Що таке колискові пісні: фольклор і класика


Опубликованно 29.10.2018 03:42

Що таке колискові пісні: фольклор і класика

Тим, кому бабусі і мами наспівували на ніч "Баю-баюшки-баю...", не варто пояснювати, що таке колискові пісні. Проте вже підростає покоління, якому перед сном включають нічник-проектор з приємною мелодією. Але це не те ж саме, навіть якщо музика на ньому дуже хороша.

Російський фольклор

З вуст в уста, і ніяк інакше, передавалися пісні, під які засипали немовлята. Обов "баю-бай" чудово римується з "скоріше засинай". Іноді з'являється "ай-люлі", яке теж чудово вплітається в віршик. Що таке колискова пісня, ясно з простого прикладу:

Ай-люлі-люлі-люлі,

Прилетіли журавлі,

Вони сіли на ворота,

А ворота - скрип-скрип,

Не будите ви Ванюшу,

Наш Іван спить-спить".

Колискові пісні створювали особливий захищений світ, в якому приємно і не страшно переходити до сну. Образи звірів і птахів, побутові предмети ставали казковими персонажами, початком сновидінь і спокою.

"Котик-котенька-коток, котик, сіренький лобок,

"Прийди, котик, ночувати, нашу деточку качати".

Неспішний ритм, пісенність мали дітей до сну. Заколисати маленької дитини, заспокоїти його - одне з важливих умінь матері. Вважається, що спочатку перед сном співали замовляння-обереги. Недарма в таких піснях обов'язково згадувалося ім'я дитини.

Безсумнівно, присутність матері, її спокійне, розмірене спів найкращим чином діють на малюка. Що таке колискові пісні? Відповісти на це питання можна, згадавши, як діти самі просять їх заспівати.

Для дітей, які тільки освоюють світ, іноді надто хвилюються і плачуть, колискові пісні - це обіцянка добра, турботи, надійності, вихідні від старших.

Баю-баю-спатоньки, куплю Вані валянки.

Одягну на ноженьки, пущу по дороженьке.

Колискові пісні - це звернення до маленької дитини, до його душі. Звичайно, для того, щоб приспати дитину, досить просто розмірено і мелодійно вимовляти "Шшшшшшш..." Але йому дістається щось більше - мотивація у мами або няні набагато цікавіше: в пісеньці міститься нехитрий, але дуже важливий для життя сюжет, який налаштовує на правильну поведінку і правильне розуміння життєвих основ. Кого любимо, кого боїмося, про що мріємо - про все розповідає колискова.

Самим чарівним способом сіренький дзига з популярної російської колискової втілився в мультфільмі Юрія Норштейна "Казка казок". Хто не засинав під рада "не ложися на краю"? Колискові пісні - це дивовижний пласт народної культури, з якого виростають рідні кожному образи. Як їх називають психологи - архетипи свідомості. Кінокласика

У кінофільмах запам'ятовуються самі ліричні і ніжні колискові пісні, які не тільки віддають данину народної традиції, але й стають розвитком її непорушних основ - мелодійності, уваги і любові до близької людини, довіри, побажання щастя, спокою, надії.

Одна з найзворушливіших - це колискова з "Гусарській балади", написана Т. Хренниковым: "Спи, моя Світлана, спи, як я спала..." Багато полюбили пісню Звіздаря з "Червоної шапочки": "Там високо-високо, хтось пролив молоко..." У фільмах "Цирк", "Підкидьок", "По головній вулиці з оркестром" (і не тільки в них) є запам'ятовуються зразки цього жанру. Світові шедеври

Образи матерів, схилившись над колискою - одна з улюблених тем художників. Цікаво простежити за картинами майстрів, що було прийнято робити, сидячи біля дитячого ліжечка - в'язати, щось перебирати, просто милуватися дитиною або, можливо, заснути від утоми. І хочеться думати, що на деяких з чудових полотен матері співають колискові пісні.

Великі музиканти цінували цей народний жанр і створили на його основі свої шедеври. Колискову Моцарта всі знають в російській варіанті як "Спи, моя радість, засни". Шуберт, Шуман, Мендельсон, Чайковський, Римський-Корсаков та інші композитори написали прекрасні колискові пісні.

Колискові у поезії

Російські поети, прекрасно знали, що таке колискова пісня у творчості народу, залишили велику спадщину: дослідники нарахували не менше п'ятисот віршів, які написані в цьому жанрі кращими авторами.

Цікавий факт призводять філологи про віршах, створених М. Ю. Лермонтовим, А. Н. Майковим, які не тільки є літературним надбанням, але і перейшли у фольклор. Більше ста років їх колискові побутують в народному середовищі. Автор: Elena Tihonova 3 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам