"Зраджувати" або "надавати" — як правильно?


Опубликованно 07.11.2018 00:00

Дуже часто при написанні викликає утруднення те, як треба писати правильно — «зраджувати» або «надавати». Дійсно, ці два дієслова дуже схожі за написанням, за винятком лише однієї літери. А при вимові їх взагалі розрізнити неможливо, так як в обох випадках у першому складі чується звук «і». Тим не менш, на цей рахунок існує ряд підказок, які допоможуть розібратися в цьому непростому питанні. Значення дієслова «зраджувати»

Для того щоб розібратися, як правильно писати — «зраджувати» або «надавати», слід для початку ближче ознайомитися зі значеннями кожного з слів.

У словнику для першого з них найчастіше трапляються такі три:

Перше – "змінювати, порушувати вірність кому-небудь або чому-небудь". Приклад: «Незважаючи на те, що довелося перенести тортури, Соловйов не зрадив нікого ні під час слідства, ні будучи вже в таборі». Друге значення забезпечено такими позначками, як «застаріле», «книжковий» і інтерпретується як "видавати, віддавати владу, у чиєсь розпорядження". Приклад: «Буквально звіріючи на очах, Валентин кричав: "Знову ти плутаєшся під ногами? Ти робиш це спеціально? Дивись, доиграешься, і я віддам тебе в руки міліції!"». Третій варіант – це "піддавати якого-небудь дії, приводити в який-небудь стан". Приклад: «Якщо хто-то проклинає на свого батька чи матір свою, той має зраджувати смерті». Значення дієслова «надавати»

Що стосується дієслова «надавати», то в словнику можна знайти чотири його тлумачення. Перша з них, це – "давати, доповнювати, додавати". Приклад: «Ця людина володіє сильним характером, що дозволяє йому не приховувати власної несхвалення того, що діється навколо, і вміти надавати своїм висловлюванням особливу грунтовність і вескость». Друге – це "збільшувати, посилювати яке-небудь якість". Приклад: «Священнослужителі пояснюють, що у свят є дві релігійні функції: перша з них – це надавати світу нову енергію, а друга – очищати старе буття, яке сплюндровано». Згідно з третім значенням, "додавати" – це (в поєднанні з такими іменниками, як «форма», «образ», «вид») "робити яких-небудь по виду або по характеру". Приклад: «Друзі дивувалися: "Невже він міг одружитися лише для того, щоб в будинку була господиня, щоб надати собі більшої ваги в суспільстві, а своїй холостяцькій квартирі — повноту родинного дому"?». Четверте в поєднанні з іменниками «сенс», «ціна», «значення», «важливість» буде означати: "ставитися до чого-небудь тим або іншим чином, осмислювати". Приклад: «Я вас серйозно попереджаю: якщо ви зараз не станете надавати значення даного питання, це може стати дуже великою проблемою».

Зробивши більш детальне знайомство з лексичним значенням обох дієслів, можна перейти до першої підказці. Щоб визначитися, який з дієслів вживати – «зраджувати» або «надавати», треба глибше вникнути в відтінки його значення і підібрати той із наведених вище, який йому найбільш відповідає.

Щоб розібратися з другої підказкою, слід вивчити синоніми до кожного з дієслів. Синоніми до дієслова «зраджувати»

Можна підібрати наступні: змінювати; не зберігати вірність; передавати; продавати; піддавати небезпеки; обманювати; переметнутися; закладати; завалювати; засипати; палити; вламывать; кидати;

зробити зрада; перебігати на бік ворога; віддавати на розтерзання; видавати з головою; віддавати на відкуп; продавати за тридцять срібняків; продавати за сочевичну юшку; віддавати під владу; віддавати розпорядження; здавати; здавати з усіма потрохами; віддавати; повертати; роздавати; видавати.

Далі перейдемо до другого дієслова. Синоніми до дієслова «додати»:

Серед них знаходяться такі, як: приписувати; прикрашати; перебільшувати; вселяти; наводити; вселяти; вносити; привносити; додавати; залучати; додавати; додавати; посилювати; повідомляти; приєднувати; вкладати; докладати; доповнювати; присовокуплять; доливати; вкладати; постачати; наводити.

Тепер настав час вдатися до другої підказці. Щоб вибрати із двох варіантів — «зраджувати» або «надавати», слід підібрати синоніми до дієслова, скориставшись наведеними прикладами. У відповідності з тим, синоніми з якої групи є слушними, і потрібно вибирати варіант вживання одного з двох дієслів. Правило двох приставок

Знання цього правила дає нам третю підказку. Кожна з приставок «пре» і «при» надає словам ті чи інші значення.

«Пре»: Висока ступінь дії або якості, можна замінити словом «дуже» (знехтувати; перебільшити). Значення, наближене до приставки «пере» (переступити; перетворювати).

«За»: Близькість у просторі (привласнити; притиснути). Приєднання, наближення (прибивати; приробляти). Неповне дію (примружитися; присісти). Доведення до кінця (придумати; пристукнуть).

Виходячи з усього сказаного, висновок буде дано відповіді на запитання, які виникають найбільш часто.

«Надавати значення» або «зраджувати значення»? У цьому випадку потрібно вибрати перший варіант. «Надати розголосу» або «розголосити»? Розголосу потрібно віддавати, а не надавати. «Додати друга» або «зрадити друга»? На жаль, іноді трапляється, що зраджують друзів. Автор: Ольга Стрєлкова 1 Жовтня 2018


banner14

Категория: Студентам