Римська нумерація: історія і значення


Опубликованно 11.11.2018 00:02

Римська нумерація: історія і значення

Римська нумерація виникла, як випливає з назви, в Стародавньому Римі. Існує сім основних символів: I, V, X, L, C, D і M. Вперше ці символи почали використовувати між 900 і 800 роками до н. е.

Цифри були розроблені для використання в якості загального методу підрахунку, необхідного для розвитку відносин і торгівлі. Підрахунок пальців виходив з-під контролю, так сказати, коли за рахунку доходили до 10. Значення римських цифр

Вважається, що система підрахунку була розроблена на основі руки людини.

Одна лінія, або I, символізує одну штуку чого-небудь, або, відповідно, один палець. V представляв собою п'ять пальців, зокрема V-образну форму, зроблену великим і вказівним пальцями. X відповідав двом рук (з'єднані в одній точці, вони утворюють дві V).

Однак точне походження цих цифр римської нумерації неясно. При цьому зміни в їх формах з III століття до нашої ери добре відомі. Представлене вище походження римських цифр засноване на теорії історії римської нумерації німецького вченого Теодора Моммсена (1850), яка отримала широке визнання. Проте вивчення написів, залишених етрусками, які правили Італією до латинян, показує, що римляни взяли этрусскую числову систему, починаючи з V століття до нашої ери. Але є і явна відмінність: етруски читали свої числа справа наліво, а римляни читали їх зліва направо.

Римська нумерація: числа з великим значенням, отримані з інших символів

M = 1000. Спочатку це значення представляла грецька буква phi – ?. Іноді воно уявлялося як C, I і зворотний C: CI?, що віддалено схоже на М. Дослідники вважають збігом, що латинське слово mille використовується для позначення тисячі.

D = 500. Символом цього числа спочатку був знак I? – половина тисячі (CI?).

C = 100. Початковим символом цього числа, ймовірно, був тета (?), а пізніше стала літера C.

L = 50. Спочатку значення цього символу розглядалося як накладені V і I або літера psi – ?, згладжена таким чином, щоб виглядати, як інвертована T. Потім, в кінці кінців, вона стала схожа на L.

Як читати числа

При нумерації римські цифри числа формуються шляхом об'єднання різних букв і знаходження суми цих значень. Цифри розміщуються зліва направо, а порядок цифр визначає, додаються або віднімаються значення. Якщо одна або кілька букв поміщаються після букви більшої цінності, значить, значення додають. Якщо буква поміщається перед буквою більшого значення, її значення віднімають. Наприклад, VI = 6, оскільки V більше I. Але IV = 4, так як I менше V.

Існує ряд інших правил, пов'язаних з римськими цифрами. Наприклад, не можна використовувати один і той же символ більше трьох разів поспіль. Коли справа доходить до вираховуються сум, віднімаються тільки 10 ступеня, такі, як I, X або C, але не V або L. Наприклад, 95 не є VC. 95 позначається як XCV. XC дорівнює 100 мінус 10 або 90, тому XC плюс V або 90 плюс 5 дорівнює 95.

Крім того, тільки одне число може бути віднята з іншого. Наприклад, 13 не є IIXV. Легко зрозуміти, як будується хід міркування: 15 мінус 1 мінус 1. Але, слідуючи правилу, замість цього пишеться XIII, або 10 плюс 3.

Крім того, не можна відняти число числа, яке більше вихідного більш ніж в 10 разів. Тобто, можна відняти 1 з 10 (IX), але не можна відняти 1 з 100, немає такого числа, як IC. Замість цього слід написати XCIX (XC + IX або 90 + 9). Для великих чисел в тисячах риса, поміщена над буквою або рядком символів, примножує значення цифри на 1000.

Найбільші числа

Найстаріша примітна напис, що містить римську нумерацію, що дуже великі числа, знаходиться на Ростральної колони (ColumnaRostrata) - пам'ятнику, спорудженому на Римському Форумі в ознаменування перемоги в 260 році до нашої ери над Карфагеном під час Першої Пунічної війни. В цьому стовпці символ 100 000, який був ранньою формою (((I))), повторювався 23 рази, складаючи 2 300 000. Це ілюструє не тільки раннє римське використання символів, які повторюються, але і звичай, який поширюється на сучасність: використання (I) для 1000, (I)) для 10000, (((I))) для 100 000 і ((((I)))) за 1 000 000. Символ (I) для 1000 часто з'являється в різних інших формах, включаючи курсор ?. Недоліки римської системи нумерації

Ці цифри не позбавлені недоліків. Наприклад, немає символу, що позначає нуль, також немає можливості розрахувати дробу. Це ускладнювало можливість розвитку загальноприйнятою складної математичної системи, утрудняло торгівлю. У кінцевому рахунку римські цифри поступилися місцем більш універсальною арабської системі, де числа читаються як одне число в послідовності. Наприклад, 435 як чотириста тридцять п'ять.

Використання римських цифр

Коли Римська імперія впала тисячу років потому, християнство продовжувало використовувати систему чисельності цієї культури.

На сьогоднішній день римська нумерація з'являється в наукових роботах і навіть у титрах фільмів. Вона використовується в именованиях монархів, пап, кораблів та спортивних подій, таких як Олімпіада і Суперкубок.

Латинські цифри використовуються в астрономії для позначення місяців і в хімії для позначення груп періодичної таблиці. Їх можна побачити в зміст і рукописів, оскільки римські цифри верхнього і нижнього регістрів розбивають інформацію на легко організовану структуру. Теорія музики також використовує римські цифри у своїх позначеннях.

Ці види використання пояснюються скоріше естетичними міркуваннями, ніж функціональними цілями. Візуально цифри римської нумерації передають відчуття історії і вневременности, що особливо актуально в годинах.

Прямий вплив Риму протягом такого тривалого періоду, перевага його чисельної системи над будь-який інший більш простий, відомої в Європі до Х століття, а також переконлива сила традиції пояснюють сильну позицію, яку ця система підтримувала майже 2000 років в торгівлі, наукової, богословської та художній літературі. Це мало велике перевага в тому, що для маси користувачів необхідно було запам'ятати значення тільки чотирьох букв - V, X, L і C. Більш того, було легше побачити три в III, ніж в 3, і побачити вісім VIII, ніж у 8, і, відповідно, було простіше додавати числа, тобто виконати основну арифметичну операцію. Автор: Violetta Berezina 9 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам