Пожежно-стройова підготовка: нормативи, виконання і методичні рекомендації


Опубликованно 31.10.2018 10:24

Пожежно-стройова підготовка: нормативи, виконання і методичні рекомендації

У цій статті піде мова про основний предмет для вивчення складом підрозділів пожежної охорони. Це пожежно-стройова підготовка. Розглянемо її цілі, зміст, розберемо методичні рекомендації щодо проведення навчання. Що це?

Пожежно-стройова підготовка, як ми вже зазначили, це головний предмет навчання, розроблений для особового складу підрозділів та з'єднань пожежної охорони. Це навчання способам та прийомам роботи з усією пожежною технікою.

Програма навчання спрямована на наступне: Досягнення високих показників по стройовій підготовці особового складу, досягнення злагодженості роботи, готовність до нестандартних завдань. Максимальний розвиток як вольових, спеціальних, так і фізичних якостей пожежників. Забезпечення успішного виконання завдань з гасіння пожеж у різних умовах.

Пожежно-стройова підготовка - це не короткий курс. Заняття проводяться протягом року. Включають в себе наступне: Організація та планування навчального процесу. Це складання тематичного навчального плану, розкладу занять, нормативів, які необхідно відпрацювати, планів проведення конкретних занять. Контроль успішності студентів, оцінка їх умінь, знань, навичок. Підвищення фахової і педагогічної підготовки безпосередніх керівників занять. Контроль за усім процесом навчання.

Важлива частина пожежно-стройової підготовки - це виконання спеціальних прикладних вправ. У них входять різноманітні дії і прийоми з пожежною технікою, що формують і вдосконалюють спеціальні навички особового складу, сприяють розвитку його фізичних якостей.

Цілі і завдання пожежно-стройової і тактико-стройової підготовки визначаються цілим рядом документів: Керівна документація МНС РФ. Правові нормативні акти рівня суб'єктів Російської Федерації. Нормативні відомчі акти.

Все вищесказане формулюється в тематичних і навчальних програмах та планах.

Методичний посібник

Методичні рекомендації з пожежно-стройової підготовки - допомоги як з організації, так і по проведенню занять у особового складу усього розмаїття підрозділів пожежної охорони. Практично це навчання основним правилам роботи з технічним озброєнням, протипожежним обладнанням, ручним пожежним інструментом, різними рятувальними пристроями та засобами індивідуального захисту самих пожежників. Якщо узагальнити, то це методичні вказівки по роботі з усієї пожежною технікою.

Дані рекомендації розроблені для наступних адресатів: Особовий склад розрахунків пожежної охорони. Пожежно-технічні НДУ (розшифровка - науково-дослідні установи). Навчальні пожежно-технічні організації. Спеціальні розрахунки пожежної охорони.

Обов'язки керівників

Керівники підрозділів пожежної охорони, органів управління, пожежно-технічних освітніх організацій наділяються поруч обов'язків з пожежно-стройової і тактико-стройової підготовки. Це наступне: Створювати всі необхідні умови для якісного і своєчасного навчання особового складу. Забезпечувати високий рівень фахової і методичної підготовки як керівників підрозділів, так і тих посадових осіб, які відповідальні за проведення і забезпечення занять. Забезпечувати системний розвиток і вдосконалення матеріально-технічної бази. Вона повинна дозволяти створювати реальну обстановку під час навчань, дозволяти проводити з особовим складом всю сукупність вправ з відпрацювання нормативів із пожежно-стройової підготовки. Приділяти особливу увагу забезпеченню безпеки особового складу під час таких практичних занять. Враховувати специфіку виконуваних службових завдань при плануванні занять, а також різноманітність наявної пожежної техніки, рівень підготовки особистого складу, стан навчального забезпечення, приписи щодо охорони праці.

Форми навчання

Навчальні посібники з пожежно-стройової підготовки передбачають наявність трьох головних її форм: Теоретичні заняття. Відповідно, в них входить вивчення теоретичної бази, описів принципів роботи пожежної техніки, вивчення психофізіологічних особливостей особового складу. Практичні заняття. В групу включено наступне: тренувальні, контрольні, перевірочні, показові вправи на вогневій смузі психологічної підготовки, в тепловому манежі, тепло-димовій камері, на полігоні та ін. Такі заняття спрямовані на вдосконалення та підтримання спеціальних і загальних навичок, злагодженість і роботу чергових змін і підрозділів, вирішення загальних завдань щодо поліпшення психологічної і фізичної підготовки. Позаурочні заняття. Тут маються на увазі змагальні форми виконання нормативів із пожежно-стройової підготовки, конкурси, змагання, складання заліків на вдосконалення фізичних, спеціальних і психологічних якостей. Використовуються для цього години культурно-дозвіллєвої, спортивно-масової роботи, самостійної підготовки складу. Основні методи підготовки

Проведення пожежно-стройової підготовки - це використання перевірених методів практичного навчання: Інформаційні, повідомляють. Бесіда, усне виклад теми, виконання команд. Формування умінь і навичок. Демонстрація, пояснення, виконання вправ. По закріпленню і подальшому вдосконаленню умінь та навичок. Повторення пройденого, змагання, тренування, різні рівні самостійної роботи. Перевірка і оцінка отриманих знань, навичок і умінь. Практичні контрольні вправи, спостереження. Інструктивні. Узгодження з потребами навчаються, з'ясування, наскільки їм зрозуміла пройдений матеріал.

Послідовність навчання

Відпрацювання нормативів із пожежно-стройової підготовки - це завжди системні, особливим чином структуровані заняття. Так, дані вправи завжди проходять у три етапи: Створення попереднього уявлення про новому вправі. Розучування даного вправи. Закріплення рухових навичок і подальше їх вдосконалення.

Кожен з етапів ми далі розберемо докладно.

При виконанні нормативів із пожежно-стройової підготовки особовим складом керівник занять повинен звертати особливу увагу на наступне: Контроль і системне, предметне виправлення помилок. Що під цим розуміється? Керівник занять повинен насамперед виправляти головні, вихідні помилки навчаються, а потім незначні і другорядні. Це відбувається через демонстрацію, показ підвідних вправ, наочних посібників та ін. Застосування заходів, які попереджають травми і забезпечують безпечні умови виконання разучиваемых рухових завдань. Найважливішими умовами тут будуть: проведення ретельної розминки, підбір вправ, що відповідають рівню підготовки учнів, дотримання нормального гігієнічного та фізіологічного режиму.

Перший етап навчання

Заняття з пожежно-стройової підготовки починається з створення попереднього уявлення про новому прийомі, методиці дій. Для цього керівник занять робить наступне: Знайомить учнів з назвою вправи, його основними елементами, оперуючи при цьому професійною термінологією. Демонструє наочні посібники для створення рухових уявлень. Демонструє сам техніку і прийоми виконання. Пояснює послідовність виконання прийомів вправи, знайомлячи при цьому особовий склад з тимчасовими і просторовими характеристиками виконуваних дій. Роз'яснює, як виконати вправу, окремі його прийоми безпечно. Проводить пробні спроби по виконанню вправи. Інформує особовий склад про порушення, помилки, допущені в процесі пробної тренування. Продовжує заняття, пробні спроби.

Другий етап навчання

Наступний етап вправ з пожежно-стройової та тактико-спеціальної підготовки - це безпосереднє розучування. Його мета: оволодіння особовим складом техніки виконання вправ, формування у підрозділи пожежної охорони нових рухових навичок. Для цього переходять від теоретичних до практичних занять.

Підготовленість особового складу, складність вправи впливають на те, як воно буде разучиваться - цілком або по частинах. Тут виділяються ключові відмінності: Розучування цілком. Рухова задача вирішується цілісним чином, її основні складові, елементи сприймаються навчальними в загальному вигляді. Як правило, даний метод придатний для простих вправ. Але також його застосовують і для складних - коли дія складно або недоцільно розбивати на частини. Розучування по елементах. Тут плюсом виступає більше методичне перевагу. Спосіб підходить для випадків, коли вправа складається з різнорідних за своїм характером елементів, які об'єднує лише загальна тактико-технічна мета. Таку рухову задачу її структура легко дозволяє розчленувати на окремі елементи. Після того як особовий склад освоїть вправу по частинах, можна переходити до слитному його виконання. Третій етап навчання

Розробка нормативів із пожежно-стройової підготовки обов'язково включає в себе розробку занять по стабілізації способів і прийомів виконання вправи. Важливо тут домогтися його доступності при виконанні особовим складом конкретних дій по гасінню пожежі.

