Атрибуція музейних предметів: приклади


Опубликованно 07.11.2018 02:04

Атрибуція музейних предметів: приклади

Кожен музейний експонат - це унікальний предмет. Він покликаний викликати певні почуття, переживання, емоції у відвідувача, підштовхнути його до роздумів, а можливо навіть переосмислення власних поглядів. Але ось атрибуція музейних предметів, навпаки, повинна бути сухій, стислій, але при цьому повною та інформативною. Що це таке, по яким критеріям вона проводиться, якогось алгоритму повинні дотримуватися музейні працівники, які ми розглянемо далі. Уявімо також окремі випадки і приклади з ним. Що це?

Атрибуція музейних предметів - це встановлення часу, локації створення, автора того чи іншого твору, документа, пам'ятки культури. Дослідник при її складанні спирається на аналіз стилю, техніки, манери, сюжету, залучає додаткові дані, прямі і непрямі. Чим ширше коло, тим точніше опис.

Атрибуція музейних предметів - це спірне або доказове приписування твори будь-якого автора. Або встановлення особистості персонажа на якому-небудь експонаті.

Атрибуція музейних предметів - це і опис експоната за встановленими інструкціями правил (ознаками музейного предмета).

Вимоги до процесу

Основна вимога до атрибуції - це вміння її автором ясно і чітко описати експонат. При цьому важливо повною мірою розкрити його характерні деталі, особливості. Запровадження особистісно-емоційного опису неприпустимо. Атрибуція музейних предметів - це документ, що пропонує можливість уявити перед собою експонат, не бачачи його перед очима.

Що означає провести атрибуцію? Це скласти всебічну характеристику експоната, відповідаючи при цьому на ключові питання: Що це? З чого вона створена? Хто його автор? Для чого призначене? Коли і яким чином виготовлено? Яке її соціальне значення? Яка тут техніка виконання та ін.

Річ без наукового опису і точного визначення не може бути використана в музейній діяльності. Але атрибуція не повинна обмежуватися лише безпосереднім вивченням її автором експоната. Він обов'язково повинен звертатися до додаткових джерел: енциклопедій, довідників, історичних джерел, консультацій у спеціалістів.

Загальний план атрибуції

Методичні посібники з атрибуції музейних предметів пропонують наступний план: Назва експонату. Його шифр, інвентарний номер. Джерело надходження предмета. Оригінал або копія? Історія створення, знахідки, використання в житті, надходження в музей. Загальним словом, легенда експоната. Розбір написів, відбитків, клейм. В описі зазвичай залишаються у форматі 1:1, із збереженням пунктуації і орфографії автора. Використані матеріали. Техніка, стиль, спосіб виготовлення. Повні розміри. Це довжина, глибина, висота, ширина, вага, об'єм, діаметр. Пристрій і форма експоната. Тут найбільш повно розбираються складні предмети, що складаються з кількох деталей. Коротка характеристика. Власне, це і є опис зовнішнього вигляду предмета. Стилістичні особливості. Пункт найбільш важливий для предметів мистецтва. Призначення предмета. Інформація про місце і час його створення, виготовлення. Соціальна приналежність експоната. Авторська приналежність. Етнічна приналежність. Належність конкретній особі. Найбільш важливо для меморіальних експонатів. Відомості про збереження.

Деякі позиції з цього плану атрибуції музейних предметів (або атрибутування) ми детальніше розберемо нижче.

Найменування

Позиція починається з імені іменника. Потім, якщо потрібно, вводиться його опис. Якщо предмет має якесь відмінне місцеве, етнічну, історичну назву, воно згадується в дужках.

Наведемо приклади атрибуції музейних предметів тут: Тарілка супова. Почесна Грамота. Ялинкова іграшка "Дід Мороз". Намисто (прутики) святкові та ін. Авторство

Під автором розуміється в загальному творець даного експоната. Тому в даній категорії згадують і художника, письменника, укладача, і ремісника, та підприємство-виробника. Що стосується заводу, компанії, то важливо згадати саме історичне найменування конкретно на момент створення експоната.

Локація створення

Це не тільки місце створення, але й локація побутування, події. Тут також важливо згадати саме історичне найменування - на момент появи, виготовлення експонату. Для деяких атрибуцій історичних експонатів важливе місце використання, застосування. Опис

Описовий розділ - найголовніша частина музейної атрибуції. Спеціалісту тут важливо охарактеризувати всі основні ознаки предмета: Колір. Конструктивні особливості. Форма. Художній стиль. Структура. Наявні зображення. Підписи, написи й клейма.

