Моральна культура - це... Основи моральної культури


Опубликованно 12.11.2018 02:38

Моральна культура - це... Основи моральної культури

У слова «моральність» багато синонімів і всього два антоніма: «аморальність» і «аморальність». Отже, у людини багато можливостей жити за законами моралі. Як вони стають для когось законами життя? І чому іншим так легко переступити через них? В цих питаннях обов'язково повинен розібратися кожен з нас. Є духовно-моральна криза в Росії?

Соціологи і розсудлива громадськість стурбовані станом духовно-моральної культури в Росії. В життєві плани молоді включені власне матеріальне благополуччя, кар'єра, отримання задоволень. В ієрархії моральних цінностей патріотизм, обов'язок, совість знаходяться на останніх місцях або не значаться зовсім.

У результаті загальної деідеологізації й численних атак на уми і серця, у молодого населення країни немає єдності у сприйнятті історії Росії як великої держави, як одного з культурних і духовних центрів світу. Цілеспрямоване формування у молоді «комплексу вини» за окремі історичні події призводить до знецінення проявів патріотизму та активної громадянської позиції, до дегероїзації відомих історичних особистостей. Героями стають військові злочинці та кримінальні авторитети.

Саме національні герої від найдавніших до новітніх часів є провідниками духовності і моральності між поколіннями. Підміна понять про добро і зло призводить до егоїзму і соціальної роз'єднаності, відторгнення основ моральної культури. Що це таке?

Моральність — це звід правил поведінки індивіда, вироблений суспільством. Основний закон-вимога — кожен повинен діяти в інтересах товариства, навіть на шкоду власним.

Ідеальний громадянин володіє такими якостями: порядність і доброчесність; цнотливість; чесність і справедливість; благородство, готовність до благодеяниям; чистота помислів, культура поведінки; працьовитість.

Цей список можна продовжити, якщо описати детальніше, деталізувати кожне з цих якостей. Наприклад: доброчесність — готовність все своє життя, вчинки, волю підпорядковувати законами моралі; культура поведінки (або вихованість) — дотримання норм вчинків у всіх сферах життя (суспільного, сімейного і навіть наодинці з собою). «Духовність» і «моральність» — синоніми?

Паралелі між цими поняттями проводити не можна, і ось чому.

Моральність — це дотримання загальноприйнятих норм моралі. Це зовнішня сторона особистості: справжні, приховані від чужих очей мотиви вчинків можуть бути і не настільки благородними, як виглядають на перший погляд.

Усиновити сироту, безсумнівно, добру справу. Але чому людина зважився на це? З корисливих мотивів, з-за тих посібників, які виділяються державою на виховання сироти, або з бажання уславитися благородним?

Чи все ж тому, що не зміг пройти повз нещасну дитину, вважав себе зобов'язаним йому допомогти, поділитися своїм благополуччям?

У першому випадку відсутня так звана чистота помислів. Прихована від очей сторонніх, корисливість робить зовні моральні дії усиновлювача аморальними, як крапля дьогтю псує цілу ложку меду. І навпаки, відсутність розрахунку у другому випадку на матеріальні і моральні бонуси повідомляють вчинку шляхетність, моральність, духовність. Останнє — це є внутрішня суть особистості. Моральна людина не завжди духовний. І навпаки. Основи духовно-моральної культури народів криються в особистісних якостях громадян. Про культуру моральної

Культура взагалі — це рівень засвоєння індивідом соціального досвіду свого народу. Вона передається з покоління в покоління. Про те, наскільки культурен людина, судять за: його поведінки і діяльності (здоровий глузд, доцільність); формами взаємодії з іншими членами суспільства; рівня свідомості; уявленнями про те, що таке красиве і некрасиве; відношенню до національних і народних звичаїв і традицій.

Як бачимо, поняття про двох термінах збігаються практично за всіма визначеннями. Моральна культура — це синтез внутрішніх, духовних якостей особистості з їх зовнішніми проявами. Це виражається у вигляді чесних відносин у коханні, дружбі, праці, в гармонії з власною совістю і з іншими членами суспільства. Воно вважається здоровим і морально культурним, якщо більша частина його громадян живе за принципом «не роби зла, твори добро». Складові духовно-моральної культури суспільства

Що це таке? Громадська духовно-моральна культура — це багатокомпонентна система, що відображає переконання, свідомість, погляди населення будь-якої країни.

Складність її визначається ще і глибиною кожної складової: науки (з усіма її галузями), культури всіх населяють країну народів, законів, релігії та вірувань, звичаїв і традицій, ідеології.

Освоюючи основи духовно-моральної культури свого народу, людина відчуває виховний вплив суспільства на свій розвиток. Однак це не означає неприпустимість проявів індивідуальності, власних поглядів, громадянської активності. Соціум стимулює активну участь громадян у культурного, господарського, політичного життя країни. Релігія як союзник у формуванні етичних засад суспільства

До революційних перетворень 1917 року основою духовно-моральної культури Росії було православ'я. Однак масова антицерковна пропаганда, фізичне знищення священнослужителів церков і призвели до поступової втрати населенням духовно-релігійних потреб. Конституція СРСР проголосила відокремлення церкви від держави. І для релігії стали недоступними такі важливі сфери впливу на населення, як освітні установи, культура, наука, армія.

У сучасній Росії, за даними різних джерел, істинно віруючими вважають себе лише 4-5 % населення. Формально відвідують церкву і при цьому ведуть світський спосіб життя — 12-14 %. Решта не цікавляться релігійними вченнями зовсім.

Революційне відторгнення народу від вікових релігійних вірувань (а потім і від віри у «світле комуністичне майбутнє» у 90-ті роки минулого століття) призвело до заперечення молоддю національної духовно-моральної культури Росії. Орієнтування її на європейські зразки похитнуло і зруйнувало уявлення про такі життєві цінності, як сім'я, Батьківщина, патріотизм, честь, гідність, національну та громадську єдність.

Ці регресивні тенденції морально-морального розкладання суспільства загрожують поступовим вимиранням унікальної російської нації. І це змушує всерйоз потурбуватися передових наукових і громадських діячів. У православній церкві вони бачать союзника у справі відродження й розвитку духовно-моральної культури народів Росії. Її фундаментом має стати відновлення духовної спорідненості і вікових зв'язків, викорінення нацизму і русофобії. Традиції культурної взаємодії народів Росії

Обов'язкова функція культури будь-якого народу — збереження попереднього історичного досвіду його існування. На території нашої країни проживають люди понад 190 національностей. У Росії, такої величезної і багатонаціональною, відокремлене існування окремих народностей немислимо без тісних політичних, господарських, культурних контактів.

Численні дослідження показують, що моральна культура — це поняття міжнаціональна. Краса, добро і зло, істина, дружба, шанобливе ставлення до звичаїв предків однаково цінуються і культивуються на території всієї Росії. Їх суть розкривається у фольклорі, творах мистецтва, у стійких традиціях культурного обміну. Добробут народів у їхній дружбі — цей принцип покладений в основу взаємодії з «сусідами по країні». Державна політика в галузі національного розвитку в країні

Завдання, цілі, принципи підтримки і розвитку моральної культури народів Росії покладені в основу документів, що гарантують право кожного громадянина країни на духовний і культурний розвиток: Конституція РФ; Концепція державної національної політики РФ; федеральні закони і законодавчі акти; конституції і статути суб'єктів РФ.

Ці документи визначають основні напрямки роботи державних органів влади, культурних, освітніх установ, громадських об'єднань громадян у сфері духовно-морального виховання населення. Це багато про що свідчить. Наприклад, що розвиток духовності, моральної культури — це справа державної ваги в нашій країні. Місцеві органи влади на місцях розробляють програми розвитку та підтримки взаємних контактів між різними етнічними групами з урахуванням історичних, культурних, національних особливостей. Основні завдання в області духовного розвитку

Незадовільний стан у сфері духовно-морального виховання підростаючого покоління в країні можна виправити, вирішивши наступні завдання: відродження та пропаганда міжнаціональної єдності, виховання щирого почуття патріотизму; розвиток інтересу і поваги до історії, культури великих і малих народів Росії, їх збереження національної спадщини та самобутності; всебічна турбота про збереження всього різноманіття мов і діалектів.

Вирішення цих завдань потребує багато зусиль, це проблема довготривала. Потрібні підготовлені спеціалісти, наукові розроблені методики, матеріальні вкладення. Але це той випадок, коли мета виправдовує всі засоби. Сім'я як перша щабель у вихованні моральної культури у дітей

Давно стала банальністю думка про те, що все починається з дитинства, з сім'ї, в якій зростає дитина. В тому числі його духовно-моральне становлення і розвиток. Саме з вуст батьків, підготовляють його до самостійного життя в суспільстві, він повинен почути перші настанови про те, як і чому слід поводитися в конкретній ситуації спілкування, що при цьому відчуваю люди, як вони можуть оцінити його самого і на що це може вплинути на подальшу його життя.

Правило «Моя поведінка — не моя особиста справа» батьки повинні підтверджувати власним прикладом відносин в сім'ї та поза її. Правильні слова дорослих стають брехнею для зростаючого людини, якщо вони суперечать їх вчинків. Сімейні методи етичного виховання дитини

Методи і прийоми етичного і духовно-морального виховання дітей в сім'ї давно названі відомими педагогами: демонстрація власних зразків ставлення до Батьківщини, національних надбань, до мови, до героїв і антигероям; об'єктивна оцінка подій у соціумі та аналіз конкретних ситуацій; цілеспрямоване знайомство через твори літератури і мистецтва з духовно-моральними цінностями минулого і сьогодення; втягнення у громадську роботу; створення ситуацій, в яких дитина може проявити участь і допомога іншим людям.

Тобто теорія обов'язково повинна поєднуватися з практикою.

На жаль, сучасна школа майже не виконує виховних функцій, оскільки стала установою, що надає лише освітні послуги. Стурбовані проблемами виховання моральної культури своєї дитини батьки повинні вникнути в напрацьований педагогічний досвід вітчизняних і прогресивних зарубіжних спеціалістів, читати літературу, критично ставитися до деяким сучасним підходам до питань виховання. Його моральна культура — це не тільки спокійна старість батьків, але, за великим рахунком, і безпека країни в майбутньому. Педагогічні помилки — трагічні наслідки

У міру дорослішання дитина все пильніше вдивляється в навколишній світ і вимагає все більш повних роз'яснень. Іноді батьки відчувають брак інформації або досвіду по тим чи іншим темам і бояться це показати дитині, щоб не впустити в його очах свій авторитет. Деякі, щоб піти від складних питань, вдаються до залякування, лякаючи чадо прийдешніми проблемами дорослого життя. Він завжди сповнений сумнівів, невпевненості в собі або, навпаки, обуреваем почуттями власної переваги над іншими і моральної невразливістю. В силу зайнятості батьки можуть цікавитися лише шкільною успішністю, поведінкою і втрачають контроль над внутрішнім, душевним станом людини, що росте.

Це вкрай неправильна позиція. Дитина починає шукати відповіді на свої запитання в сумнівних джерелах: в компанії таких самих недосвідчених друзів, на сайтах Інтернету, в сектах. Поступово у нього формується неправильне (а часом і хибне, небезпечне) уявлення про животрепетних питаннях буття: що таке добро і зло, життя, яка її цінність, що первинно — борг перед суспільством або власні інтереси. Спотворення свідомості призводить до деформації волі і поведінки, страху перед складними життєвими проблемами, до відсутності зусиль до самовиховання. З'являється бажання позбутися від проблем будь-якою ціною. Звідси — шлях в нікуди. Дитячі та підліткові суїциди, алкоголізм, наркоманія, сумнівні компанії, утриманство, соціальний паразитизм. Автор: Наталія Цибенко 3 Листопада, 2018


banner14

Категория: Студентам