Жуковський Микола Єгорович - біографія, досягнення і цікаві факти


Опубликованно 13.11.2018 00:38

Жуковський Микола Єгорович - біографія, досягнення і цікаві факти

Микола Жуковський - відомий вітчизняний вчений, який найбільше прославився у галузі механіки, вважається основоположником аеро - і гідродинаміки. Його кар'єра припала на початок XX століття, був заслуженим професором Московського університету, Імператорського училища, входив до числа членів-кореспондентів Імператорської академії наук. Біографія вченого

Микола Жуковський народився у Володимирській губернії в 1847 році. Він з'явився на світло в невеликому селі Горіхово. Батько героя нашої статті був штабс-капітаном, мав науковий ступінь в якості військового інженера. Мати Миколи Жуковського звали Ганною Миколаївною Стечкиной.

У 1858 році Микола став учнем Четвертої столичної гімназії. Він розраховував стати інженером-шляховиком, як і батько, але обмежені фінансові засоби його батьків не дозволили відправити підлітка на навчання в Петербурзький інститут шляхів сполучення. Плата за освіту в московському університеті була значно нижче, тому він і залишився навчатися в ньому. Освіта

У 1864 році Микола Жуковський закінчує зі срібною медаллю гімназію, за що його зараховують без іспитів на фізико-математичне відділення московського університету. Він отримав диплом за спеціальністю прикладна механіка, а через два роки все-таки зробив спробу вступити в Петербурзький інститут шляхів сполучення, але не витримав вступні випробування.

З 1870 року Жуковський приступає до викладацької роботи у Другій московській жіночої гімназії. Він читає лекції з фізики. На наступний рік йому вдається здати магістерські іспити, щоб почати викладати математику, а ще через рік - механіку. Цим дисциплінам він навчає вже студентів столичного вищого технічного училища.

Важлива подія в біографії Миколи Жуковського відбувається в 1876 році, коли він захищає магістерську дисертацію, присвячену кінематиці рідкого тіла. Доктором прикладної математики герой нашої статті стає в 1882 році з роботою про міцність руху. Кар'єра

Надалі кар'єра і біографія Миколи Єгоровича Жуковського складаються цілком успішно. У 1879 році він стає понадштатним професором механіки, з 1885-го паралельно займається викладацькою роботою в столичному університеті. Він читає лекції по гідродинаміці, а незабаром отримує ступінь екстраординарного професора на кафедрі прикладної механіки.

З 1887 року Жуковський - штатний професор столичного вищого технічного училища, до того ж він довгий час читає курс в Академії комерційних наук, присвячений практичній механіці, викладає в інженерному училищі, відноситься до відомства шляхів сполучення.

Розповідаючи коротку біографію Миколи Єгоровича Жуковського, потрібно відзначити, що в 1893 році він отримує статус дійсного статського радника, а через рік стає членом-кореспондентом Академії наук. Аеродинамічні дослідження

У 1902 році Жуковський почав глибоко вивчати аеродинаміку. Він працює над створенням аеродинамічної труби, працюючої по всмоктуючому типу. Дослідження проводилися на базі механічного кабінету столичного університету. У 1904 році Жуковський став керівником Аеродинамічного інституту, який опинився першим в Європі. Він був створений в підмосковному Кучино на кошти іншого вченого - Дмитра Павловича Рябушинського.

У 1905 році героя нашої статті обирають керівником столичного математичного товариства. Ще через три роки він став відомий як засновник повітроплавного гуртка, в якому свої перші кроки робили багато відомих в майбутньому дослідники - Ветчінкін, Архангельський, Мусінянц, Стечкин, Сабінін, Юр'єв, Туполєв. Невдовзі сам Жуковський став очолювати аеродинамічну лабораторію, створену на базі цього училища. Опубліковані праці

З 1916 року Жуковський керує Розрахунково-випробувальним бюро при тій же аеродинамічній лабораторії. Зокрема, на її базі розробляються методи розрахунку міцності літальних апаратів. Висновки, до яких він прийшов, були детально викладені в його роботах під назвою "Динаміка аеропланів в елементарному викладі", "Праці Розрахунково-випробувального бюро", "Дослідження стійкості конструкції аеропланів".

Також за його безпосередньої участі було оголошено набір на курси авіації, які вже в 1919 році перетворили в Московський авіаційний технікум, а згодом і в Інститут інженерів Червоного повітряного флоту. У майбутньому вони стали називатися Військово-повітряної академії, а потім і Центральним аэрогидродинамическим інститутом. Ювілей наукової діяльності

У 1920 році широко відсвяткували 50-річчя наукової діяльності героя нашої статті, у той час вже офіційно називали Миколи Жуковського батьком російської авіації. З'являється декрет Ради народних комісарів, підписаний Володимиром Леніним, про заснування премії імені Жуковського за видатні праці з математики і механіки, видані роботи самого вченого, сам він отримав ряд пільг за свої заслуги.

Жуковський помер у 1921 році у віці 74 років. Він похований на цвинтарі на території Донського монастиря столиці. Наукова діяльність

Зупинимось тепер детальніше на біографії професора, батька російської авіації - Миколи Жуковського, розповімо про його роботи і досягнення.

