Диспути - це... Значення поняття, використання в шкільній практиці
Опубликованно 24.10.2018 05:12
Disputare - слово латинське. В перекладі означає "сперечатися", "міркувати". Саме від disputare сталося поняття "диспут", якому присвячена дана стаття. Його поява сходить до Середньовіччя. Розглянемо значення слова "диспут" і те, як воно може бути використано в позакласній роботі в школі. Трохи історії
Ми всі знаємо прислів'я, дає відповідь на питання про те, де ж народжується істина. "У суперечці", - відповість будь-хто. А звідки з'явилося таке твердження? З середніх віків, коли головним методом підготовки до іспитів та їх проведення у школах були дебати.
Подібні наукові суперечки носили назву диспутів. Це певний набір правил, що вимагає від учня вміння висувати якийсь теза і доводити його за допомогою аргументів. Йому протистояли опоненти, які прагнули знайти докази хибності тверджень і приводили свої контраргументи. Оцінював результат спору магістр, виступає, по суті, в ролі судді. Він визначав, чиї аргументи були вагомішими.
Диспути - це якісь формальні способи ведення дебатів. В середні віки існували правила: за аргументи приймалися посилання на письмові авторитетні джерела, а докази кожної зі сторін піддавалися ретельному аналізу. Метою диспутів було встановлення наукової або богословської істини. З допомогою цього методу вирішувалися суперечки між різними конфесіями. Головні умови
Всякий спір сьогодні можна назвати диспутом? Публічне обговорення якої-небудь проблеми (наукової, громадської або релігійної) має проходити з дотриманням низки умов: До початку обговорення учасники повинні добре розуміти предмет спору, ту проблему, яка буде винесена на порядок денний. Необхідно, щоб заздалегідь був відомий і головна теза (гіпотеза способів усунення проблеми), а також аргументи в його захист. Диспути - це дебати, в ході яких обов'язково має бути знайдено конструктивне рішення.
Учасники, як правило, діляться на дві групи: опонентів і пропонентов. Другі висувають гіпотезу і намагаються бути переконливими. Їм важливо бути понятими і домогтися підтримки аудиторії. Опоненти відчувають тезу, а також аргументи сторони і виражають або згоду, або незгоду з гіпотезою. Іноді в ході дебатів з'являються нові варіанти вирішення проблеми.
Подібна активна форма спілкування сьогодні знаходить все більше застосування в шкільній практиці. Особливо для неї підходить класний годину. Диспут як форма вирішення проблеми
Класна година - це щотижневий додатковий урок, вирішальний виховні завдання. Тематика визначається актуальністю, віковими особливостями учнів, їх інтересами. Вона повинна нести в собі проблему, наприклад: Інтернет-залежність: реальність чи фантазії дорослих? Витоки дитячої жорстокості. Чи може одна протистояти натовпі?
Диспути - це класні години в активній формі, для підготовки яких потрібно не менше місяця. Важливо, щоб учні не тільки знали тему обговорення і питання, пропоновані в ході дебатів, але і виробили з них власну позицію.
Велику роль відіграє правильний вибір ведучого, який створить потрібний настрій і атмосферу доброзичливості і не дозволить учасникам відхилитися від головної теми обговорення. Бажано, щоб в середній ланці вів дебати добре підготовлений дорослий.
При грамотному використанні даної форми всі учасники: будуть залучені до живої, невимушений діалог; навчаться висловлювати і обґрунтовувати власну думку; зможуть краще розуміти аргументи інших учасників; отримають нові знання, які в подальшому стануть їхніми переконаннями.
Дуже важливо наприкінці класного години отримати зворотний зв'язок і дізнатися, наскільки форма диспуту була комфортна для обох сторін. Автор: Вікторія Самарська 22 Серпня, 2018
Категория: Студентам