Обов'язковий ЄДІ з англійської: з якого року, плюси і мінуси
Опубликованно 15.11.2018 03:40
Останні кілька років в сфері російського освіти йде активна робота над розширенням переліку іспитів, які школярі повинні здати по закінченні 11 класів. Так, питання про те, чи стане ЄДІ з англійської обов'язковим і з якого року, виявився одним з найбільш дискусійних: саме це рішення викликало найбільшу кількість суперечок.
Навіщо потрібен обов'язковий ЄДІ з англійської мови?
Англійська мова – дисципліна, яку звичайний школяр вивчає протягом 10 років: з другого по одинадцятий клас. Здавалося б, за цей час можна вивчити його на непоганому рівні. Однак новина про те, що ЄДІ з англійської стане обов'язковим, викликала безліч негативних відгуків з боку не тільки дітей, але і батьків. Це пов'язано з тим, що велика їх частина просто не розуміє, навіщо ж потрібен ще один обов'язковий іспит, якщо випускник не хоче пов'язувати своє життя з лінгвістикою або міжнародними відносинами.
Офіційна позиція Міністерства освіти, у відомстві якого знаходиться середнє загальна освіта, така: англійська мова – мова міжнародного спілкування, і в світі, налаштованому на глобалізацію, навик спілкування з представниками інших культур особливо актуальне. Тому кожен учень, який отримав освіту, повинен вміти розуміти англійську мову і розмовляти нею. Саме розвиток цих навичок і є метою введення обов'язкового іспиту з англійської.
Позитивні сторони
Незважаючи на безліч скарг та невдоволень, обов'язковий для всіх ЄДІ з англійської має свої плюси. По-перше, це стимул вивчити іноземну мову хоча б на базовому рівні. Так, проявивши трохи більше старання і посидючості на шкільних уроках, учень матиме ключові уявлення про структуру, граматиці і лексиці англійської мови. Так що надалі при бажанні він зможе відновити залишилися прогалини і підтягнути свої знання до потрібного рівня. Якщо ж у дорослому житті йому так і не знадобиться професійне володіння англійською, принаймні, його знань буде достатньо, щоб підтримати побутовий діалог за кордоном або оформити замовлення в інтернет-магазині.
Крім того, ймовірно, потреба обов'язково здавати ЄДІ з англійської мови спонукає вивчати його не тільки дітей, але і їхніх батьків. Мінуси
Хоча перерахованих вище плюсів, здається, досить, все-таки існують і негативні наслідки, і їх чимало. Перш за все, будемо чесні, звичайна загальноосвітня школа – це не те місце, де можна вивчити іноземну мову. Незважаючи на виділені три години в тиждень, школярі в кращому випадку вміють виконувати типові завдання на граматику та складати речення за шаблоном.
Додатковий іспит тільки підвищить рівень навантаження і стрес, який і без того зашкалює.
Із-за неефективності шкільних уроків, швидше за все, зросте попит на репетиторів і мовні курси, але адже додаткові витрати, особливо на предмет, який не потрібен для вступу, може дозволити собі не кожна родина.
З якого року ЄДІ з англійської – обов'язковий іспит?
Подобається це звичайним школярам та їх батькам чи ні, але рішення про введення англійської мови в перелік обов'язкових іспитів вже прийнято. У багатьох інтерв'ю та публічних виступах Міністр освіти О. Ю. Васильєва каже, що в деяких регіонах вже в 2020 році пройде пробний іспит. Обов'язковим ЄДІ з англійської мови стане до 2022 році. Це означає, що першими його напишуть нинішні восьмикласники, а в деяких регіонах – десятикласники. Вважається, що саме до цього моменту російська система освіти остаточно перебудуватися відповідно до вимог нового часу, а школярі будуть готові написати іспит, не вдаючись до допомоги репетиторів.
Базовий і профільний рівень: в чому різниця.
Існуючий іспит з англійської досить складний. Згідно з офіційними джерелами, для того щоб написати його на «відмінно», потрібно володіти рівнем, відповідному B2 по загальноєвропейській системі. Він включає в себе завдання підвищеної складності, такі як есе, або розгорнуте письмове висловлювання, а також усний аналіз і порівняння картинок, що вимагає вміння спонтанно і швидко висловлювати свої думки іноземною мовою. Без довгого та ретельного вивчення англійської таких результатів досягти вкрай складно, тому не дивно, що для загальнообов'язкової здачі передбачено поділ ЄДІ на два рівні: базовий і профільний.
Профільний рівень призначений для випускників, які серйозно займаються мовами, яким іспит потрібен для вступу у вуз. Він буде дуже схожий на вже існуючий ЄДІ, як за структурою, так і за рівнем складності. Ймовірно, навіть не зазнає ніяких серйозних змін.
Для створення базового рівня, судячи з висловлювань міністерства, буде взято за основу існуючий формат ВВР з англійської мови.
Які навички потрібні для успішної здачі обов'язкового іспиту з англійської мови?
Базовий рівень відповідатиме рівню А2-В1, кажуть у міністерстві. Це означає, що учень повинен вміти спілкуватися на побутові теми: розповідати про свою сім'ю, інтереси, захоплення, плани на майбутнє. Для нього не повинно скласти проблеми замовити їжу в ресторані, оплатити рахунок, сходити в магазин. Він здатний обговорювати робочі питання на базовому рівні, що входить у сферу його компетенції постійної.
Школяр повинен розуміти англійську неадаптовану мова в простих діалогах або текстах, але для більш складних тем, таких як, наприклад, читання серйозних зарубіжних ЗМІ, його знань недостатньо. Формат завдань
Ймовірно, базовий рівень буде включати в себе чотири блоки: аудіювання, читання, граматика й лексика, говоріння. Для виконання завдань достатньо знати найпростішу лексику, вміти розуміти і застосовувати на практиці базові граматичні конструкції.
В аудіюванні учням пропонується прослухати короткий дружній діалог і відповісти на питання, відповіді на які дані в запису.
При виконанні завдань з читання учні повинні зіставити заголовки і короткі, не довше 3-4 пропозицій, тексти.
Блок граматики і лексики включає в себе найпростіше словотвір, де треба перетворити дане слово так, щоб воно коректно вписувалося в текст, а також завдання на зіставлення прогалин у тексті і відповідних до них слів.
Усне висловлювання передбачає опис фотографії на вибір з трьох. При цьому учень повинен уявити, що розповідає про неї своєму другові і використовувати відповідну ситуації лексику, вміти точно назвати предмети, зображені на картинці, а також чітко формулювати свої думки.
Важливе зауваження: цей опис завдань грунтується на існуючій ВВР з англійської мови. Ймовірно, деякі завдання можуть змінитися або зовсім зникнуть, деякі можуть бути додані. Це залежить від того, з якого року обов'язковий ЄДІ з англійської буде введений, і як до того часу зміняться підходи і вимоги до контролю знань учнів. Проте загальний рівень перевірки знань залишиться тим же.
Як готуватися до екзамену з англійської мови?
Враховуючи, що базовий англійський позиціонується як легкий іспит, залік на якому здатний отримати кожен школяр, справно відвідує шкільні уроки, особливої підготовки він не потребує. Ймовірно, варто серйозніше ставитися до уроків англійської мови, самостійно виконувати домашні завдання і розбирати існуючі помилки з учителем, знати лексику і граматику, надану шкільним підручником.
Додатково можна дивитися фільми та серіали англійською, щоб краще розбирати розмовну мову, а також читати адаптовану літературу або хоча б розважальні англомовні ЗМІ, щоб розширити свій вокабуляр. При бажанні корисно знайти друга по листуванню, щоб на практиці вчитися оформлювати власні думки висловлювання іноземною мовою.
Підводячи підсумок, можна сказати, що незалежно від того, з якого року обов'язковий ЄДІ з англійської буде введений, його вивчення можна починати вже зараз, адже це по-справжньому важлива навичка в сучасному світі. Автор: Кобелєва Анастасія 7 Листопада, 2018
Категория: Студентам