Тут під стабілізацією способів і прийомів виступає вироблене вміння виконувати вправу кожен раз або однаково, або в межах допустимих відхилень.

Першим ділом виконання рухової задачі повинно бути освоєно при стандартних умовах. Потім важливо перейти вже до вдосконалення навичок. Вправу повторюють при проведенні тренувань, включають у нього додаткові комбінації навичок. Завдання виконується вже у нових, незвичних умовах, на снарядах, навчальних об'єктах з різними характеристиками. При цьому оцінюється якість виконання вправи, тимчасові витрати на дію.

План заняття

Керівник занять завжди системного готується до кожного нового уроку. Істотне місце в цьому займає складання розгорнутого плану: Вступна частина. Тут повинні бути розкриті методи і методологічні прийоми: шикування групи, рапорт, перевірка готовності як учнів, так і місця проведення занять. Далі - доведення до особового складу цілей, завдань вправи. Обов'язкова перевірка знань, нормативів, правил охорони праці, уміння працювати з пожежною технікою. Підготовча частина. Упорядкована характеристика загальнорозвиваючих і спеціальних зміцнювальних вправ. Спеціальні вправи виконуються після фізичних. Основна частина. Впорядковане опис навчальних питань (маються на увазі спеціальні вправи з пожежною технікою), а також дій керівника по вирішенню головних завдань вправи. Заключна частина. У цьому розділі плану відбивається зміст і послідовність розбору уроку, підведення підсумків, приведення навчального інвентарю в порядок. Перераховуються питання для загального і приватного розбору.

Структура окремого заняття

Розібравши систему освоєння нового досвіду, техніки дій, рухової задачі, перейдемо тепер до побудови структури кожного заняття з пожежно-стройової підготовки. По своїй суті це урок, навчальне заняття, яке має тренувальний характер. Виступає основним засобом організації навчання особового складу, в рамках якого реалізуються всі вищеописані форми, методи і засоби навчання.

Кожне навчальне заняття по пожежно-стройовій підготовці складається з чотирьох складових: Вступна частина. Це підготовка навчальної групи до виконання завдань наступних двох частин навчання. Підготовча частина. Це вже підготовка учнів до основної частини заняття. Сюди входять як спеціальні, так і загальнорозвивальні вправи. В їх укладенні навчаються повинні підготувати матеріально-технічне забезпечення для проведення основної частини заняття. Основна частина. Фактично це методична підструктура, елементами якої виступають певні види діяльності як учнів, так і самого керівника заняття. Її елементи, їх послідовність, визначаються останнім у відповідності з програмою навчання. Саме тут вирішуються головні завдання всього заняття: розвиток психологічних і фізичних якостей особового складу, формування і вдосконалення нових навичок, способів і прийомів, оволодіння методикою роботи з пожежною технікою в складі чергової зміни, варти, відділення. На цю частину відводиться основна маса часу заняття. Успішність її проходження визначає ефективність всього уроку. Заключна частина. Спрямована на активізацію відновних процесів в організмі навчаються, а також приведення в порядок задіяних навчальних об'єктів. Закінчується загальним побудовою: підбиваються загальні підсумки, задаються вектори для самостійної роботи.

Таким чином, заняття з пожежно-стройової підготовки - це системні, пов'язані вправи, розроблені для особового складу підрозділів та з'єднань пожежної охорони. Кожен урок має свій чіткий план, структуру. Вправи об'єднуються в цикл занять з освоєння певної навички, вміння роботи з пожежною технікою. Автор: Юлія Абдулбарова 5 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам