брат Олексій Орлов. Катерина отримала владу саме завдяки його сміливості і холоднокровності. Імператриця стала вічною боржницею сім'ї Орлових. Потрібно зауважити, що нікому з братів цей факт щастя в підсумку не приніс.

Одна справа – посадити на трон велику княгиню. Зовсім інше – розібратися з законним імператором. Олексій Григорович входив в невелику ініціативну групу, яка займається цим слизьким і небезпечним для репутації питанням. Зречення від престолу Петра Третього вирвали. А от у справі вбивства імператора суцільний туман, стереотипи та історичні штампи.

Недруги любили називати Олексія Григоровича царевбивцею. Робили вони це часто і з задоволенням: «він був царевбивця в душі». Головним аргументом протягом довгого часу була знаменита записка Олексія Орлова Катерині, в якій він нібито зізнавався у вбивстві імператора. Та ось тільки це було не лист, а лише його копія, що побувала в руках орловських недоброзичливців (таких було чимало). Сучасні історики схиляються до версії фальшивого документа і до того, що до загибелі Петра Третього Олексій Григорович Орлов мав лише непряме відношення.

Але про що можна сказати з точністю, так це про безліч послуг, які ніхто інший зробити для Катерини не зміг би. До слова сказати, імператорським фаворитом Олексій Орлов ніколи не був. Секретні місії

Ось лише один приклад місій, про яких мало хто знає. За три роки до Чесменської епопеї граф Орлов приїхав до Москви за секретнейшему дорученням імператриці. Йому потрібно було розслідувати численні заворушення, які виникають в різних місцях середньої смуги Росії. Публіка в розслідуванні була непростою – це були донські козаки, що налагодили зв'язки з татарами, що жили по сусідству. В їх спільних планах було багато неприємних і навіть небезпечних намірів – підняти, наприклад, повстання на Україні.

Концентрація татар біля кордонів стала критичною, небезпека бунту з таємною підтримкою з боку Туреччини прийняла загрозливий характер. Така ситуація могла призвести до збройного зіткнення з Туреччиною, що було у вищій мірі небажаним при тому політичному розкладі.

Перед Олексієм Григоровичем стояла важка задача: звести нанівець ризик війни з турками, загасити татарські хвилювання, розібратися в поведінці козацького гетьмана. Він мотався по різних місцях, збирав відомості, робив висновки, зустрічався з потрібними людьми і в підсумку ліквідував політичну кризу. Російсько-турецька війна Олексія Орлова: ідеологія

Про ці деталі мало хто знає. А вони характеризують Олексія Григоровича як міжнародного стратега набагато повніше і достовірніше, ніж міжнародна колізія з княжною Тараканової.

Можливо, що саме граф Олексій Орлов поклав початок практиці благородної місії в якості аргументу для початку військових дій. Вже ніколи не вдасться дізнатися, чи був він щирим у своїй новій «грецької» ідеології. Або гарний кейс з відновленням античної культури (заодно і єгипетської) був спеціально придуманий для прикриття простою і ясною імперської мети – виходу Росії до Чорного моря. Одне ясно: Олексій Григорович вписав яскраву і нестандартну сторінку в російську військову історію. Ось як була справа.

Передісторія і багатопланові політичні інтриги на міжнародній майданчику були довгими. Війна почалася в 1768 році, коли Росія вторглася в межі Блискучої Порти. Але тут цікавий лише «орловський» епізод війни, який стався в Середземному морі в Італії.

Відновлення Греції та звільнення Єгипту від мусульманського турецького ярма – ось головна ідея плану військової операції в рамках першої експедиції графа в Середземне море. Для Туреччини поява російського флоту з цього боку було найвищою мірою несподіваним. Ключовим аргументом було настрій греків і турецьких слов'ян, які були дуже незадоволені османським правлінням. Надіслати військову ескадру, чиї дії підтримувалися б місцевими повстаннями греків та інших незадоволених – ось що потрібно було зробити негайно з урахуванням сформованої ситуації. Для реалізації плану Орлов сам себе ж і запропонував, з чим Катерина негайно погодилася. Місія включала не просто командування флотом. Завдання було набагато складніше: підняти християнські Балкани проти турецького диктату і відтягнути їх від сили чорноморського узбережжя. Чесменська перемога і орловська генетика

Корисно нагадати, що 7 липня – День військової слави Росії на честь перемоги російського флоту над турецьким саме в Чисменській битві. У більшості джерел ця морська битва описується як героїчна блискуча перемога російської зброї: чотири кораблі і брандера напали вночі на турецький флот і підпалили його. Турки погоріли практично цілком, а російська ескадра залишилася целехонькой, не даючи бусурмани гасити пожежі і рятуватися.

Насправді все сталося не так, і це найцікавіше. План і похід, так само як і сама битва, були, звичайно, авантюрою найчистішої води. Перша ескадра (а їх було дві) ледве добралася з Архангельська до Гібралтару, з поломками і втратою кількох судів. Моряків скосили хвороби, тепер майже половина екіпажу складалася з данців, найнятих в Копенгагені. У результаті першим до пункту призначення дістався лише один «Святий Євстафій» з поламаною щоглою. Поступово підтягнулися ще шість судів: знову складалася ескадра. Турки могли б перебити її в два рахунки. Але вони тоді не зрозуміли, що цей пошарпаний табір був російським військовим флотом. Пощастило так пощастило. А російський «табір», дочекавшись другої ескадри, бадьоро провів десантну операцію і посів з допомогою повсталих греків кілька прибережних містечок. Надії на грецький патріотизм не виправдалися, але Олексій Орлов вмів робити висновки і, що ще важливіше, швидко перебудовуватися. Головною подією стало морська битва.

Є думка, що Чесменська перемога графа Орлова була чистою випадковістю через катастрофічну ланцюжка пожеж на турецьких судах. Цілком можливо, що так воно і було. Але хто довів обидві ескадри у важкі й далекі краї, не кинув виконання початкового плану, не побоявся вступити в бій з турецькою армадою, в два рази перевищує мощі російський флот?

Відвага, завзятість, наполегливість, нахабство – довгий список орловських сімейних якостей, які допомогли при Чесмі. Ось таким і везе: як діда за молодецтво на пласі Петро Олексійович помилував, так і на очах у внука згорів грізний ворог. Адже Орлову в разі поразки діватися було нікуди – ні прислухатися до розпоряджень, ні сховатися. Адже тоді він на кін своє життя поставив. Та й свого флоту.

Політичний бенефіт вийшов величезний. Турки стали надзвичайно обережними, Європа присмирела, а Росія отримала вихід до Чорного моря. З персональної кар'єрою графа Орлова також все було в порядку: крім звичайних привілеїв і нагород, Олексій Григорович отримав солиднейшую добавку до своєї славної прізвища. Він став Орловим-?esmenskim. Запасаємося носовими хустками: про княжни Тараканової

За життя Олексія Григоровича фільму «Царське полювання» ще не бачили. Але все одно княжну Тараканову йому не пробачили.

Знаменита картина Флавіцкого, на якій зображена бідна красуня з пацюком на ліжку під час потопу в Петропавлівській фортеці, була написана майже через сто років після реальних подій. Але вона подбавила солідну порцію закріплювача в суміш презирства і ненависті до Орлову як до виконавця імператорського доручення. Через 80 років вийшла гучна жаліслива драма з чарівною Анною Самохіною в ролі нещасної слабкої дівчини, обманутою графом самим підлим чином. Склався остаточний образ «найбільшого з мерзотників на землі».

Зупинити претензії до трону з боку нової міжнародної авантюристки – ось як виглядало приватне і надзвичайно делікатне доручення Катерини. Все сталося через чотири роки після битви при Чесмі. Олексій Григорович давно був уже при всіх регаліях і обзавівся особистим авторитетом. Міркування моралі і державної безпеки

Справа в тому, що до моменту появи в Італії черговий самозванки і претендентки на російський престол, Катерина вже отримала дозу найсильніших алергенів у вигляді таких же «дітей лейтенанта Шмідта», головним з яких був Омелян Пугачов. Тому діяти Орлову було доручено жорстко і рішуче: підійти до італійської Рагуса у складі ескадри і при необхідності силою змусити видати авантюристку, погрожуючи обстрілом міста з моря.

Але Олексій Орлов вирішив проблему по-іншому, ускладнивши життя самому собі до самого кінця. Він запропонував Тараканової руку, серце, і, найголовніше, підтримку в завоюванні трону. Так він заманив княжну на російську територію – палубу корабля. Вона була арештована і поміщена в катівню, де померла від пологової гарячки. До слова сказати, невинною овечкою княжна Тараканова ніколи не було, а небезпека для цілісності держави представляла внаслідок змови з деякими іноземними можновладцями.

Можна по-різному ставитися до обраного способу вирішення проблеми. Можна міркувати з моральної точки зору, а можна – з міркувань державної безпеки. У будь-якому випадку граф Орлов доручення виконав швидко і безкровно, найефективнішим чином з державної точки зору. Орловські рисаки

На наступний рік Олексій Григорович пішов у відставку і виїхав в рідну Москву. До того часу старший брат Григорій вийшов із числа фаворитів імператриці, і клан Орлових втратив свій вплив.

Олексій Орлов, як кожна непересічна особистість, ніколи не нудьгував: справ у нього було багато завжди. Але головною стала досить амбіційне завдання. Він вирішив вивести російську породу бігових коней. Цю Задачу він виконав блискуче: знамениті орловські рисаки з'явилися на московському кінному заводі – улюблене дітище Олексія Григоровича.

Орловський рисак – порода інтегрована. Це було складне схрещування. Відібрали англійську, датську, арабську та німецьку породи, щоб орловський рисак володів спеціальними і унікальними якостями. Це легкоупряжные спортивні або прогулянкові коні з відмінними біговими рысистыми здібностями, які передаються спадково. Людина-свято

Звичайно, особистість графа була неабияка і непроста. Але ні в якому разі не суперечлива, як це часто пишуть у численних версіях біографії Олексія Орлова.

Божевільна хоробрість, зухвалість і марнотратство – тут все зрозуміло. Свобода від стереотипів і горезвісного громадської думки, розум, природна доброта і дивовижна проникливість.

Його любили, за ним йшли. І він любив людей. Часто дрібні деталі і факти говорять про людину більше, ніж розлогі особистісні характеристики. Ось один з таких: Олексій Григорович завжди розпоряджався подавати калачик з вином всім кучерам, що чекають гостювали господарів на морозі.

Після Чесменській битві він прожив ще 33 роки. Від служби відмовлявся. Займався кіньми, кулачними боями, циганськими хорами та багатьма іншими справами. Ця людина ніколи не нудьгував.

На його похоронах багато по-справжньому плакали, він був для них людиною-святом. А для Росії героєм і державною людиною з волею, тверезою головою і вмінням доводити справу до кінця. Він не знав перешкод у досягненні цілей. Він – унікальна людина. Автор: Valeriya Gurevich 28 Вересня, 2018


banner14

Категория: Студентам