Велику роль відіграла стаття під назвою "Додаток теорії прискорень центрів вищих порядків до напрямного механізму Чебишева", яка була опублікована в 1883 році. При її написанні Жуковським був використаний апарат для прискорення вищих порядків теорії механізмів. Зокрема, він прагнув вирішити задачу синтезу направляючого механізму самого Чебишева.

У 1890 році велике значення придбала його публікація про методи Кирхгофа, присвячених руху рідини в кількох вимірах за умови збереження постійної швидкості, заданої на невідомій лінії струму. Вона вийшла в математичному збірнику Московського державного університету. У тому ж році вченим була зроблена спроба розробити теоретичні основи визначень підйомної сили гвинта або крила. Для цього Жуковський написав працю під назвою "До теорії літання". Основи авіаційної науки

Потрібно відзначити, що основні досягнення Миколи Єгоровича Жуковського полягають у тому, що його ідеї послужили базою, на якій в майбутньому розвивалася вся авіаційна наука.

Зокрема, він уважно вивчав динаміку пташиних польотів, а в 1891 році виступив з повідомленням, присвяченим цьому. Робота під назвою "Про ширянні птахів" була представлена 3 листопада. На наступний рік з'явився ще один доповідь, присвячений літальному снаряду Чернушенко. Також Жуковським були складені ключові рівняння для визначення центру ваги планує тіла за умови постійного кута атаки, їм були описані траєкторії різних умов руху повітря, в тому числі в деталях передбачена можливість мертвої петлі.

У 1895 році Жуковський відвідав Німеччину, де провів продуктивну зустріч з одним з піонерів повітроплавання Отто Лилиенталем. Микола Єгорович купив у нього планер для проведення подальших досліджень. Поточні проекти

Варто відзначити, що при цьому вчений приділяв велику увагу різним поточних проектів. Наприклад, в кінці XIX століття вивчав причини аварії, що трапилася на столичному водопроводі. За результатами цього дослідження був зроблений докладний звіт на зборах інженерів і вчених в Політехнічному суспільстві. Зокрема, він був присвячений явища гідравлічного удару. Жуковський розкрив всі його механізми, вивів формули, які пов'язували тиск, швидкість течії, щільність з залежністю від радіуса труби, а також були розглянуті різні варіанти в залежності від відстані і часу розглянутого перерізу, обраних координат.

У 1898 році взяв участь у З'їзді вітчизняних природодослідників і лікарів, на якому прочитав оглядову доповідь під назвою "Про повітроплавання". В тому ж році їм були розроблені економічні принципи горизонтального польоту. Герой нашої статті докладно описав їх у своєму дослідженні "Про крилатих пропеллерах". Лекції та теореми

Внесок у науку Миколи Єгоровича Жуковського складно переоцінити. У 1904 році їм була сформульована теорема, яка детально розглядала кількісну величину сили, необхідну для підйому в повітря літака. Зокрема, з її допомогою вдалося детально визначити ключові профілі лопатей гвинта і крил літака, розробити теорію повітряного гвинта.

На наступний рік був відзначений багатьма доповідь Жуковського, присвячений приєднаним вихором. Вважається, що саме ця робота заклала основи розвитку методів для визначення піднімальної сили крила аероплана. Дані відкриття були ним опубліковані вже в 1906 році в роботі, присвяченій падіння в повітрі довгастих тел.

Багато його дослідження ставали основою різних лекцій. Наприклад, з 1910 по 1912 рік він читав курс, присвячений теоретичним основам повітроплавання. У ньому батька російської авіації Миколі Єгоровичу Жуковському вдалося систематизувати свої експериментальні дослідження та теоретичні роботи, виконані на базі Кучинського інституту. Також у них було приділено увагу дослідженням Чаплигіна. Зокрема, розроблений спеціальний апарат, призначений для вирішення завдань по обтеканию крила.

У період з 1912 по 1916 рік Жуковським був виведений принцип розподілу швидкості у лопаті гвинта, який в результаті став базовою основою для майбутніх повітряних гвинтів.

У роки Першої світової війни Микола Єгорович займався обґрунтуванням теорії бомбометання, досліджував питання балістики артилерійських снарядів. Думка про теорії відносності

Цікаво, що у своїх наукових працях і висловлюваннях він неодноразово заперечував теорію відносності. Теоретичне обґрунтування можна знайти в його мові, відомій під назвою "Стара механіка в новій фізиці". Вона була проголошена в березні 1918 року на одному з засідань математичного товариства в Москві.

Зокрема, Жуковський зазначав, що в 1905 році Ейнштейн став на метафізичну точку зору, яка звела у фізичну реальність вирішення математичної проблеми. Сам російський вчений висловлював переконання в тому, що проблеми електромагнітної теорії і світлових швидкостей можливо вирішити за допомогою механіки Ньютона і Галілея. На цій підставі він називав сумнівною важливість робіт Ейнштейна в даній сфері.

Ця тема цікавила його протягом багатьох років, була предметом численних суперечок і дискусій, часто обговорювалася на семінарах та лекціях. Автор: tgorlopeev 10 Жовтня, 2018


banner14

Категория: Студентам