Наприклад, атрибуція музейних предметів з хутра обов'язково включає в себе опис одягу, її належність до модним течіям свого часу, опис крою, походження хутра, його якість, натуральність та ін. Якщо предмет складний (з декількох деталей), то подібним чином описується кожен з його елементів.

При атрибуції музейних предметів з паперу поділяються опису для художніх творів, історичних свідчень і документів. Для останніх важлива не тільки характеристика зовнішнього вигляду, але і змісту. Коли проводиться атрибуція музейних предметів з порцеляни, описується форма, структура предмета, детально розбирається малюнок на ньому, оформлення. Вказується інформація про фірму-виробника.

Датування

Датування може бути точною - для книги або фотографічного знімка. Допускається і приблизна - для археологічних, етнографічних експонатів, а також предметів побуту. Техніка і матеріали

В даному розділі фахівець повинен скрупульозно перерахувати всі матеріали у складі виробу. Тут важлива конкретика: не метал, а нікелевий сплав, не дерево, а дуб, груша, сосна, не тканина, а бавовна, льон, синтетична комбінація. Але якщо немає можливості визначити склад виробу точно, то загальні терміни допускаються.

Важливо також представити техніку виконання або створення: вишивка, ручна ковка, живопис, карбування та ін. Розміри

В музейній справі прийнято вказувати розміри в сантиметрах. Виняток тут - тільки нумізматика. Притому спочатку вказується вертикальний, а потім горизонтальний розмір. Для предметів одягу - довжина виробу, ширина плечей, пишність спідниці. Для посуду - висота, діаметр горла і денця. Для картин і фотографій спочатку вказуються розміри без рамки, а лише потім - з рамкою або полями.

Збереження

Ще один важливий момент в атрибуції - інформація про збереження експоната. Фахівець повинен скрупульозно вивчити предмет на питання навіть найменших пошкоджень. Все знайдене він фіксує: "Вицвіла тканина в певних місцях..." "На виробі є плями синього кольору..." "Видно забруднення..." "Неозброєним оком помітні подряпини, потертості на дільницях..." Легенда

І останній важливий пункт, про який не можна забувати при складанні атрибуції - це легенда. Під нею мається на увазі історія створення або походження предмета, факт його належності знаменитим людям, зв'язок з певними подіями або місцевістю, цікава інформація про автора, власника.

Легенда атрибуції - це той самий джерело, на яку співробітники музею спираються при складанні этикетажа і програм екскурсій. Приклад атрибуції № 1

Розберемо тепер конкретні приклади: Глечик (корчажка) для молочних продуктів. Виготовлена з червоної глини, зроблений на гончарному крузі. Виріб темно-коричневого кольору. Посудину відрізняється округлим виразним віночком, вигнутим назовні. Горлечко тут високе й широке, плавно переходить в овальне плічко. Тулово глечики плавно звужується до денця. Як зовнішня, так і внутрішня поверхня посудини блискучі, так як майстер покрив їх поливою. Глечики побутували на території Росії повсюдно. Головне їх використання - зберігання та подача на стіл молочних продуктів. Кринка належав жительці села Іваново Петрової Марії Семенівні (1925 р.). Передана музею на безоплатних засадах її онукою - Сергієвої Ксенією Олександрівною. Можливе місце виробництва - Московська область. Дата виготовлення - 1905-1910 рр. Матеріал - глина. Техніка виготовлення - випал. Оформлення - поливу. Висота - 22 см, діаметр горла - 5 см, діаметр денця - 15 див. Експонат має тріщини і подряпини на тулове, два невеликих відколу на віночку.

Приклад атрибуції № 2

Тепер атрибуція одягу: Сарафан-саян жіночий. Матеріал - домоткана вовняна тканина червоного кольору. Виріб на ліфі. Останній підшитий полотном, має застібку (застібається на 5 гудзиків). До ліфа приєднана спідниця, що складається з 5 полотнищ, присборенная. Виріб прикрашений трьома атласними стрічками білого кольору, пришиті паралельно лінії подолу. Шви - машинна строчка, обробка країв матерії - ручна. Належав Семенової Маргариті Павлівні (1925 р.). Виріб передано музею його власницею. Виробництва: СРСР, Брянська область, с. Вільхівка. Дата виготовлення: 1930-ті роки. Матеріал - вовняна тканина, полотно. Довжина - 120 см, ширина в плечах - 35 див. Сарафан трохи пошкоджений міллю на спинці.

Атрибуція - короткий, але всеосяжне опис музейного експоната. Вона повинна бути складена таким чином, щоб у читача перед очима поставало повний і правильний спосіб характеризується предмета. Автор: Юлія Абдулбарова 8 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам