Що таке обитель? Значення і вживання слова
Опубликованно 30.10.2018 03:48
У статті розповідається про те, що таке "обитель", про значення і вживання слова, а також про його походження. Будуть також перераховані всі можливі синоніми до нього.
Обитель — іменник, неживе, жіночого роду третьої відміни. Ряд схиляємося слів наступний: обитель, обителі, обитель, обителлю, обителі.
Вимовляється з наголосом на другий склад: обитель.
Згідно словників російської мови нам відомі два основних значення слова. Розглянемо їх. Перше значення
У першому випадку на питання, "що означає слово "обитель", можна відповісти так: обитель — інша назва монастиря. Іншими словами, це місце проживання послушників та взагалі спільноти монахів, які зібралися в одному місці, як правило, вдалині від цивілізації і людського присутності.
Причому тут мається на увазі місце проживання незалежно від величини поселення. Обитель може бути велика — монастир або лавра, або зовсім невелика, що складається з житлового будиночка і церкви — це скит або пустель.
У цьому значенні до слова застосовні епітети: священна, тиха, далека. Друге значення
А що таке "обитель" у другому значенні? Сьогодні воно позиціонується як жартівливе, пародирующее високопарний стиль. Однак домом можна назвати і місце проживання взагалі.
Звідси зрозуміло, як грамотно підібрати синоніми до слова "обитель". Синонімами можна вважати такі слова: притулок, притулок, житло, вогнище, гніздо (гніздечко), кут, дах, дах над головою, місце проживання (канцелярит).
Причому, відповідаючи на питання: "що таке "обитель", не можна не відзначити, що оскільки очевидно, що первісне значення слова все ж відсилає нас до монастирського тихому самоті, назва "обителлю", наприклад, палацу або пишною резиденції можна розцінювати як сарказм.
Але не варто забувати і про все ще існуючу поетичну конотацію слова: наприклад, "обитель щастя", "обитель зірок", "обитель муз", "обитель мовчання" та ін. Етимологія
За своїм походженням іменник "обитель" (обит?ль) — похідне від дієслова "мешкати", який в свою чергу сходить до давньоруського та старослов'янської "обитати". Побудована за аналогією з іншими подібними іменниками: купіль, гойдалки та ін Приклади вживання
Серед назв творів мистецтва різного роду "обителі" досить численні. Ось кілька для прикладу: "Пармська обитель" — знаменитий роман Стендаля. "Тиха обитель" — полотно-пейзаж російського художника Ісаака Левітана (1890). "Обитель зла" — американський фантастичний фільм жахів (2002 рік), режисер і сценарист Пол Андерсон. "Обитель проклятих" — американський фільм-трилер (2014), режисер Бред Андерсон. "Оселя" — роман російського письменника Захара Прілепіна, присвячений жахам, що відбувалися на території виправно-трудового табору (Соловецький табір особливого призначення — скорочено "СЛОН") в 20-30 роках XX століття. Виданий в 2014 році, тоді ж був удостоєний премії "Велика книга".
В літературних творах, особливо російської класики, вживання цього слова зустрічаємо в обох значеннях.
Встиг би я, як ти, на старість років
Від суєти, від світу відкластися,
Вимовити обітницю чернецтва
І в тиху обитель затвориться...
А. С. Пушкін, "Борис Годунов".
Вже вирвала вона отця Федора з тихою повітової обителі і кинула казна в яку губернію.
В. Ільф, Тобто Петров "Дванадцять стільців".
Я зайнявся розглядом картинок, прикрашали його смиренну, але охайну обитель.
А. С. Пушкін, "Станційний доглядач".
Назви мені таку обитель,
Я такого кута не бачив,
Де б сіяч твій і зберігач,
Де б російський мужик не стогнав?
Н. Некрасов, "Назви мені таку обитель..."
Усвідомивши, що дорога пішла на підйом, Фродо стомлено підняв очі – і раптом побачив те, про що попереджав їх колись Голлум: Обитель Кольцепризраков.
Дж. Толкін, "Володар кілець".
Ми були в обителі блаженного спокою, в центрі шторму.
Дж. Лондон, "Заколот на Ельсінорі".
Ми виклали інформацію про те, що таке "обитель", про походження слова, про те, як правильно підібрати синоніми до цього іменника. Були наведені приклади використання "обителі" в пропозиціях. Автор: Сергій Миколаїв 22 Жовтня, 2018
Категория: Студентам